Szczegółowe warunki i tryb przyjęć na zawodowe studia administracyjne na uniwersytetach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 13 listopada 1959 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyjęć na zawodowe studia administracyjne na uniwersytetach.

Na podstawie art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336) zarządza się, co następuje:
§  1.
O przyjęcie na pierwszy rok zawodowych studiów administracyjnych utworzonych na uniwersytetach mogą ubiegać się osoby, które:
1)
posiadają świadectwo dojrzałości lub równorzędne świadectwo ukończenia szkoły średniej stopnia licealnego,
2)
są zatrudnione w organach administracji państwowej i mogą wykazać się nienaganną pracą w tych organach przez okres co najmniej trzyletni,
3)
zostały skierowane na zawodowe studia administracyjne przez organy administracji państwowej,
4)
złożyły z wynikiem pomyślnym egzamin wstępny.
§  2.
1.
Podania o przyjęcia na I rok zawodowych studiów administracyjnych składają kandydaci w sekretariacie zawodowego studium administracyjnego położonego najbliżej ich miejsca zamieszkania.
2.
Do podania należy dołączyć:
1)
życiorys,
2)
świadectwo urodzenia lub wyciąg z dowodu osobistego, uwierzytelniony albo poświadczony przez zakład pracy lub szkołę wyższą,
3)
świadectwo dojrzałości lub równorzędne świadectwo ukończenia szkoły średniej stopnia licealnego,
4)
skierowanie organu administracji państwowej, w której kandydat jest zatrudniony, zawierające:
a)
stwierdzenie odbycia pracy, o której mowa w § 1 pkt 2,
b)
opis przebiegu i wyników pracy zawodowej kandydata,
c)
charakterystykę kandydata;
5)
zaświadczenie zakładu społecznego służby zdrowia, stwierdzające stan zdrowia umożliwiający łączenie pracy zawodowej ze studiami,
6)
3 fotografie.
§ 3.
1.
W celu sprawdzenia, czy kandydaci ubiegający się o przyjęcie spełniają warunki określone w § 1, przeprowadzenia egzaminu wstępnego oraz ustalenia listy osób przyjętych na studia w ramach ustalonej ilości miejsc - powołuje się na uniwersytetach, na których utworzone zostały zawodowe studia administracyjne, komisje dla doboru kandydatów na zawodowe studia administracyjne, zwane dalej "komisjami".
2.
W skład komisji wchodzą:
1)
rektor lub wyznaczony przez niego samodzielny pracownik nauki jako przewodniczący komisji,
2)
dziekan wydziału prawa oraz wyznaczeni przez niego co najmniej dwaj samodzielni pracownicy nauki,
3)
przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej na danym uniwersytecie,
4)
zaproszeni w miarę potrzeby przez dziekana wydziału prawa przedstawiciele zainteresowanych organów administracji państwowej.
3.
Do zadań komisji należy:
1)
utrzymywanie ścisłego kontaktu z zainteresowanymi organami administracji państwowej w celu zapewnienia właściwego doboru kandydatów,
2)
kwalifikowanie kandydatów do egzaminu wstępnego,
3)
ustalanie listy osób przyjętych na studia spośród osób, które złożyły z wynikiem pomyślnym egzamin wstępny.
4.
Egzamin wstępny przeprowadzają oraz oceniają jego wynik osoby określone w ust. 2 pkt 2 pod przewodnictwem dziekana wydziału prawa.
5.
Egzamin wstępny przeprowadzany jest w formie ustnej i pisemnej z zakresu sprawdzania wiadomości kandydata o Polsce współczesnej.
§  4.
Funkcje techniczno-organizacyjne spełnia sekretarz komisji, powołany przez dziekana wydziału prawa spośród pomocniczych pracowników nauki lub pracowników administracji uniwersytetu.
§  5.
Członkowie komisji oraz sekretarz komisji otrzymują wynagrodzenie zgodnie z przepisami obowiązującymi na studiach zwykłych w szkole wyższej.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.62.369

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb przyjęć na zawodowe studia administracyjne na uniwersytetach.
Data aktu: 13/11/1959
Data ogłoszenia: 23/11/1959
Data wejścia w życie: 23/11/1959