Zm.: rozporządzenie z dnia 27 maja 1958 r. w sprawie trybu postępowania przy ustalaniu i wypłacie zaopatrzeń emerytalnych żołnierzy zawodowych i nadterminowych oraz ich rodzin.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW OBRONY NARODOWEJ, SPRAW WEWNĘTRZNYCH ORAZ PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 7 października 1959 r.
o zmianie rozporządzenia z dnia 27 maja 1958 r. w sprawie trybu postępowania przy ustalaniu i wypłacie zaopatrzeń emerytalnych żołnierzy zawodowych i nadterminowych oraz ich rodzin.

Na podstawie art. 5 ust. 4, art. 6 ust. 5 i art. 56 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i nadterminowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 1958 r. Nr 2, poz. 6 i Nr 21, poz. 93) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministrów Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych oraz Pracy i Opieki Społecznej z dnia 27 maja 1958 r. w sprawie trybu postępowania przy ustalaniu i wypłacie zaopatrzeń emerytalnych żołnierzy zawodowych i nadterminowych oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 37, poz. 168) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 4 ust. 1 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) członkowie rodzin zmarłych rencistów i inwalidów - do wojskowego komendanta wojewódzkiego, właściwego według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego, a w przypadku gdy właściwe do przyznania renty zmarłemu było w myśl § 22 Ministerstwo Obrony Narodowej (Departament Finansów) lub Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Departament Finansowy) - do tego Ministerstwa (Departament Finansów(y))",

2)
w § 4 dodaje się nowe ust. 3 i 4 w brzmieniu:

"3. Członkowie rodzin żołnierzy zmarłych w czasie służby wojskowej, którym nie przysługuje renta rodzinna, wnioski o przyznanie odprawy przewidzianej w art. 43 ustawy składają do dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz ostatnio pełnił służbę.

4. Renciści (inwalidzi) oraz członkowie rodzin zmarłych żołnierzy, rencistów i inwalidów pobierających zaopatrzenie emerytalne składają wnioski o przyznanie dodatków do renty, zasiłku pogrzebowego i zwrotu kosztów przesiedlenia do organu wojskowego, właściwego do przyznania zaopatrzenia emerytalnego (§ 22).",

3)
§ 22 otrzymuje brzmienie:

"§ 22. Zaopatrzenie emerytalne przyznaje i wysokość jego ustala:

1) Ministerstwo Obrony Narodowej (Departament Finansów):

a) oficerom wyznaczonym na ostatnio zajmowane stanowiska służbowe przez Ministra Obrony Narodowej,

b) oficerom wyznaczonym do wykonywania zadań poza wojskiem,

c) członkom rodzin oficerów wymienionych pod lit. a) i b),

2) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Departament Finansowy):

a) oficerom wojsk wewnętrznych wyznaczonym na ostatnio zajmowane stanowiska służbowe przez Ministra Spraw Wewnętrznych,

b) oficerom wojsk wewnętrznych wyznaczonym do wykonywania zadań poza wojskiem,

c) członkom rodzin oficerów wymienionych pod lit. a) i b),

3) wojskowy komendant wojewódzki, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania żołnierza - żołnierzom oraz członkom rodzin żołnierzy (rencistów, inwalidów) nie wymienionych w pkt 1 i 2.",

4)
w § 30 dodaje się nowe ust. 2 i 3 w brzmieniu:

"2. Wstrzymanie wypłaty dodatku do renty dla nie pracujących i nie posiadających dochodów z innych źródeł następuje od najbliższego terminu płatności przypadającego po podjęciu zatrudnienia lub osiągnięciu dochodów z innych źródeł.

3. Zawieszenie prawa do renty rodzinnej na czas zatrudnienia uprawnionego lub posiadania dochodu z innych źródeł następuje od najbliższego terminu płatności przypadającego po podjęciu zatrudnienia lub uzyskaniu dochodu z innych źródeł.",

dotychczasowy ust. 2 otrzymuje kolejną numerację 4,

5)
§ 34 otrzymuje brzmienie:

"§ 34. 1. Rentę za wysługę lat i rentę inwalidzką wypłaca się osobie uprawnionej, a jeżeli dla niej ustanowiono opiekuna lub kuratora - opiekunowi lub kuratorowi.

2. Rentę rodzinną i odprawę wypłaca się:

1) pozostałemu przy życiu małżonkowi, jeżeli uprawnionymi do renty i odprawy są wyłącznie małżonek i dzieci, nad którymi sprawuje on opiekę,

2) jednemu z żyjących rodziców, jeżeli uprawnionymi do renty i odprawy są wyłącznie rodzice zmarłego bądź rodzice łącznie z dziećmi zmarłego,

3) poszczególnym osobom uprawnionym lub osobom sprawującym nad nimi opiekę w razie dokonania podziału renty lub odprawy.

3. Dodatki do rent oraz zwiększenia renty rodzinnej dla członków rodziny zaliczonych do pierwszej grupy inwalidów i dla sierot zupełnych wypłaca się osobom, którym te dodatki lub zwiększenia przysługują, albo ich opiekunom.

4. Zasiłek pogrzebowy wypłaca się osobie, która pokryła koszty pogrzebu.

5. Kwoty z tytułu zwrotu kosztów przejazdu i przewozu urządzenia domowego wypłaca się osobom uprawnionym albo ich opiekunom.",

6)
w § 35 ust. 1 po wyrazach "do tych świadczeń" dodaje się wyrazy "uległo zawieszeniu,",
7)
w § 39 ust. 4 i 5 po wyrazach "Ministerstwa Obrony Narodowej (Departament Finansów)" dodaje się wyrazy "a w stosunku do żołnierzy wojsk wewnętrznych - Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Departament Finansowy)",
8)
w § 40 ust. 1 po wyrazach "Ministerstwo Obrony Narodowej (Departament Finansów)" dodaje się wyrazy "a w stosunku do żołnierzy wojsk wewnętrznych - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Departament Finansowy)",
9)
w § 41 skreśla się ust. 1, a w ust. 2 po wyrazach "związane z ustaleniem" dodaje się wyrazy "przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Departament Finansowy)"; dotychczasowe ust. 2 i 3 otrzymują kolejną numerację 1 i 2,
10)
użyte w §§ 8 ust. 1, 21, 25 ust. 1 i 2, 27 ust. 1, 28 ust. 1, 29, 32 i 35 określenie "Ministerstwo Obrony Narodowej (Departament Finansów)" zastępuje się określeniem "organ wojskowy, właściwy do przyznawania zaopatrzenia emerytalnego" w odpowiednim przypadku.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1960 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.60.361

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 27 maja 1958 r. w sprawie trybu postępowania przy ustalaniu i wypłacie zaopatrzeń emerytalnych żołnierzy zawodowych i nadterminowych oraz ich rodzin.
Data aktu: 07/10/1959
Data ogłoszenia: 06/11/1959
Data wejścia w życie: 01/01/1960