Kuratorzy sądowi dla nieletnich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 13 lutego 1959 r.
o kuratorach sądowych dla nieletnich.

Na podstawie art. 493 § 2 kpk. (Dz. U. z 1950 r. Nr 40, poz. 364) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przy każdym sądzie dla nieletnich powołuje się kuratorów sądowych dla nieletnich.
2.
Pełnienie obowiązków kuratora sądowego dla nieletnich jest w zasadzie funkcją społeczną. W miarę potrzeby jednak mogą być powoływani kuratorzy sądowi dla nieletnich pełniący swe czynności zawodowo.
§  2.
1.
Do obowiązków kuratora sądowego dla nieletnich należy wykonywanie czynności zleconych w toku śledztwa przez sędziego dla nieletnich (art. 477 i 481 kpk.) oraz sprawowanie dozoru nad nieletnimi powierzonymi mu na mocy orzeczeń sądów karnych (art. 69 § 2, 71, 73 § 2 i 75 § 2 kk).
2.
Kurator sprawujący dozór nad nieletnim obowiązany jest poczynić wszelkie starania celem zapobieżenia dalszej demoralizacji nieletniego, w szczególności przez nakłanianie go do nauki w zakresie wykształcenia ogólnego lub zawodowego bądź skierowanie do pracy.
§  3.
Kuratorów sądowych dla nieletnich powołuje i odwołuje prezes sądu wojewódzkiego na wniosek przewodniczącego wydziału dla nieletnich.
§  4.
1.
Do sprawowania obowiązków kuratora sądowego dla nieletnich mogą być powoływane osoby, które:
1)
posiadają obywatelstwo polskie i korzystają z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
2)
dają rękojmię należytego wypełniania włożonych na nich obowiązków.
2.
Dodatkowe warunki, jakim powinien odpowiadać kurator zawodowy dla nieletnich, określają odrębne przepisy.
§  5.
Nie mogą być kuratorami sądowymi dla nieletnich osoby:
1)
pozbawione władzy rodzicielskiej,
2)
karane sądownie,
3)
które z powodu wady umysłowej lub fizycznej nie są w stanie pełnić obowiązków kuratora.
§  6.
1.
Kuratorzy składają przed przewodniczącym wydziału dla nieletnich najpóźniej przed objęciem pierwszego dozoru następujące przyrzeczenie:

"Świadomy wagi mych słów i odpowiedzialności przed prawem przyrzekam uroczyście, że powierzone mi obowiązki kuratora sądowego dla nieletnich wykonam z całą sumiennością, mając na względzie dobro Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i osoby podlegającej mojemu dozorowi".

2.
Z odebrania przyrzeczenia sporządza się protokół, który podpisują odbierający i składający przyrzeczenie.
§  7.
1.
Protokół odebrania przyrzeczenia przesyła się prezesowi sądu wojewódzkiego, który wydaje kuratorowi sądowemu dla nieletnich legitymację. (Wzór legitymacji w załączniku).
2.
Legitymacja zawiera wezwanie Milicji Obywatelskiej oraz innych władz o udzielenie kuratorowi - jako organowi pomocniczemu sądu - pomocy w zakresie prowadzonych przez kuratora czynności śledczych oraz sprawowanego dozoru.
§  8.
Kuratorzy sądowi dla nieletnich obowiązani są do zachowania w tajemnicy okoliczności, o których powzięli wiadomość przy sprawowaniu swych obowiązków.
§  9.
Prezes sądu wojewódzkiego odwołuje kuratora sądowego dla nieletnich:
1)
gdy kurator nie spełnia należycie swoich obowiązków,
2)
na skutek uzasadnionej prośby o zwolnienie od pełnienia obowiązków kuratora,
3)
jeżeli wymagają tego względy organizacyjne,
4)
jeżeli zaistnieją okoliczności wymienione w § 5.
§  10.
Prezes sądu wojewódzkiego zawiesza w czynnościach kuratora sądowego dla nieletnich, w stosunku do którego wszczęto postępowanie karne.
§  11.
1.
Kuratorzy sądowi dla nieletnich pełniący swe czynności w ramach funkcji społecznej mogą otrzymywać - jako zwrot ponoszonych kosztów za całokształt sprawowanych czynności - ryczałt miesięczny, którego wysokość powinna być uzależniona od ilości i rodzaju tych czynności wykonywanych na zlecenie sądu.
2.
Ryczałt nie może przekroczyć zasadniczego uposażenia pracownika państwowego w najniższej grupie.
§  12.
Kuratorzy zawodowi dla nieletnich z chwilą powołania stają się pracownikami sądu. Odwołanie kuratora zawodowego równoznaczne jest z wypowiedzeniem stosunku pracy.
§  13.
Wynagrodzenie kuratorów zawodowych dla nieletnich określają odrębne przepisy.
§  14.
Kuratorzy zawodowi dla nieletnich za czynności dokonane na zlecenie sędziego dla nieletnich poza czynnościami należącymi do ich normalnego zakresu działania mogą również otrzymywać ryczałt na warunkach i do wysokości przewidzianych w § 11 ust. 1 i 2.
§  15.
Prezes sądu wojewódzkiego na wniosek przewodniczącego wydziału dla nieletnich zatwierdza wysokość poszczególnych ryczałtów dla kuratorów.
§  16.
Sędzia dla nieletnich zleca dokonanie określonych czynności kuratorom sądowym dla nieletnich, kontrolując ich działalność, i udziela potrzebnych wskazań. O poważniejszych uchybieniach w pracy kuratora sędzia dla nieletnich zawiadamia prezesa sądu wojewódzkiego.
§  17.
Tryb powoływania i odwoływania kuratorów sądowych dla nieletnich, sposób powierzania dozoru nad nieletnimi i innych czynności określa osobna instrukcja.
§  18.
Uchyla się rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 marca 1951 r. o kuratorach sądowych dla nieletnich (Dz. U. Nr 25, poz. 188).
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR LEGITYMACJI KURATORA SĄDOWEGO DLA NIELETNICH

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.18.113

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kuratorzy sądowi dla nieletnich.
Data aktu: 13/02/1959
Data ogłoszenia: 11/03/1959
Data wejścia w życie: 11/03/1959