Indie-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej. New Delhi.1957.03.27.

UMOWA
O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ MIĘDZY POLSKĄ RZECZĄPOSPOLITĄ LUDOWĄ A REPUBLIKĄ INDII
podpisana w New Delhi dnia 27 marca 1957 r.

W Imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 27 marca 1957 roku podpisana została w New Delhi Umowa o współpracy kulturalnej między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Indii o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ MIĘDZY POLSKĄ RZECZĄPOSPOLITĄ LUDOWĄ A REPUBLIKĄ INDII

Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

i

Prezydent Republiki Indii

dążąc do wzmocnienia więzów przyjaźni między obu narodami, pragnąc popierać stosunki kulturalne między Polską a Indiami oraz rozwijać wzajemną współpracę na polu nauki, oświaty i kultury,

postanowili zawrzeć Umowę o współpracy kulturalnej i wyznaczyli w tym celu swych Pełnomocników, a mianowicie: (pominięto),

którzy po wymianie pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  I

Obie Wysokie Umawiające się Strony będą popierać:

a)
wymianę przedstawicieli nauki, kultury i sztuki obu krajów,
b)
przyjmowanie pracowników Strony drugiej lub innych osób przez nią delegowanych, w celu szkolenia ich w zakładach naukowych, technicznych i przemysłowych swego kraju w miarę możliwości i potrzeb,
c)
studia w kraju Strony drugiej w dziedzinie naukowej, technicznej oraz w zakresie innych specjalności i w tym celu udzielą stypendiów,
d)
współpracę między instytucjami naukowo-badawczymi oraz stowarzyszeniami artystycznymi i literackimi,
e)
współpracę między stowarzyszeniami dziennikarzy, agencjami prasowymi i redakcjami,
f)
organizowanie wystaw, przedstawień teatralnych, pokazów filmowych, koncertów i audycji radiowych. W tym celu będą każdorazowo dokonane szczegółowe przygotowania,
g)
przyznawanie nagród dla pisarzy i tłumaczy, którzy popularyzować będą wśród obywateli swego kraju osiągnięcia naukowe i artystyczne Strony drugiej,
h)
rozpowszechnianie książek i czasopism Strony drugiej.
Artykuł  II

Obie Wysokie Umawiające się Strony rozważą sprawę założenia w swoich krajach instytutów kulturalnych, zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju.

Artykuł  III

Obie Wysokie Umawiające się Strony będą popierać wymianę sportową między obu Krajami.

Artykuł  IV

Obie Wysokie Umawiające się Strony będą dążyły, aby podręczniki oraz oficjalne wydawnictwa informacyjne nie zawierały nieprawdziwych informacji o Kraju Strony drugiej.

Artykuł  V

Obie Wysokie Umawiające się Strony będą starały się ułatwiać wzajemne uznanie przez uniwersytety i inne władze szkolne w obu Krajach stopni, dyplomów i zaświadczeń przez nie wydawanych.

Artykuł  VI

Dla realizacji celów określonych w powyższych artykułach może być w razie potrzeby utworzona Komisja Mieszana Polsko-Indyjska. Komisja ta będzie złożona z dwóch Podkomisji: jednej z siedzibą w Warszawie, drugiej w New Delhi.

W skład każdej Podkomisji wchodzić będą osoby wyznaczone przez Rząd Kraju, w którym Podkomisja obraduje oraz przez Ambasadora drugiej Wysokiej Umawiającej się Strony.

Zadaniem Podkomisji będzie:

a)
czuwanie nad realizacją Umowy,
b)
informowanie Wysokich Umawiających się Stron o szczegółach dotyczących sposobu wykonywania Umowy,
c)
przedstawianie Wysokim Umawiającycm się Stronom wniosków dotyczących udoskonalenia sposobu realizacji Umowy.

Komisja Mieszana w pewnych odstępach czasu, nie rzadziej jednak niż raz na dwa lata, będzie odbywała narady kolejne w New Delhi i w Warszawie w celu ustalenia środków, jakie należy podjąć dla należytego wykonania Umowy.

Artykuł  VII

Niniejsza Umowa zostanie ratyfikowana w możliwie najkrótszym czasie.

Niniejsza Umowa wejdzie w życie natychmiast po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych, która odbędzie się w Warszawie.

Artykuł  VIII

Niniejsza Umowa zawarta jest na okres 5 lat, licząc od dnia jej wejścia w życie. Umowa może być wypowiedziana przez każdą z Wysokich Umawiających się Stron na 6 miesięcy przed upływem terminu jej ważności. O ile jedna ze Stron nie powiadomi pisemnie Strony drugiej o zamiarze jej wypowiedzenia w terminie obowiązującym, Umowa pozostaje nadal w mocy.

Na dowód powyższego wyżej wymienieni Pełnomocnicy podpisali niniejszą Umowę w dwóch egzemplarzach, w językach polskim, hindi i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo obowiązujące, a w razie rozbieżności przy ich wykładni - tekst angielski uważany jest za rozstrzygający.

Podpisano w New Delhi dnia 27 marca 1957 roku.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną, zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych, oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 4 października 1957 roku.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.57.281

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Indie-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej. New Delhi.1957.03.27.
Data aktu: 27/03/1957
Data ogłoszenia: 26/09/1958
Data wejścia w życie: 12/08/1958