Wietnam-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej. Hanoi.1957.04.06.

UMOWA
O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ MIĘDZY POLSKĄ RZECZĄPOSPOLITĄ LUDOWĄ I DEMOKRATYCZNĄ REPUBLIKĄ WIETNAMU
podpisana w Hanoi dnia 6 kwietnia 1957 r.

W Imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 6 kwietnia 1957 roku podpisana została w Hanoi Umowa o współpracy kulturalnej między Polską Rzecząpospolitą Ludową i Demokratyczną Republiką Wietnamu o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ MIĘDZY POLSKĄ RZECZĄPOSPOLITĄ LUDOWĄ I DEMOKRATYCZNĄ REPUBLIKĄ WIETNAMU

Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Prezydent Demokratycznej Republiki Wietnamu celem zacieśnienia przyjaznych stosunków i pogłębienia współpracy między obu narodami postanowili zawrzeć umowę o współpracy kulturalnej i w tym celu wyznaczyli swych pełnomocników, a mianowicie:

Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

Józefa Cyrankiewicza, Prezesa Rady Ministrów

Prezydent Demokratycznej Republiki Wietnamu

Pham Van Donga, Premiera Rządu,

którzy po wymianie swych pełnomocnictw uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  1

Wysokie Umawiające się Strony będą ułatwiać i popierać:

a)
współpracę między organizacjami naukowymi i oświatowymi obu krajów;
b)
wymianę profesorów uniwersytetów i innych pracowników naukowych oraz wymianę publikacji z zakresu nauki i oświaty;
c)
wymianę studentów dla odbywania studiów na wyższych uczelniach obu krajów;
d)
wzajemną wymianę literatów, plastyków, muzyków, pracowników z dziedziny kultury, jak również wymianę solistów i zespołów artystycznych;
e)
tłumaczenie i wydawanie dzieł literackich, artystycznych, naukowych oraz literatury pięknej Strony Drugiej;
f)
wymianę i rozpowszechnianie filmów artystycznych, naukowych oraz dokumentalnych;
g)
organizowanie wystaw artystycznych lub problemowych, wystawianie sztuk teatralnych i wykonywanie utworów muzycznych Strony Drugiej;
h)
wymianę wydawnictw i publikacji z dziedziny kultury i sztuki;
i)
wymianę dziennikarzy oraz stałą współpracę agencji prasowych;
j)
współpracę między radiofoniami obu krajów;
k)
organizowanie spotkań i imprez sportowych.
Artykuł  2

Dla realizacji celów określonych w powyższym artykule zostanie utworzona w terminie trzech miesięcy od wejścia w życie umowy Komisja Mieszana Polsko-Wietnamska. Komisja ta będzie złożona z dwóch podkomisji, jednej z siedzibą w Warszawie, drugiej w Hanoi.

W skład każdej podkomisji wchodzić będą osoby wyznaczone przez Rząd kraju, w którym podkomisja obraduje, oraz przez Ambasadora Drugiej Wysokiej Umawiającej się Strony.

Zadaniem podkomisji będzie:

a)
czuwanie nad realizacją umowy;
b)
informowanie Wysokich Umawiających się Stron o szczegółach dotyczących sposobu wykonania umowy;
c)
przedstawianie Wysokim Umawiającym się Stronom wniosków dotyczących udoskonalenia sposobów realizacji umowy;
d)
opracowywanie rocznych planów współpracy kulturalnej, podlegających zatwierdzeniu przez Rządy Wysokich Umawiających się Stron;
e)
podkomisje będą się zbierać na żądanie jednej z Wysokich Umawiających się Stron, nie rzadziej jednak niż raz do roku.
Artykuł  3

Umowa niniejsza podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która nastąpi w Warszawie.

Artykuł  4

Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat, licząc od dnia jej wejścia w życie. Ulega ona automatycznemu przedłużeniu na dalszy pięcioletni okres, o ile jedna z Wysokich Umawiających się Stron nie wypowie jej na sześć miesięcy przed upływem przewidzianego okresu.

Umowę niniejszą sporządzono w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, wietnamskim i francuskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo obowiązujące, a w razie rozbieżności przy ich wykładni tekst francuski uważany jest za rozstrzygający.

Podpisano w Hanoi, dnia 6 kwietnia 1957 roku.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 4 października 1957 roku.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.53.259

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Wietnam-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej. Hanoi.1957.04.06.
Data aktu: 06/04/1957
Data ogłoszenia: 03/09/1958
Data wejścia w życie: 02/06/1958