Wyznaczanie oficerów w czynnej służbie wojskowej do wykonywania zadań poza wojskiem.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 lipca 1958 r.
w sprawie wyznaczania oficerów w czynnej służbie wojskowej do wykonywania zadań poza wojskiem.

Na podstawie art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o służbie wojskowej oficerów Sił Zbrojnych (Dz. U. z 1958 r. Nr 2, poz. 5) i art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 6 czerwca 1958 r. o uposażeniu żołnierzy (Dz. U. Nr 36, poz. 165) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Celem wyznaczenia oficerów w czynnej służbie wojskowej do wykonywania zadań poza wojskiem zainteresowani ministrowie oraz kierownicy naczelnych organów administracji państwowej przesyłają Ministrowi Obrony Narodowej corocznie w terminie do dnia 1 czerwca zestawienie stanowisk w podległych im resortach, na które oficerowie ci mają być wyznaczeni w następnym roku budżetowym, ze wskazaniem kwalifikacji, jakim powinni oni odpowiadać.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również do kierowników urzędów centralnych i do władz naczelnych organizacji społecznych o charakterze obronnym.
3.
Zestawienia wymienionego w ust. 1 nie przesyła się, jeżeli zestawienie nadesłane w poprzednim roku nie ulega zmianie.
§  2.
Przez użyte w dalszych przepisach niniejszego rozporządzenia określenia należy rozumieć:
1)
oficerowie - oficerów wyznaczonych do wykonywania zadań poza wojskiem,
2)
minister - również kierowników naczelnych organów administracji państwowej oraz kierowników urzędów centralnych i władze naczelne organizacji społecznych o charakterze obronnym.
§  3.
1.
Na podstawie zestawień wymienionych w § 1 Minister Obrony Narodowej przedstawia Prezesowi Rady Ministrów wnioski w sprawie ustalenia wykazu stanowisk, na które mają być wyznaczeni oficerowie.
2.
Wykaz stanowisk zatwierdzony przez Prezesa Rady Ministrów jest podstawą do wyznaczenia oficerów w czynnej służbie wojskowej do wykonywania zadań poza wojskiem.
§  4.
Zgodnie z wykazem stanowisk wymienionym w § 3 ust. 2 Minister Obrony Narodowej wyznacza oficerów do dyspozycji właściwego ministra z wnioskiem o wykorzystanie na określonym stanowisku.
§  5.
1.
Oficera wyznacza na stanowisko, zwalnia z tego stanowiska oraz przenosi na inne stanowisko właściwy minister po uprzednim porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
2.
Oficerów wyznaczonych do wykonywania zadań w studiach wojskowych szkół wyższych, z wyjątkiem kierowników tych studiów i ich zastępców, wyznacza na stanowiska, zwalnia z nich oraz przenosi rektor szkoły wyższej po uprzednim porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
3.
Wyznaczenie na stanowisko i przeniesienie na inne może nastąpić tylko w ramach stanowisk ustalonych w wykazie wymienionym w § 3 ust. 2.
4.
O wyznaczeniu lub przeniesieniu oficera na inne stanowisko służbowe właściwy minister (rektor) zawiadamia Ministra Obrony Narodowej.
§  6.
Oficerowie wyznaczeni do wykonywania zadań poza wojskiem pozostają poza normami ilościowymi przewidzianymi dla Sił Zbrojnych.
§  7.
1.
Oficerowie mogą być przez Ministra Obrony Narodowej w każdym czasie odwołani ze służby poza wojskiem.
2.
Oficerowie mogą być odwołani ze służby poza wojskiem również na wniosek właściwego ministra zgłoszony Ministrowi Obrony Narodowej co najmniej na 3 miesiące przed zamierzonym odwołaniem.
§  8. 1
1.
Oficer otrzymuje uposażenie zasadnicze wraz z dodatkami, przewidziane dla żołnierzy zawodowych w przepisach o uposażeniu żołnierzy.
2.
Oficerowie wyznaczeni do wykonywania zadań w przedsiębiorstwach i zjednoczeniach, zatrudnieni na stanowiskach przewidzianych w schemacie organizacyjnym tych jednostek, mogą otrzymywać również premie na zasadach przewidzianych dla analogicznych grup pracowników cywilnych. Szczegółowe zasady premiowania oraz wysokość premii, jaką mogą otrzymywać oficerowie pełniący służbę w przedsiębiorstwach i zjednoczeniach, określa właściwy minister w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac oraz Ministrami Finansów i Obrony Narodowej.
3. 2
Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac ustala tabele zaszeregowania poszczególnych stanowisk, na które mają być wyznaczeni oficerowie, z przyrównaniem do odpowiednich typowych stanowisk wojskowych i określeniem stopni etatowych przywiązanych do tych stanowisk.
4.
Minister Obrony Narodowej określa i podaje właściwemu resortowi wysokość uposażenia (bez premii), jakie przysługuje oficerowi na wyznaczonym stanowisku, obliczonego w myśl przepisów o uposażeniu żołnierzy, zgodnie z tabelą zaszeregowania stanowisk, wymienioną w ust. 3.
5.
Uposażenie zasadnicze wraz z dodatkami oraz premie (ust. 2) przysługujące oficerowi pokrywa się ze środków zakładów pracy, w których pełnią oni służbę, bez potrącania podatku od wynagrodzeń.
6.
Oficerowi nie przysługują inne uposażenia, dodatki lub premie niż określone w ust. 1 i 2.
§  9. 3
1.
Oficer otrzymuje uposażenie w terminach wypłaty obowiązujących w wojsku.
2.
Premię wypłaca się oficerom w terminach, w jakich wypłacana jest ona analogicznym grupom pracowników cywilnych.
§  10.
1.
Oficer może być za jego zgodą przeniesiony na niższe stanowisko tylko w razie likwidacji zajmowanego przez oficera stanowiska, gdy nie ma możliwości przeniesienia go na inne równorzędne stanowisko. Przepisy § 5 stosuje się odpowiednio.
2.
Oficera nie można przenieść na niższe stanowisko w przypadku określonym w ust. 1, jeżeli stopień etatowy określony dla tego stanowiska w tabeli zaszeregowania (§ 8 ust. 3) jest niższy od posiadanego przez oficera stopnia oficerskiego.
§  11.
1. 4
Niezależnie od uposażenia określonego w § 8 oficer otrzymuje z zakładu pracy, w którym pełni służbę:
1)
nagrody,
2)
należności za podróże służbowe i przeniesienia,
3)
ryczałt w razie śmierci członka rodziny - w wysokości i na zasadach określonych w przepisach o uposażeniu żołnierzy.
2.
Jeżeli oficer nie posiada kwatery wojskowej w miejscowości, w której położony jest zakład pracy, otrzymuje on od zakładu pracy mieszkanie służbowe lub równoważnik pieniężny w wymiarze i na zasadach określonych w przepisach o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych.
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy oficerów wyznaczonych do wykonywania zadań w studiach wojskowych szkół wyższych, którzy otrzymują kwatery wojskowe lub równoważnik pieniężny od organów wojskowych.
§  12.
1.
Oficer otrzymuje od organów wojskowych bezpłatnie umundurowanie i wyekwipowanie w naturze lub równoważnik pieniężny na zasadach przewidzianych dla oficerów pełniących służbę w jednostkach podległych Ministrowi Obrony Narodowej.
2.
Oficer i jego rodzina korzystają na zasadach wymienionych w ust. 1:
1)
z bezpłatnej wojskowej pomocy leczniczej,
2)
z zapomóg i świadczeń socjalnych w wojsku,
3)
z ulg przy przejazdach państwowymi środkami komunikacyjnymi,
4)
z przejazdów na koszt wojska jeden raz w roku do obranej miejscowości w kraju i z powrotem,
5)
z innych świadczeń i ulg przewidzianych dla oficerów zawodowych.
3.
Tryb korzystania ze świadczeń wymienionych w ust. 1 i 2 określi Minister Obrony Narodowej.
§  13.
Właściwy minister udziela oficerowi urlopu wypoczynkowego i innych urlopów przewidzianych w przepisach wojskowych w wymiarze i na zasadach określonych w tych przepisach.
§  14.
Należności przysługujące oficerowi lub członkom jego rodziny w przypadku śmierci oficera lub zwolnienia go z czynnej służby wojskowej przyznają i wypłacają właściwe organy wojskowe.
§  15.
Wydatki z tytułu świadczeń wymienionych w §§ 12 i 14 nie podlegają zwrotowi od zainteresowanego resortu.
§  16.
Oficer podlega opiniowaniu na zasadach i w sposób określony przez Ministra Obrony Narodowej.
§  17.
1.
Oficer podlega władzy dyscyplinarnej swych przełożonych wojskowych.
2.
Właściwy minister może złożyć Ministrowi Obrony Narodowej wniosek o dyscyplinarne ukaranie oficera.
§  18.
1.
Z wnioskami o mianowanie oficerów na wyższe stopnie występują organy wojskowe określone przez Ministra Obrony Narodowej.
2.
Z wnioskami o odznaczenie oficerów mogą wystąpić organy wojskowe lub właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
§  19.
1.
Oficerowie podlegają obowiązkowi szkolenia wojskowego według wytycznych wydanych przez Ministra Obrony Narodowej.
2.
Minister Obrony Narodowej, w porozumieniu z właściwym ministrem, może skierować oficera na szkolenie wojskowe na okres nie przekraczający 12 miesięcy.
3.
W czasie szkolenia oficer otrzymuje z budżetu właściwego resortu uposażenie i inne należności wymienione w § 8 ust. 1 i § 11 ust. 1.
§  20.
Minister Obrony Narodowej może na wniosek właściwego ministra zwolnić oficerów od obowiązku noszenia umundurowania i oznak wojskowych w czasie wykonywania obowiązków służbowych.
§  21.
Prawa i obowiązki oficerów nie uregulowane w niniejszym rozporządzeniu, związane z pełnieniem czynnej służby wojskowej, określają przepisy o służbie wojskowej oficerów Sił Zbrojnych.
§  22.
Oficerowie wyznaczeni do wykonywania zadań poza wojskiem na podstawie dotychczasowych przepisów pozostają na tych stanowiskach do czasu ustalenia wykazu stanowisk wymienionego w § 3 ust. 2.
§  23.
Oficerowie zawodowi wyznaczeni do wykonywania zadań poza wojskiem przed dniem 1 lipca 1958 r, których uposażenie zasadnicze wraz z dodatkami o charakterze stałym (premią) przy zastosowaniu stawek obowiązujących od dnia 1 lipca 1958 r. byłoby niższe od uposażenia pobieranego dotychczas, otrzymują dodatek wyrównawczy w wysokości różnicy między tymi uposażeniami.
§  24.
Zestawienie stanowisk wymienione w § 1 ust. 1 na rok 1959 zainteresowani ministrowie prześlą Ministrowi Obrony Narodowej w terminie do dnia 1 września 1958 r.
§  25.
Określone w niniejszym rozporządzeniu uprawnienia Ministra Obrony Narodowej przysługują w odniesieniu do oficerów wojsk wewnętrznych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  26.
Tracą moc dotychczasowe przepisy wykonawcze w przedmiotach unormowanych w niniejszym rozporządzeniu.
§  27.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Obrony Narodowej oraz zainteresowanym ministrom.
§  28.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1958 r.
1 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1965 r. (Dz.U.65.33.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1965 r.
2 Z dniem 18 marca 1969 r. znosi się wymóg uzgodnienia lub porozumienia z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac, zgodnie z § 3 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 marca 1969 r. w sprawie uproszczenia trybu działalności naczelnych i centralnych organów administracji (Dz.U.69.7.59), wydanego na podstawie ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o służbie wojskowej oficerów Sił Zbrojnych (Dz.U.58.2.5).

Z dniem 13 sierpnia 1969 r. znosi się wymóg uzgodnienia lub porozumienia z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 1969 r. w sprawie uproszczenia trybu działalności naczelnych i centralnych organów administracji (Dz.U.69.23.165), wydanego na podstawie ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o służbie wojskowej oficerów Sił Zbrojnych (Dz.U.58.2.5).

3 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1965 r. (Dz.U.65.33.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1965 r.
4 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1965 r. (Dz.U.65.33.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1965 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.47.232

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wyznaczanie oficerów w czynnej służbie wojskowej do wykonywania zadań poza wojskiem.
Data aktu: 18/07/1958
Data ogłoszenia: 04/08/1958
Data wejścia w życie: 04/08/1958, 01/07/1958