Pozwolenia na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie.

USTAWA
z dnia 1 lipca 1958 r.
o pozwoleniach na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie.

Art.  1.

Osoby fizyczne oraz osoby prawne nie będące jednostkami gospodarki państwowej mogą wykonywać działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie tylko po uzyskaniu pozwolenia na taką działalność.

Art.  2.
1.
Pozwolenie przewidziane w art. 1 wydaje organ administracji budowlanej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
2.
Pozwolenia wydaje się na czas nieograniczony lub na czas ograniczony, nie krótszy jednak niż 2 lata.
3.
W pozwoleniu określony zostanie rodzaj i zakres projektów, do których wykonywania upoważnia pozwolenie. Ponadto w pozwoleniu może być nałożony na uprawnionego obowiązek stosowania wskazanych w pozwoleniu zasad, obowiązujących państwowe jednostki projektowania.
4.
Pozwolenie może być udzielone tylko osobie posiadającej odpowiednie kwalifikacje fachowe. Stwierdzeniem posiadania kwalifikacji dla sporządzania projektów objętych przepisami prawa budowlanego z dnia 16 lutego 1928 r. (Dz. U. z 1939 r. Nr 34, poz. 216 wraz z późniejszymi zmianami) są uprawnienia budowlane wydane na podstawie tego prawa. Kwalifikacje fachowe do sporządzania projektów innych specjalności w budownictwie oraz sposób ich stwierdzania określi rozporządzenie wydane przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i w uzgodnieniu z Prezesem Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury. W przypadku udzielenia pozwolenia osobie prawnej kwalifikacje takie powinien posiadać kierownik jednostki projektującej oraz pracownicy-projektanci.
5.
Przy wydawaniu pozwolenia pobierane będą opłaty, których wysokość i tryb poboru oraz zasady i tryb stosowania ulg w opłatach określi Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.
Art.  3.
1.
Pozwolenie będzie cofnięte, jeżeli osoba, której pozwolenie wydano:
1)
została prawomocnie skazana wyrokiem za przestępstwo popełnione z chęci zysku, a przestępstwo popełniono w związku z prowadzeniem działalności w zakresie projektowania w budownictwie,
2)
nie posiadała kwalifikacji fachowych lub utraciła prawo do sporządzania projektów (uprawnienia budowlane) lub której prawo w tym zakresie zostało zawieszone.
2.
Pozwolenie może być cofnięte w przypadku:
1)
naruszenia warunków, pod którymi zostało udzielone pozwolenie,
2)
stwierdzenia prawomocnym orzeczeniem, że popełniono czyn podlegający ukaraniu na podstawie art. 10 ust. 2.
3.
Decyzję o cofnięciu pozwolenia wydaje organ, który wydał pozwolenie.
4.
Wydając decyzję o cofnięciu pozwolenia właściwy organ określi równocześnie odpowiedni termin zaprzestania działalności w zakresie projektowania.
Art.  4.
1.
Osoby zatrudnione w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych oraz w jednostkach gospodarki uspołecznionej, posiadające kwalifikacje fachowe (art. 2 ust. 4) do wykonywania projektów w budownictwie, mogą za każdorazową zgodą właściwego organu przełożonego wykonywać doraźnie projekty w budownictwie jako zajęcie uboczne, bez uzyskiwania na tę działalność pozwolenia przewidzianego w art. 1.
2.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Prezesem Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury ustalą zasady i tryb udzielania pozwoleń, o których mowa w ust. 1, pracownikom zatrudnionym w podległych im bądź nadzorowanych organach administracji, instytucjach i przedsiębiorstwach.
Art.  5.
1.
Osobom zatrudnionym w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych oraz w jednostkach gospodarki uspołecznionej nie może być wydane pozwolenie na prowadzenie działalności zawodowej w zakresie projektowania w budownictwie.
2.
Osoby zatrudnione w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych nie mogą być członkami spółdzielni, której celem jest prowadzenie działalności zawodowej w zakresie projektowania w budownictwie.
Art.  6.

Nie stanowi działalności zawodowej w zakresie projektowania w rozumieniu niniejszej ustawy udział w konkursie na projekty w budownictwie oraz projektowanie dla własnych potrzeb projektującego bez względu na to, czy jest osobą prawną czy fizyczną.

Art.  7.
1.
Osoby fizyczne i prawne, które w dniu wejścia w życie ustawy wykonują działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie i zamierzają działalność tę nadal wykonywać, powinny w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy złożyć wnioski o udzielenie pozwolenia przewidzianego w art. 1.
2.
Osoby wymienione w ust. 1 powinny dołączyć do wniosku dowody zgłoszenia obowiązku podatkowego z tytułu prowadzenia działalności w zakres projektowania.
Art.  8.
1.
Osoby, które nie złożyły wniosków o udzielenie pozwolenia w terminie wskazanym w art. 7 ust. 1, zaprzestaną działalności zawodowej w zakresie projektowania w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
2.
Osoby, które złożyły wnioski o udzielenie pozwolenia zgodnie z art. 7 ust. 1, a którym udzielenia pozwolenia odmówiono, obowiązane są zaprzestać działalności zawodowej w zakresie projektowania w terminie, który wskaże organ administracji budowlanej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa). Termin ten nie może przekraczać dla osób fizycznych 3 miesięcy, a dla osób prawnych 6 miesięcy.
Art.  9.

Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w uzgodnieniu z Prezesem Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury, a w zakresie budownictwa specjalnego również w porozumieniu z właściwym ministrem - określi w drodze rozporządzenia warunki i zasady zamawiania przez jednostki państwowe prac projektowych w zakresie budownictwa u osób fizycznych i prawnych.

Art.  10.
1.
Kto wykonuje działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie bez pozwolenia przewidzianego w art. 1 - podlega karze aresztu do 3 miesięcy lub karze grzywny do 10.000 zł albo obu tym karom łącznie.
2.
Tej samej karze podlega, kto posiadając pozwolenie na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie:
1)
przyjęty do opracowania projekt przekaże do wykonania innej osobie, nie posiadającej pozwolenia na taką działalność, lub
2)
podpisuje jako autor projekty wykonane przez inne osoby.
3.
Orzekanie w sprawach określonych w ust. 1 i 2 następuje w trybie i na zasadach określonych w przepisach o orzecznictwie karno-administracyjnym.
Art.  11.

W sprawach zamówień na wykonanie prac projektowych nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 28 grudnia 1957 r. o dostawach, robotach i usługach na rzecz jednostek państwowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 3, poz. 7).

Art.  12.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.44.217

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Pozwolenia na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie.
Data aktu: 01/07/1958
Data ogłoszenia: 18/07/1958
Data wejścia w życie: 18/07/1958