Określenie sądów powiatowych właściwych do rozpoznawania spraw o rozwód.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 1 lipca 1958 r.
w sprawie określenia sądów powiatowych właściwych do rozpoznawania spraw o rozwód. *

Na podstawie art. 5 §§ 1 i 2 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o zmianie przepisów postępowania w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 18, poz. 75) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Spośród sądów powiatowych, o których mowa w art. 5 § 1 zdaniu 3 ustawy wymienionej na wstępie, do rozpoznawania spraw o rozwód właściwe są następujące sądy powiatowe:
1)
w m. st. Warszawie: Sąd Powiatowy dla m. st. Warszawy,
2)
w Łodzi:
a)
dla okręgu Sądu Wojewódzkiego dla m. Łodzi - Sąd Powiatowy dla m. Łodzi,
b) 1
 dla okręgu Sądu Wojewódzkiego w Łodzi z wyjątkiem obszaru jego Ośrodka Zamiejscowego w Piotrkowie - Sąd Powiatowy w Łodzi,
3)
w Białymstoku - Sąd Powiatowy dla m. Białegostoku,
4)
w Gdańsku - Sąd Powiatowy dla m. Gdańska,
5) 2
 w Krakowie - Sąd Powiatowy dla m. Krakowa,
6) 3
 w Poznaniu - Sąd Powiatowy dla m. Poznania,
7)
w Szczecinie - Sąd Powiatowy dla m. Szczecina,
8) 4
 (uchylony).
§  2.  5
 Powierza się rozpoznawanie spraw o rozwód:

w województwie białostockim:

- Sądowi Powiatowemu w Ełku dla okręgów Sądów Powiatowych w Ełku, Augustowie, Gołdapi, Grajewie, Olecku i Suwałkach,

w województwie katowickim:

- Sądowi Powiatowemu w Bielsku-Białej dla okręgów Sądów Powiatowych w Bielsku-Białej i Cieszynie,

- Sądowi Powiatowemu w Bytomiu dla okręgów Sądów Powiatowych w Bytomiu, Chorzowie i Tarnowskich Górach,

- Sądowi Powiatowemu w Gliwicach dla okręgów Sądów Powiatowych w Gliwicach, Rudzie Śląskiej i Zabrzu,

- Sądowi Powiatowemu w Sosnowcu dla okręgów Sądów Powiatowych w Sosnowcu, Będzinie, Czeladzi i Dąbrowie Górniczej,

w województwie krakowskim:

- Sądowi Powiatowemu w Tarnowie dla okręgów Sądów Powiatowych w Tarnowie, Bochni, Brzesku, Dąbrowie Tarnowskiej i Nowym Sączu,

w województwie lubelskim:

- Sądowi Powiatowemu w Zamościu dla okręgów Sądów Powiatowych w Zamościu, Biłgoraju, Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim,

w województwie opolskim:

- Sądowi Powiatowemu w Raciborzu dla okręgów Sądów Powiatowych w Raciborzu, Głubczycach i Koźlu,

w województwie rzeszowskim:

- Sądowi Powiatowemu w Jaśle dla okręgów Sądów Powiatowych w Jaśle, Brzozowie, Gorlicach, Krośnie, Sanoku i Ustrzykach Dolnych,

w województwie warszawskim:

- Sądowi Powiatowemu w Mławie dla okręgów Sądów Powiatowych w Mławie, Ciechanowie, Makowie Mazowieckim, Przasnyszu i Pułtusku,

- Sądowi Powiatowemu w Płocku dla okręgów Sądów Powiatowych w Płocku, Gostyninie, Płońsku i Sierpcu,

- Sądowi Powiatowemu w Pruszkowie z tymczasową siedzibą w Warszawie dla okręgów sądów powiatowych w Pruszkowie, Garwolinie, Grodzisku Mazowieckim, Grójcu, Nowym Dworze Mazowieckim, Piasecznie, Otwocku, Sochaczewie, Wołominie i Wyszkowie,

- Sądowi Powiatowemu w Siedlcach dla okręgów Sądów Powiatowych w Siedlcach, Łosicach, Mińsku Mazowieckim, Ostrołęce, Ostrowi Mazowieckiej, Rykach, Sokołowie Podlaskim i Węgrowie,

w województwie wrocławskim:

- Sądowi Powiatowemu w Jeleniej Górze dla okręgów Sądów Powiatowych w Jeleniej Górze, Bolesławcu, Lubaniu, Lwówku Śląskim, Zgorzelcu i Złotoryi,

- Sądowi Powiatowemu w Kłodzku dla okręgów Sądów Powiatowych w Kłodzku, Bystrzycy Kłodzkiej, Nowej Rudzie i Ząbkowicach Śląskich,

- Sądowi Powiatowemu w Wałbrzychu dla okręgów Sądów Powiatowych w Wałbrzychu, Dzierżoniowie, Kamiennej Górze i Świdnicy.

§  3. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 12 lipca 1958 r.
* Z dniem 1 lipca 1960 r. nin. rozporządzenie traci moc w części dotyczącej przekazania Sądowi Powiatowemu dla m. Białegostoku rozpoznawania spraw o rozwód w zakresie właściwości sądów powiatowych w Łomży, Kolnie i Zambrowie, zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 7 maja 1960 r. w sprawie powierzenia Sądowi Powiatowemu w Łomży spraw o rozwód (Dz.U.60.26.151).
1 Z dniem 1 kwietnia 1968 r. traci moc § 1 pkt 2 lit. b) nin. rozporządzenia w części dotyczącej okręgów Sądów Powiatowych w Sieradzu, Wieluniu i Wieruszowie, zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 13 marca 1968 r. w sprawie powierzenia Sądom Powiatowym w Radomsku i Sieradzu rozpoznawania spraw o rozwód (Dz.U.68.10.53).

Z dniem 1 lipca 1972 r. traci moc § 1 pkt 2 lit. b) nin. rozporządzenia w części dotyczącej powierzenia rozpoznawania spraw o rozwód: Sądowi Powiatowemu w Łodzi dla okręgów Sądów Powiatowych w Łasku i Pabianicach, Sądowi Powiatowemu dla m. Krakowa dla okręgów Sądów Powiatowych w Chrzanowie, Jaworznie, Limanowej i Olkuszu, Sądowi Powiatowemu w Tarnowie dla okręgu Sądu Powiatowego w Nowym Sączu, zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 17 czerwca 1972 r. w sprawie powierzenia niektórym sądom powiatowym rozpoznawania spraw o rozwód (Dz.U.72.26.187).

2 Z dniem 1 lipca 1972 r. traci moc § 1 pkt 5 nin. rozporządzenia w części dotyczącej powierzenia rozpoznawania spraw o rozwód: Sądowi Powiatowemu w Łodzi dla okręgów Sądów Powiatowych w Łasku i Pabianicach, Sądowi Powiatowemu dla m. Krakowa dla okręgów Sądów Powiatowych w Chrzanowie, Jaworznie, Limanowej i Olkuszu, Sądowi Powiatowemu w Tarnowie dla okręgu Sądu Powiatowego w Nowym Sączu, zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 17 czerwca 1972 r. w sprawie powierzenia niektórym sądom powiatowym rozpoznawania spraw o rozwód (Dz.U.72.26.187).
3 Z dniem 1 stycznia 1963 r. traci moc § 1 pkt 6 nin. rozporządzenia w części dotyczącej ustalenia właściwości Sądu Powiatowego dla m. Poznania do rozpoznawania spraw o rozwód z okręgów Sądów Powiatowych w Gostyniu, Kościanie, Lesznie, Rawiczu i Wolsztynie, zgodnie z § 3 rozporządzenia z dnia 5 grudnia 1962 r. w sprawie powierzenia Sądowi Powiatowemu w Lesznie i Sądowi Powiatowemu w Ostrowie Wielkopolskim spraw o rozwód (Dz.U.62.65.319).
4 § 1 pkt 8 uchylony przez § 5 pkt 2 rozporządzenia z dnia 25 sierpnia 1963 r. w sprawie utworzenia we Wrocławiu jednego Sądu Powiatowego dla miasta Wrocławia i powiatu wrocławskiego (Dz.U.63.41.229) z dniem 21 września 1963 r.
5 Z dniem 26 lutego 1959 r. traci moc § 2 nin. rozporządzenia w części dotyczącej powierzenia Sądowi Powiatowemu w Gliwicach rozpoznawania spraw o rozwód z okręgu Sądu Powiatowego w Rudzie Śląskiej, zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1959 r. w sprawie powierzenia Sądowi Powiatowemu dla miasta Katowic w Katowicach rozpoznawania spraw o rozwód z okręgu Sądu Powiatowego w Rudzie Śląskiej (Dz.U.59.15.85).

Z dniem 13 grudnia 1960 r. traci moc § 2 nin. rozporządzenia w części dotyczącej Sądu Powiatowego w Piasecznie, zgodnie z § 2 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1960 r. w sprawie zniesienia Sądu Powiatowego w Piasecznie z tymczasową siedzibą w Górze Kalwarii (Dz.U.60.55.318).

Z dniem 1 kwietnia 1961 r. traci moc § 2 nin. rozporządzenia w części dotyczącej Sądu Powiatowego w Czeladzi, zgodnie z § 2 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 lutego 1961 r. w sprawie zniesienia Sądu Powiatowego w Czeladzi (Dz.U.61.13.68).

Z dniem 1 stycznia 1965 r. traci moc § 2 nin. rozporządzenia w części dotyczącej Sądu Powiatowego w Cieszynie, zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 1964 r. w sprawie powierzenia Sądowi Powiatowemu w Cieszynie rozpoznawania spraw o rozwód (Dz.U.64.45.309).

Z dniem 1 stycznia 1967 r. traci moc § 2 nin. rozporządzenia w części dotyczącej Sądu Powiatowego w Złotoryi, zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1966 r. w sprawie powierzenia Sądowi Powiatowemu w Legnicy rozpoznawania spraw o rozwód (Dz.U.66.51.313).

Z dniem 1 stycznia 1968 r. traci moc § 2 nin. rozporządzenia w części dotyczącej Sądów Powiatowych w Bolesławcu, Dzierżoniowie, Lubaniu, Świdnicy i Zgorzelcu, zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 9 grudnia 1967 r. w sprawie powierzenia Sądom Powiatowym w Świdnicy i Zgorzelcu rozpoznawania spraw o rozwód (Dz.U.67.48.238).

Z dniem 1 kwietnia 1970 r. traci moc § 2 nin. rozporządzenia w części dotyczącej Sądów Powiatowych w Makowie Mazowieckim, Ostrołęce i Ostrowi Mazowieckiej, zgonie z § 2 rozporządzenia z dnia 26 stycznia 1970 r. w sprawie powierzenia Sądowi Powiatowemu w Ostrołęce rozpoznawania spraw o rozwód (Dz.U.70.3.20).

Z dniem 1 kwietnia 1971 r. traci moc § 2 nin. rozporządzenia w części dotyczącej Sądów Powiatowych w Garwolinie i Otwocku, zgonie z § 4 pkt 4 rozporządzenia z dnia 6 marca 1971 r. w sprawie utworzenia Wydziału dla Nieletnich (Sądu dla Nieletnich) w Sądzie Powiatowym w Wołominie oraz zmiany właściwości Sądów Powiatowych w Mińsku Mazowieckim i Otwocku w sprawach karnych nieletnich i w sprawach o rozwód (Dz.U.71.7.80).

Z dniem 1 października 1971 r. traci moc § 2 nin. rozporządzenia w części dotyczącej powierzenia Sądowi Powiatowemu w Raciborzu rozpoznawania spraw o rozwód dla okręgu Sądu Powiatowego w Koźlu, zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 1 września 1971 r. w sprawie powierzenia Sądowi Powiatowemu w Koźlu rozpoznawania spraw o rozwód (Dz.U.71.24.221).

Z dniem 1 lipca 1972 r. traci moc § 2 nin. rozporządzenia w części dotyczącej powierzenia rozpoznawania spraw o rozwód: Sądowi Powiatowemu w Łodzi dla okręgów Sądów Powiatowych w Łasku i Pabianicach, Sądowi Powiatowemu dla m. Krakowa dla okręgów Sądów Powiatowych w Chrzanowie, Jaworznie, Limanowej i Olkuszu, Sądowi Powiatowemu w Tarnowie dla okręgu Sądu Powiatowego w Nowym Sączu, zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 17 czerwca 1972 r. w sprawie powierzenia niektórym sądom powiatowym rozpoznawania spraw o rozwód (Dz.U.72.26.187).

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.43.210

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie sądów powiatowych właściwych do rozpoznawania spraw o rozwód.
Data aktu: 01/07/1958
Data ogłoszenia: 12/07/1958
Data wejścia w życie: 12/07/1958