Zasady i tryb ustalania wysokości oraz rozliczania kredytów na zasiłki chorobowe z funduszów ubezpieczenia społecznego na rok 1958.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 czerwca 1958 r.
w sprawie zasad i trybu ustalania wysokości oraz rozliczania kredytów na zasiłki chorobowe z funduszów ubezpieczenia społecznego na rok 1958.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1958 r. o zwalczaniu nadużyć w zakresie wykorzystywania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U. Nr 35, poz. 154) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie do zatrudniających w dniu 31 grudnia 1957 r. co najmniej 50 pracowników państwowych i spółdzielczych zakładów pracy działających na zasadach rozrachunku gospodarczego.
§  2.
1.
Wysokość kredytów na zasiłki chorobowe wypłacane z funduszów ubezpieczenia społecznego ustali w formie wskaźnika procentowego na wniosek zakładu pracy organ ubezpieczeń społecznych właściwy do pobierania składek na ubezpieczenia społeczne.
2.
Wysokość kredytów na zasiłki chorobowe z funduszów ubezpieczenia społecznego ustala w formie wskaźnika procentowego organ ubezpieczeń społecznych wymieniony w ust. 1 na podstawie własnych materiałów, jeżeli:
1)
nie otrzyma wniosku zakładu pracy w terminie wskazanym w § 6,
2)
wniosek zakładu pracy nie zawiera wymaganych w myśl § 3 ust. 2 danych potrzebnych do ustalenia wskaźnika procentowego.
3.
Organ ubezpieczeń społecznych, o którym mowa w ust. 1, może zmienić decyzję ustalającą wskaźnik procentowy w myśl ust. 2, jeżeli zakład pracy złoży wniosek po wydaniu decyzji bądź jeżeli na prośbę zakładu pracy stwierdzi, że mimo wykonywania przez zakład pracy kontroli wykorzystywania przez pracowników zwolnień od pracy na podstawie zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy i mimo właściwie prowadzonej przez zakład pracy akcji bezpieczeństwa i higieny pracy, ustalony wskaźnik procentowy jest za niski.
4.
Jeżeli zakład pracy nie zgadza się z decyzją organu ubezpieczeń społecznych, o którym mowa w ust. 1, może odwołać się za pośrednictwem jednostki nadrzędnej do Centralnego Zarządu Ubezpieczeń Społecznych. Centralny Zarząd Ubezpieczeń Społecznych podejmie ostateczną decyzję w porozumieniu z jednostką nadrzędną zakładu pracy.
§  3.
1.
Wskaźnikiem procentowym, o którym mowa w § 2 ust. 1, jest stosunek wydatków na zasiłki chorobowe do funduszu płac, stanowiącego podstawę obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne.
2.
Wskaźnik procentowy na trzeci i czwarty kwartał 1958 r. ustala się w wysokości przeciętnego wskaźnika z odpowiednich kwartałów w latach 1954 - 1956. Jeżeli tak obliczony wskaźnik byłby wyższy od wskaźnika procentowego w odpowiednim kwartale 1956 r. lub 1957 r., przyjmuje się wskaźnik najniższy.
§  4.
W razie znacznego wzrostu wydatków na zasiłki chorobowe, spowodowanego epidemią lub szczególnymi zdarzeniami losowymi, wysokość kredytów na zasiłki chorobowe może być podwyższona na wniosek zakładu pracy.
§  5.
Jeżeli wydatki na zasiłki chorobowe wynoszą w zakładzie pracy mniej niż 0,5% funduszu płac, stanowiącego podstawę obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne, można odstąpić od ustalenia wysokości kredytów na zasiłki chorobowe.
§  6.
Zakład pracy zobowiązany jest złożyć organowi ubezpieczeń społecznych, o którym mowa w § 2 ust. 1, w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia wniosek zawierający dane niezbędne dla ustalenia wysokości kredytów na zasiłki chorobowe.
§  7.
1.
W ciągu 5 dni po upływie terminu zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne za ostatni miesiąc każdego kwartału zakład pracy obowiązany jest składać organowi ubezpieczeń społecznych, o którym mowa w § 2 ust. 1, kwartalne sprawozdanie o wydatkach na zasiłki chorobowe.
2.
Kwartalne sprawozdanie o wydatkach na zasiłki chorobowe powinno zawierać:
1)
wysokość funduszu płac, stanowiącego podstawę obliczenia składek;
2)
wysokość kredytów na zasiłki chorobowe wynikającą ze wskaźnika procentowego ustalonego na kwartał sprawozdawczy;
3)
kwotę wydatków na zasiłki chorobowe;
4)
różnicę pomiędzy wysokością kredytów na zasiłki chorobowe a kwotą wydatków na te zasiłki.
§  8.
1.
Wypłata wszystkich zasiłków należnych z tytułu ubezpieczenia społecznego jest dokonywana w ciągu kwartału z funduszów ubezpieczenia społecznego bez względu na wysokość kredytów ustalonych na zasiłki chorobowe.
2.
Jeżeli kwota wypłaconych w kwartale zasiłków chorobowych przekracza wysokość ustalonych na ten cel kredytów, zakład pracy pokrywa różnicę z funduszu płac, przelewając ją w terminie określonym w § 7 ust. 1 na rachunek bankowy organu ubezpieczeń społecznych, o którym mowa w § 2 ust. 1.
3.
Nie wpłacona w terminie przez zakład pracy kwota przekraczająca wysokość ustalonych kredytów na zasiłki chorobowe jest pokrywana z rachunku zakładu pracy w trybie przewidzianym dla realizacji administracyjnych tytułów egzekucyjnych.
§  9.
1.
Jeżeli zakład pracy nie wykorzysta w trzecim kwartale kredytów na zasiłki chorobowe w ustalonej wysokości, nie wykorzystaną kwotę zalicza się na przekroczenie kredytów w czwartym kwartale.
2.
Jeżeli w trzecim kwartale 1958 r. kredyty na zasiłki chorobowe będą przekroczone, natomiast w czwartym kwartale nastąpi niewykorzystanie tych kredytów, organ ubezpieczeń społecznych, o którym mowa w § 2 ust. 1, zwróci zakładowi pracy kwoty określone w § 8 ust. 2 do wysokości nie wykorzystanych kredytów.
§  10.
Kwoty nie wykorzystanych w drugim półroczu 1958 r. przez zakład pracy kredytów na zasiłki chorobowe Centralna Rada Związków Zawodowych w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia przeznacza na podniesienie stanu zdrowotności, w szczególności przez rozszerzenie świadczeń sanatoryjnych i profilaktycznych.
§  11.
Wskaźnik procentowy, o którym mowa w § 2 ust. 1, na trzeci i czwarty kwartał 1958 r. w przedsiębiorstwie PKP, w przedsiębiorstwach wyodrębnionych z przedsiębiorstwa PKP oraz w państwowych gospodarstwach rolnych ustali Centralny Zarząd Ubezpieczeń Społecznych w porozumieniu z właściwym ministerstwem.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1958 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.42.199

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb ustalania wysokości oraz rozliczania kredytów na zasiłki chorobowe z funduszów ubezpieczenia społecznego na rok 1958.
Data aktu: 24/06/1958
Data ogłoszenia: 04/07/1958
Data wejścia w życie: 04/07/1958, 01/07/1958