Ratyfikacja przez szereg państw Konwencji o ochronie ofiar wojny, podpisanych w Genewie dnia 12 sierpnia 1949 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 14 maja 1958 r.
w sprawie ratyfikacji przez szereg państw Konwencji o ochronie ofiar wojny, podpisanych w Genewie dnia 12 sierpnia 1949 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z
artykułami 57 i 61 Konwencji Genewskiej o polepszeniu losu rannych i chorych w armiach czynnych,

artykułami 56 i 60 Konwencji Genewskiej o polepszeniu losu rannych, chorych i rozbitków sił zbrojnych na morzu,

artykułami 137 i 140 Konwencji Genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych oraz

artykułami 152 i 156 Konwencji Genewskiej o ochronie osób cywilnych podczas wojny,

podpisanych w Genewie dnia 12 sierpnia 1949 r. (Dz U. z 1956 r. Nr 38, poz. 171), następujące państwa złożyły Rządowi Szwajcarskiemu swoje dokumenty ratyfikacyjne bądź akcesyjne powyższych Konwencyj:

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna dnia 27 sierpnia 1957 r.

z następującymi zastrzeżeniami:

1)
Do artykułu 10 Konwencji Genewskiej o polepszeniu losu rannych i chorych w armiach czynnych z dnia 12 sierpnia 1949 roku:

"Rząd Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej nie będzie uważał za ważną prośby Mocarstwa zatrzymującego rannych i chorych lub personel sanitarny, skierowanej do państwa neutralnego lub organizacji humanitarnej, o podjęcie się zadań powierzonych Mocarstwu opiekuńczemu, o ile rząd państwa, od którego zależą osoby podlegające ochronie, nie wyrazi swej zgody."

2)
Do artykułu 10 Konwencji Genewskiej o polepszeniu losu rannych, chorych i rozbitków sił zbrojnych na morzu z dnia 12 sierpnia 1949 roku:

"Rząd Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej nie będzie uważał za ważną prośby Mocarstwa zatrzymującego rannych, chorych i rozbitków lub personel sanitarny, skierowanej do państwa neutralnego lub organizacji humanitarnej, o podjęcie się zadań powierzonych Mocarstwu opiekuńczemu, o ile rząd państwa, od którego zależą osoby podlegające ochronie, nie wyrazi swej zgody."

3)
Do artykułu 10 Konwencji Genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych z dnia 12 sierpnia 1949 roku:

"Rząd Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej nie będzie uważał za ważną prośby Mocarstwa, zatrzymującego jeńców wojennych, skierowanej do państwa neutralnego lub organizacji humanitarnej, o podjęcie się zadań powierzonych Mocarstwu opiekuńczemu, o ile rząd państwa, od którego zależą osoby podlegające ochronie, nie wyrazi swej zgody".

Do artykułu 12 tej samej Konwencji:

"Rząd Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej uważa, że nawet podczas okresu, w którym Mocarstwo zatrzymujące jeńców wojennych przekazało jeńców wojennych pod opiekę innym Mocarstwom, będącym stronami niniejszej Konwencji, nie uchyla to odpowiedzialności pierwotnego Mocarstwa zatrzymującego za stosowanie niniejszej Konwencji w stosunku do tych jeńców wojennych".

Do artykułu 85 tej samej Konwencji:

"Rząd Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej nie będzie związany art. 85 w sprawie traktowania jeńców wojennych skazanych, zgodnie z ustawodawstwem Mocarstwa zatrzymującego jeńców wojennych, za popełnienie zbrodni wojennych lub przestępstw niehumanitarnych, na podstawie zasad Trybunału Norymberskiego oraz Dalekowschodniego Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Tokio".

4)
Do Konwencji Genewskiej dotyczącej ochrony osób cywilnych podczas wojny z dnia 12 sierpnia 1949 roku:

"Rząd Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej uważa, że niniejsza Konwencja nie może w pełni zaspokoić wymagań humanitarnych, ponieważ nie stosuje się do osób cywilnych znajdujących się poza terytorium okupowanym przez nieprzyjaciela. Biorąc jednak pod uwagę, że niniejsza Konwencja posiada aspekt pozytywny chroniąc interesy osób cywilnych na terytorium okupowanym i w całym szeregu innych przypadków, Rząd Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej przystępuje do niej z zastrzeżeniami do następujących artykułów:

Do artykułu 11 tej Konwencji:

"Rząd Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej nie będzie uważał za ważną prośby Mocarstwa zatrzymującego osoby podlegające ochronie, skierowanej do państwa neutralnego lub organizacji humanitarnej, o podjęcie się zadań powierzonych Mocarstwu opiekuńczemu, o ile rząd państwa, od którego zależą osoby podlegające ochronie, nie wyrazi swej zgody".

Do artykułu 45 tej Konwencji:

"Rząd Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej uważa, że nawet podczas okresu, w którym Mocarstwo zatrzymujące osoby chronione przekazało osoby chronione innym Mocarstwom, będącym stronami niniejszej Konwencji, nie uchyla to odpowiedzialności pierwotnego Mocarstwa zatrzymującego za stosowanie niniejszej Konwencji w stosunku do tych osób podlegających ochronie."

Sudan dnia 23 września 1957 r.
Wielka Brytania dnia 23 września 1957 r.
Republika Dominikańska dnia 22 stycznia 1958 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.30.135

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Ratyfikacja przez szereg państw Konwencji o ochronie ofiar wojny, podpisanych w Genewie dnia 12 sierpnia 1949 r.
Data aktu: 14/05/1958
Data ogłoszenia: 31/05/1958
Data wejścia w życie: 31/05/1958