Zasady i tryb powoływania sekretarza gromadzkiego oraz jego obowiązki i prawa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 lutego 1958 r.
w sprawie obowiązków i praw sekretarza gromadzkiego. 1

Na podstawie art. 59 ust. 5 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) zarządza się, co następuje:
§  1. 2
(uchylony).
§  2.
1.
Na stanowisko sekretarza gromadzkiego mogą być powołane osoby, które:
1)
posiadają średnie wykształcenie i odbyły dwuletnią pracę w organach administracji państwowej lub
2)
posiadają wykształcenie w zakresie szkoły podstawowej, odbyły co najmniej trzyletnią pracę w organach administracji państwowej i złożyły egzamin z zakresu wymagań fachowych i umiejętności praktycznych, albo
3)
w ciągu trzech lat pełniły funkcję stale urzędujących członków prezydiów powiatowych, miejskich i gromadzkich rad narodowych oraz rad narodowych osiedli.
2.
Prezes Rady Ministrów może określić kursy, których ukończenie zwalnia od obowiązku złożenia egzaminu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2.
3.
Egzamin z zakresu wymagań fachowych i umiejętności praktycznych składa się przed komisją kwalifikacyjną, powołaną przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Prezes Rady Ministrów określi skład komisji kwalifikacyjnej oraz program i sposób przeprowadzenia egzaminu.
§  3.
1.
Do obowiązków sekretarza gromadzkiego należy:
1)
opracowywanie projektu budżetu i planu gospodarczego przy współudziale komisji gromadzkiej rady narodowej,
2)
opracowywanie projektów uchwał gromadzkiej rady narodowej i jej prezydium oraz przygotowywanie spraw do decyzji przewodniczącego gromadzkiej rady narodowej,
3)
przygotowywanie narad z sołtysami,
4)
podejmowanie czynności wykonawczych z zakresu zarządu mieniem gromadzkim,
5)
prowadzenie spraw w zakresie ewidencji i ruchu ludności oraz akt stanu cywilnego,
6)
rachunkowość gromadzkiej rady narodowej,
7)
sprawy wymiaru i poboru podatków i opłat w zakresie ustalonym obowiązującymi przepisami,
8)
sprawy wymiaru obowiązkowych dostaw,
9)
dokonywanie czynności notarialnych w ramach uprawnień prezydium gromadzkiej rady narodowej,
10)
podejmowanie czynności wykonawczych w zakresie uprawnień prezydium gromadzkiej rady narodowej w stosunku do podległych przedsiębiorstw, zakładów i instytucji,
11)
inne sprawy, zlecone przez prezydium i przewodniczącego gromadzkiej rady narodowej.
2.
Sekretarz gromadzki bierze udział w sesjach gromadzkiej rady narodowej, posiedzeniach jej komisji i prezydium z głosem doradczym.
3.
Sekretarz gromadzki wykonuje swoje obowiązki przy pomocy podległego mu biura.
4.
W skład biura wchodzą: referent administracyjny, rachmistrz, a nadto w miarę potrzeby inni pracownicy oraz praktykanci w ilości nie przekraczającej dwóch. W przypadkach uzasadnionych warunkami lokalnymi można zaniechać tworzenia niektórych stanowisk spośród wymienionych w zdaniu poprzedzającym. Podział pracy pomiędzy pracowników biura ustala sekretarz gromadzki.
§  4.
1.
Stawki uposażenia sekretarzy gromadzkich regulują odrębne przepisy.
2.
W miarę możności gromadzka rada narodowa może przydzielić w bezpłatne użytkowanie sekretarzowi gromadzkiemu nie posiadającemu nieruchomości rolnej ani działki budowlanej działkę ziemi ornej o obszarze do 1 ha.
3.
Gromadzka rada narodowa zapewni w miarę potrzeby sekretarzowi gromadzkiemu mieszkanie odpowiadające normom zaludnienia.
§  5.
W okresie dwu lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia mogą być zatrudnione na zasadzie umowy o pracę na stanowisku sekretarza gromadzkiego osoby nie odpowiadające warunkom wyszczególnionym w § 2, o ile zobowiążą się do złożenia przed komisją kwalifikacyjną egzaminu w terminie określonym przez przewodniczącego prezydium powiatowej rady narodowej, nie dłuższym jednak niż do dnia 2 lutego 1960 r.
§  6. 3
(uchylony).
§  7.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do sekretarzy miejskich i sekretarzy osiedli w tych prezydiach miejskich rad narodowych i rad narodowych osiedli, do których zastosowano przepis art. 59 ust. 6 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16).
§  8.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 2 lutego 1958 r.
1 Tytuł zmieniony przez § 16 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 lipca 1963 r. w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych prezydiów rad narodowych oraz na niektórych stanowiskach w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym (Dz.U.63.35.203) z dniem 17 sierpnia 1963 r.
2 § 1 uchylony przez § 16 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 lipca 1963 r. w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych prezydiów rad narodowych oraz na niektórych stanowiskach w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym (Dz.U.63.35.203) z dniem 17 sierpnia 1963 r.
3 § 6 uchylony przez § 19 rozporządzenia z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych w radach narodowych oraz w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym (Dz.U.70.7.58) z dniem 7 kwietnia 1970 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.10.34

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb powoływania sekretarza gromadzkiego oraz jego obowiązki i prawa.
Data aktu: 18/02/1958
Data ogłoszenia: 25/02/1958
Data wejścia w życie: 25/02/1958, 02/02/1958