Sprzedaż domów mieszkalnych i działek budowlanych za zagraniczne środki płatnicze.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 4 grudnia 1957 r.
w sprawie sprzedaży domów mieszkalnych i działek budowlanych za zagraniczne środki płatnicze.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132) zarządza się, co następuje:
§  1.
Domy mieszkalne i działki budowlane stanowiące własność Państwa mogą być sprzedawane za zagraniczne środki płatnicze osobom, które w myśl art. 6-8 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) są krajowcami dewizowymi, pracownikom polskiej służby zagranicznej oraz pracownikom przedstawicielstw krajowych osób prawnych zatrudnionym za granicą.
§  2.
Domy mieszkalne i działki budowlane stanowiące własność Państwa sprzedawane są za zagraniczne środki płatnicze przez prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych oraz prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw w trybie określonym przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 12 sierpnia 1957 r. w sprawie trybu dokonywania sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i innych nieruchomości (Dz. U. Nr 44, poz. 206) ze zmianami wynikającymi z niniejszego rozporządzenia.
§  3.
1.
Prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych oraz prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw ustalają, które domy mieszkalne i działki budowlane przeznacza się do sprzedaży za zagraniczne środki płatnicze.
2.
Dla nieruchomości określonych w ust. 1 prezydia rad narodowych sporządzają odrębne wykazy i przesyłają je Bankowi Polska Kasa Opieki S.A. w Warszawie.
3.
Nieruchomości objęte wykazami, a znajdujące się w użytkowaniu mogą być sprzedane za zagraniczne środki płatnicze, jeżeli w terminie wyznaczonym przez prezydia właściwych rad narodowych nie zostaną zgłoszone wnioski o nabycie tych nieruchomości przez osoby, którym przysługuje pierwszeństwo nabycia zgodnie z § 16 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 lipca 1957 r. w sprawie zasad ustalania ceny domów mieszkalnych i gruntów budowlanych sprzedawanych przez Państwo, sposobu spłaty należności, sposobu zaliczania na pokrycie ceny nakładów poczynionych przez nabywcę oraz kategorii osób korzystających z pierwszeństwa przy nabywaniu domów i gruntów (Dz. U. Nr 44, poz. 204).
§  4.
Ceny domów mieszkalnych i działek budowlanych w zagranicznych środkach płatniczych ustalane będą przez Bank Polska Kasa Opieki S.A. w Warszawie według zasad obowiązujących przy określaniu cen na towary będące przedmiotem sprzedaży w kraju za waluty obce wpłacone w kraju lub za granicą (eksport wewnętrzny).
§  5.
Przy sprzedaży domów mieszkalnych i działek budowlanych za zagraniczne środki płatnicze cała należność powinna być zapłacona w chwili zawarcia umowy.
§  6.
1.
Pracownicy polskiej służby zagranicznej oraz pracownicy przedstawicielstw krajowych osób prawnych zatrudnieni za granicą obowiązani są do wpłacenia przy zawarciu umowy co najmniej 50% ceny kupna. Reszta należności może być spłacona ratalnie przy odpowiednim zastosowaniu przepisów § 14 rozporządzenia Rady Ministrów powołanego w § 3 ust. 3.
2.
W razie utraty przez pracowników, o których mowa w ust. 1, prawa do wynagrodzenia za pracę w zagranicznych środkach płatniczych, nie spłacona cześć ceny kupna może być zapłacona w walucie krajowej. W tym przypadku suma przypadająca do zapłaty w walucie krajowej odpowiadać będzie wartości tej części nieruchomości, która nie zostanie pokryta zagranicznymi środkami płatniczymi. Wartość ta ustalona zostanie w trybie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów powołanego w § 3 ust. 3 według ceny z dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży.
§  7.
1.
Należności za domy mieszkalne i działki budowlane w zagranicznych środkach płatniczych wpłacane będą przez nabywców do Banku Polska Kasa Opieki S.A. w Warszawie.
2.
Należności ustalone w walucie krajowej (§ 6 ust. 2) wpłacone będą przez nabywców do właściwych prezydiów rad narodowych.
§  8.
Rozliczenie pomiędzy Bankiem Polska Kasa Opieki a prezydiami powiatowych (miejskich) rad narodowych oraz prezydiami rad narodowych miast wyłączonych z województw dokonywane będą w walucie krajowej według cen ustalonych na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów powołanego w § 3 ust. 3.
§  9.
W celu ułatwienia nabywcom zgromadzenia odpowiednich środków w walucie obcej niezbędnych na kupno domów i działek budowlanych, Bank Polska Kasa Opieki S.A. w Warszawie zorganizuje celowe oszczędzanie zagranicznych środków płatniczych.
§  10.
Podatki i opłaty związane ze sprzedażą domów i działek budowlanych w trybie niniejszego rozporządzenia nabywający uiszcza w walucie krajowej. Podstawą wymiaru podatków i opłat są ceny ustalone na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów powołanego w § 3 ust. 3.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.61.331

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sprzedaż domów mieszkalnych i działek budowlanych za zagraniczne środki płatnicze.
Data aktu: 04/12/1957
Data ogłoszenia: 27/12/1957
Data wejścia w życie: 27/12/1957