Tryb dokonywania sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i innych nieruchomości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 12 sierpnia 1957 r.
w sprawie trybu dokonywania sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i innych nieruchomości.

Na podstawie art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć niniejsze rozporządzenie powołuje ustawę lub artykuły bez bliższego określenia należy rozumieć przez to ustawę z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132) oraz artykuły tej ustawy.
§  2.
W trybie niniejszego rozporządzenia mogą być sprzedawane nieruchomości określone w art. 2 ust. 1 i 2, art. 3, art. 16 ust. 1 i 2 oraz art. 19 i art. 20, zwane dalej nieruchomościami.
§  3.
1.
Sprzedana może być tylko nieruchomość zamieszczona w wykazie nieruchomości podlegających sprzedaży.
2.
W wykazach zamieszczone być mogą tylko te nieruchomości, które według opinii właściwych organów architektoniczno-budowlanych przeznaczone są na cele zgodne z ustawą.
§  4.
1.
Prezydia rad narodowych miast, osiedli i gromad, właściwe ze względu na położenie nieruchomości, z urzędu lub na wniosek osoby zainteresowanej ustalają w drodze uchwały wykazy nieruchomości podlegających sprzedaży.
2.
Wykaz powinien zawierać:
1)
dokładne oznaczenie miejsca położenia i granic nieruchomości (miejscowość, ulica, numer orientacyjny itp.);
2)
oznaczenie księgi wieczystej, zbioru dokumentów albo innego dokumentu, z którego wynika prawo własności Państwa;
3)
charakter gospodarczy nieruchomości (działka budowlana, teren warzywniczy, ogrodniczy, nieruchomość zabudowana z podaniem, czy posiada podwórza, ogród, sad itp.);
4)
obszar (przy nieruchomościach zabudowanych - osobno: obszar zabudowany i obszar wolny od zabudowy z nadaniem obszaru podwórza, ogrodu, sadu itp.);
5)
przy nieruchomościach zabudowanych - charakter budynków (mieszkalny, gospodarczy, warsztat rzemieślniczy, zakład przemysłowy, pensjonat) oraz rodzaj budynku (murowany, drewniany itp.);
6)
przy domach mieszkalnych - charakter domu (np. jednorodzinny), ilość mieszkań w domu, ilość izb w poszczególnych mieszkaniach, stan zamieszkania, ilość i charakter pomieszczeń użytkowych;
7)
długi i ciężary;
8)
cenę sprzedaży.
3.
Do wykazu należy dołączyć - przy sprzedaży domu wielomieszkaniowego - zaświadczenie właściwej dla tego domu administracji budynków, stwierdzające, ilu najemców mieszka w tym domu oraz ilu z nich wyraziło zgodę na sprzedaż, a ilu się temu sprzeciwiło.
§  5.
Wykazy nieruchomości ustalone przez prezydia rad narodowych miast nie stanowiących powiatów oraz przez prezydia rad narodowych gromad i osiedli wymagają zatwierdzenia przez prezydium właściwej powiatowej rady narodowej.
§  6.
Ustalenie wykazu (§ 4) oraz zatwierdzenie wykazu (§ 5) następuje po zbadaniu, czy wykaz i nieruchomości w nim zamieszczone odpowiadają wymaganiom ustawy i rozporządzeń wydanych na jej podstawie.
§  7.
1. 1
Organy do spraw gospodarki mieszkaniowej prezydiów rad narodowych, właściwe do zawierania umów sprzedaży (art. 11 ust. 1) zapewnią osobom zainteresowanym możność zapoznania się z wykazami nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż i w drodze obwieszczeń wywieszonych w ich siedzibach i ogłoszonych w miarę możności w prasie miejscowej, podadzą do publicznej wiadomości:
1)
jakie nieruchomości przeznaczone są na sprzedaż, z krótkim opisem ich charakteru i położenia;
2)
ceny sprzedaży nieruchomości;
3)
do kogo i w jakim terminie należy zgłaszać wnioski o sprzedaż, przy czym termin ten nie może być krótszy niż 6 tygodni, licząc od daty wywieszenia obwieszczenia w siedzibie prezydium.
2.
Obwieszczenia powinny być podane do publicznej wiadomości również w miejscowościach, w których nieruchomości są położone.
§  8. 2
Wnioski o sprzedaż nieruchomości należy składać organom do spraw gospodarki mieszkaniowej prezydiów rad narodowych miast, osiedli i gromad właściwych ze względu na położenie nieruchomości.
§  9.
Wnioski spółdzielni mieszkaniowych powinny być zaopiniowane przez Związek Spółdzielni Mieszkaniowych co do okoliczności, że organizacja i działalność spółdzielni dostosowana została do zadań spółdzielczości mieszkaniowej.
§  10. 3
Organy do spraw gospodarki mieszkaniowej prezydiów rad narodowych właściwe do zawierania umów sprzedaży (art. 11 ust. 1) niezwłocznie po otrzymaniu wniosków o sprzedaż nieruchomości przystąpią do ich rozpatrzenia i zadecydują, którym osobom nieruchomości będą sprzedane.
§  11. 4
Decyzja, o której mowa w § 10, powinna w szczególności zawierać:
1)
dokładne określenie nieruchomości (§ 4 ust. 2 pkt 1);
2)
imię, nazwisko, zawód i adres nabywcy bądź nazwę statutową i adres spółdzielni;
3)
określenie prawa, jakie na podstawie sprzedaży przechodzi na nabywcę (własność, własność czasowa);
4)
wysokość i sposób zapłaty ceny sprzedaży;
5)
ustalenie, czy i jakie obciążenia nieruchomości przechodzą na nabywcę;
6)
w stosunku do spółdzielni mieszkaniowych - jeżeli sprzedaż dotyczy domu wielomieszkaniowego - czy i na podstawie jakiego dokumentu ustalono zachowanie wymagania określonego w art. 5 ust. 1.
§  12.
1. 5
Decyzja przewidziana w § 10 stanowi podstawę do zawarcia umowy sprzedaży, która zgodnie z art. 11 ust. 2 pod rygorem nieważności powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego.
2.
Przewidziany w ust. 1 akt notarialny powinien zawierać oświadczenie nabywcy - o ile nie jest nim spółdzielnia mieszkaniowa - że do chwili sporządzenia tego aktu nie nabył żadnej nieruchomości w trybie ustawy.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 września 1960 r. (Dz.U.60.43.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1960 r.
2 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 września 1960 r. (Dz.U.60.43.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1960 r.
3 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 21 września 1960 r. (Dz.U.60.43.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1960 r.
4 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 21 września 1960 r. (Dz.U.60.43.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1960 r.
5 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 21 września 1960 r. (Dz.U.60.43.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1960 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.44.206

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb dokonywania sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i innych nieruchomości.
Data aktu: 12/08/1957
Data ogłoszenia: 26/08/1957
Data wejścia w życie: 26/08/1957