Zwalczanie bawełnicy korówki.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW ROLNICTWA I ZDROWIA
z dnia 10 maja 1957 r.
w sprawie zwalczania bawełnicy korówki.

Na podstawie art. 6 ust. 1 i 3 i art. 10 ustawy z dnia 19 listopada 1956 r. o ochronie roślin uprawnych przed chorobami, szkodnikami i chwastami (Dz. U. Nr 55, poz. 253) zarządza się co następuje:
§  1.
Ustanawia się obowiązek tępienia bawełnicy korówki, inaczej zwanej mszycą krwistą, mszycą wełnistą lub korówką wełnistą (Eriosoma lanigerum Hausm, Schizoneura lanigera Hausm).
§  2.
1.
Obowiązek tępienia bawełnicy korówki ciąży na osobach użytkujących grunty, na których rosną jabłonie i grusze, a także na osobach, w których posiadaniu znajdują się jabłonie i grusze od gruntu odłączone.
2.
Przez jabłonie i grusze rozumieć należy drzewa jabłoniowe i gruszowe wszelkiego wieku i rodzaju (dzikie, ozdobne, użytkowe, plenne, półpienne, krzaczaste, karłowe, formowane itp.), jak również podkładki, zrazy i inne części jabłoni i grusz, z wyjątkiem owoców.
§  3.
1.
W każdym przypadku pojawienia się bawełnicy korówki należy ją wytępić całkowicie przez zastosowanie w miarę potrzeby następujących środków: wprowadzenie ośca korówkowego (Aphelinus mali), środków chemicznych, usuwanie narośli, czyszczenie ran, usuwanie i palenie opanowanych części korony drzew oraz palenie całych drzew z korzeniami.
2.
Prezydium powiatowej rady narodowej, rady narodowej miasta stanowiącego powiat lub miasta wyłączonego z województwa może nakazywać stosowanie spośród wymienionych w ust. 1 najskuteczniejszych w danych warunkach środków tępienia szkodnika.
3.
Prezydium powiatowej rady narodowej, rady narodowej miasta stanowiącego powiat lub miasta wyłączonego z województwa może nakazać zniszczenie w określonym terminie jabłoni i grusz, jeżeli są tak silnie opanowane przez bawełnicę korówkę, że dalsze jej zwalczanie zostało uznane za bezcelowe.
4.
Zarządzenie prezydium powiatowej rady narodowej, rady narodowej miasta stanowiącego powiat lub miasta wyłączonego z województwa w sprawie stosowania środków chemicznych przy zwalczaniu bawełnicy korówki powinno być wydane po zasięgnięciu opinii właściwego państwowego inspektora sanitarnego.
§  4.
1.
Zabrania się przenoszenia na inne nieruchomości, sadzenia i używania do uszlachetnienia jabłoni i grusz opanowanych przez bawełnicę korówkę lub noszących ślady uszkodzeń przez nią spowodowanych.
2.
Wynoszenie jabłoni i grusz ze szkółek drzew owocowych, w których bawełnica korówka została wykryta, jest zabronione na okres dwóch najbliższych sezonów sprzedażnych.
3.
W wyjątkowych przypadkach prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może:
1)
wydać zezwolenie na wynoszenie we wcześniejszym niż podany w ust. 2 terminie na warunkach ustalonych w tym zezwoleniu,
2)
przedłużyć czas trwania zakazu wynoszenia.
§  5.
1.
W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się bawełnicy korówki prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może wprowadzać na obszarze całego województwa lub poszczególnych jego powiatów zakaz sprzedaży wszelkich jabłoni i grusz na targach i jarmarkach.
2.
W przypadkach silnego opanowania poszczególnych szkółek przez bawełnicę korówkę prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może zakazać zakładania nowych kwater podkładek oraz drzewek jabłoni i grusz z siewu i z nabytych spoza terenu szkółki dziczek. Zakaz ten obowiązuje od chwili jego wydania do upływu 2 lat od daty całkowitego usunięcia ze szkółki jabłoni i grusz, które znajdowały się w niej w czasie wydania tego zakazu.
§  6.
Bezpośredni nadzór nad przestrzeganiem przepisów niniejszego rozporządzenia oraz zarządzeń wydanych przez prezydia powiatowych i wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty i miast wyłączonych z województw) przez osoby wymienione w § 2 należy do prezydiów gromadzkich rad narodowych (miejskich, dzielnicowych i rad narodowych osiedli).
§  7.
Organy służby kwarantanny i ochrony roślin mają prawo badania drzew i krzewów na gruncie oraz w miejscach ich przechowywania i sprzedaży, bezpłatnego pobierania uszkodzonych przez bawełnicę korówkę części jabłoni i grusz do zbadania oraz żądania potrzebnych informacji.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.33.147

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zwalczanie bawełnicy korówki.
Data aktu: 10/05/1957
Data ogłoszenia: 22/06/1957
Data wejścia w życie: 22/06/1957