Niektóre zmiany w zakresie stosunku służbowego pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe".

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 kwietnia 1957 r.
w sprawie niektórych zmian w zakresie stosunku służbowego pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe".

Na podstawie art. 26 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. o utworzeniu przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. z 1948 r. Nr 43, poz. 312 i z 1951 r. Nr 14, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się:
1)
do pracowników etatowych (mianowanych) zatrudnionych w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe";
2)
do pracowników etatowych (mianowanych) zatrudnionych w przedsiębiorstwach (zakładach pracy), wyodrębnionych po roku 1945 z przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe", a pozostających w resorcie komunikacji.
2.
Do pracowników wymienionych w ust. 1 pkt 2 stosuje się ponadto przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 listopada 1945 r. o służbie w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 52, poz. 299 z późniejszymi zmianami).
§  2.
Minister Komunikacji ustala schemat etatowych stanowisk, ich hierarchiczny stosunek, grupy uposażenia przywiązane do stanowisk oraz kwalifikacje służbowe wymagane na stanowiskach.
§  3.
1.
Nadanie charakteru pracownika etatowego następuje przez mianowanie.
2.
Organ, który mianuje pracownika, oznacza w piśmie o mianowaniu stanowisko, na które zostaje pracownik mianowany, grupę uposażenia oraz termin ważności mianowania. W stosunku do pracowników zajmujących stanowiska nie ujęte w schemacie etatowych stanowisk, zawiązanie stosunku służbowego w rozumieniu rozporządzenia następuje przez mianowanie pracownikiem etatowym.
3.
Właściwy organ mianuje pracowników na stanowiska etatowe, biorąc pod uwagę wymagane kwalifikacje, staż na stanowiskach i przygotowanie służbowe.
4.
Właściwy organ przyznaje pracownikowi przy mianowaniu zasadniczo podstawową grupę uposażenia, a wyjątkowo awansową przywiązaną do stanowiska, na które następuje mianowanie.
5.
W wyjątkowych przypadkach pracownikowi o wybitnych kwalifikacjach służbowych, wiedzy fachowej i długim stażu pracy może być przyznana za zgodą Ministra Komunikacji wyższa grupa uposażenia, aniżeli grupa przywiązana do stanowiska, które pracownik ten zajmuje.
6.
Właściwy organ:
1)
obowiązany jest mianować pracownika na niższe stanowisko w wykonaniu orzeczenia dyscyplinarnego;
2)
może mianować pracownika na niższe stanowisko:
a)
jeżeli kolejowa komisja lekarska stwierdziła trwałą niezdolność pracownika do pełnienia służby na zajmowanym stanowisku,
b)
jeżeli pracownik nie złożył w ciągu trzech lat licząc od wezwania go przez zwierzchnika egzaminu służbowego, wymaganego na danym stanowisku, a od złożenia tego egzaminu nie został zwolniony,
c)
jeżeli pracownik otrzymał dwukrotnie w odstępie nie krótszym niż 3, a nie dłuższym niż 6 miesięcy, niedostateczną ocenę pracy zawodowej,
d)
w uwzględnieniu prośby pracownika o mianowanie go na niższe stanowisko.
7.
Pracownik mianowany na niższe stanowisko zachowuje posiadaną grupę uposażenia, jeżeli:
1)
mianowanie na niższe stanowisko nastąpiło z urzędu lub na prośbę pracownika w przypadku określonym w ust. 6 pkt 2 lit. a) lub jeżeli:
2)
grupa uposażenia pracownika nie przekracza awansowej grupy uposażenia przywiązanej do stanowiska, na które go mianowano na własną prośbę, wniesioną z innych powodów niż określone w ust. 6 pkt 2 lit. a).
8.
W innych przypadkach, nie wymienionych w ust. 7, pracownikowi mianowanemu na niższe stanowisko obniża się posiadaną przez niego grupę uposażenia:
1)
do awansowej grupy uposażenia, przywiązanej do niższego stanowiska, na które go mianowano na własną prośbę lub w następstwie niezłożenia egzaminu,
2)
do podstawowej grupy uposażenia, przywiązanej do niższego stanowiska, na które go mianowano w następstwie dwukrotnej niedostatecznej oceny pracy zawodowej.
9.
Właściwy organ może powierzyć pracownikowi pełnienie obowiązków na wyższym stanowisku lub na innym, hierarchicznie równorzędnym ze stanowiskiem posiadanym przez pracownika. Po upływie sześciu miesięcy, licząc od dnia powierzenia pełnienia obowiązków, właściwy organ mianuje pracownika na stanowisko, na którym pełni obowiązki, lub zwalnia go od pełnienia obowiązków na tym stanowisku. W stosunku do pracowników, którym przy powierzeniu pełnienia obowiązków wyznaczono równocześnie termin uzupełnienia ich kwalifikacji, wymieniony sześciomiesięczny okres może być w uzasadnionych przypadkach przedłużony.
10.
Właściwy organ mianuje pracowników na wyższe stanowiska, przesuwa do wyższych grup uposażenia oraz powierza pełnienie obowiązków w zależności od potrzeb służbowych w granicach planu zatrudnienia, funduszu płac i normowania stanowisk.
11.
Minister Komunikacji określa zasady i tryb wydawania oceny pracy zawodowej w rozumieniu przepisu ust. 6 pkt 2 lit. c).
§  4.
Przeniesienie pracownika z urzędu lub na własną prośbę do innej miejscowości albo w tej samej miejscowości do innej jednostki organizacyjnej może nastąpić bez zmiany jego stanowiska lub z równoczesnym mianowaniem go na inne stanowisko albo powierzeniem pełnienia obowiązków na innym stanowisku. Przy mianowaniu lub powierzeniu pełnienia obowiązków na innym stanowisku oraz przy przyznawaniu grupy uposażenia stosuje się odpowiednio przepisy § 3 ust. 2 - 10.
§  5.
1.
Pracownik, który nabył prawo do renty starczej lub inwalidzkiej, może domagać się zwolnienia ze służby.
2.
W przypadku wymienionym w ust. 1 właściwy organ powinien zwolnić pracownika ze służby w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wniesienia przez niego prośby.
§  6.
Tracą moc: § 1 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, §§ 2, 6, 9, 10, 36 ust. 3 i 4, §§ 37 i 82 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 listopada 1945 r. o służbie w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 52, poz. 299 z późniejszymi zmianami).
§  7.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Komunikacji.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 marca 1957 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.23.109

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Niektóre zmiany w zakresie stosunku służbowego pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe".
Data aktu: 16/04/1957
Data ogłoszenia: 29/04/1957
Data wejścia w życie: 29/04/1957, 01/03/1957