Ochrona drzew i krzewów owocowych przed chorobami i szkodnikami.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 4 marca 1957 r.
w sprawie ochrony drzew i krzewów owocowych przed chorobami i szkodnikami.

Na podstawie art. 6 ust. 5 i art. 10 ustawy z dnia 19 listopada 1956 r. o ochronie roślin uprawnych przed chorobami szkodnikami i chwastami (Dz. U. Nr 55, poz. 253) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W celu ochrony drzew i krzewów owocowych przed chorobami i szkodnikami prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może w drodze uchwały ustanowić obowiązek zwalczania tych chorób i szkodników przez osoby użytkujące grunty, na których znajdują się drzewa, krzewy lub inne obiekty ulegające tym chorobom i szkodnikom lub będące ich rozsadnikami.
2.
Uchwała może dotyczyć obszaru całego województwa (miasta wyłączonego z województwa) lub poszczególnych jego części.
3.
W uchwale należy określić choroby i szkodniki podlegające zwalczaniu, obszar, na którym wprowadzony będzie obowiązek zwalczania, czas trwania tego obowiązku oraz środki, jakie powinny być stosowane przy zwalczaniu chorób i szkodników drzew i krzewów owocowych.
4.
Uchwała, która przewiduje stosowanie środków chemicznych do zwalczania chorób i szkodników, powinna być uzgodniona z państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym (państwowym inspektorem sanitarnym miasta wyłączonego z województwa).
§  2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może ustanowić następujące środki zwalczania chorób i szkodników drzew owocowych:
1)
wykopywanie i usuwanie z sadów, szkółek i innych zespołów drzew i krzewów owocowych wszelkich drzew i krzewów uschniętych lub porażonych chorobami i szkodnikami w stopniu powodującym trwałą niezdolność do owocowania,
2)
prześwietlanie koron drzew i krzewów owocowych,
3)
leczenie ran powstałych na pniu, konarach i gałęziach drzew i krzewów owocowych,
4)
mechaniczne oczyszczanie pni i konarów drzew i krzewów owocowych,
5)
usuwanie opanowanych przez choroby i szkodniki liści i owoców niezdatnych do konsumpcji lub przerobu bądź owoców zeschłych (mumii) z wszelkich drzew i krzewów owocowych i następnie palenie lub zakopywanie ich na głębokość co najmniej 80 cm,
6)
usuwanie i palenie konarów i gałęzi opanowanych przez choroby i szkodniki oraz zimowych gniazd gąsienic z drzew i krzewów owocowych, jak również z innych drzew i krzewów liściastych rosnących w sadach oraz poza sadami na obszarze, jaki dla poszczególnych chorób i szkodników określi uchwała prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa),
7)
usuwanie i palenie lub zasmarowywanie bez uprzedniego zeskrobywania złóż jaj szkodników znajdujących się:
a)
na pniach i konarach drzew i krzewów owocowych, jak również innych drzew i krzewów liściastych będących rozsadnikami szkodników rosnących w sadach oraz poza sadami na obszarze, jaki dla poszczególnych szkodników określi uchwała prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wytaczanego z województwa),
b)
na parkanach i ścianach budynków znajdujących się w sąsiedztwie sadów,
8)
zakładanie opasek chwytnych i lepowych na pniach drzew owocowych,
9)
tępienie gryzoni uszkadzających drzewa i krzewy owocowe,
10)
bielenie drzew i krzewów owocowych,
11)
stosowanie odpowiednich metod walki biologicznej z chorobami i szkodnikami drzew i krzewów owocowych,
12)
opryskiwanie i opylanie środkami grzybobójczymi i owadobójczymi drzew i krzewów owocowych oraz innych drzew i krzewów liściastych będących rozsadnikami chorób i szkodników rosnących w sadach lub poza sadami na obszarze, jaki dla poszczególnych chorób i szkodników określi uchwała prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa),
13)
stosowanie dezynfekcji i dezynsekcji gleby pod drzewami i krzewami owocowymi,
14)
inne środki przewidziane w ustawie z dnia 19 listopada 1956 r. o ochronie roślin uprawnych przed chorobami, szkodnikami i chwastami (Dz. U. Nr 55, poz. 253), które prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) uznają za celowe.
§  3.
W celu dokonywania badań na obecność szkodników drzew i krzewów owocowych oraz kontroli wykonywania obowiązków wymienionych w uchwałach prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województwa) organy służby kwarantanny i ochrony roślin mają prawo:
1)
wstępu na grunty, na których rosną drzewa i krzewy owocowe oraz inne drzewa i krzewy liściaste będące rozsadnikami chorób i szkodników,
2)
żądania informacji od osób użytkujących grunty.
§  4.
Zwalczanie bawełnicy korówki (Eriosoma lanigerum Hausm.) regulują odrębne przepisy.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.15.77

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ochrona drzew i krzewów owocowych przed chorobami i szkodnikami.
Data aktu: 04/03/1957
Data ogłoszenia: 23/03/1957
Data wejścia w życie: 23/03/1957