Państwowy zasób archiwalny.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 lutego 1957 r.
w sprawie państwowego zasobu archiwalnego.

Na podstawie art. 4 ust. 2 dekretu z dnia 29 marca 1951 r. o archiwach państwowych (Dz. U. Nr 19, poz. 149) zarządza się, co następuje:
§  1.
Państwowy zasób archiwalny tworzą wszelkiego rodzaju materiały archiwalne, które posiadają historyczne znaczenie polityczne, społeczne, gospodarcze, kulturalne i naukowe.
§  2.
Przez materiały archiwalne rozumie się wszelkiego rodzaju akta, dokumenty, księgi, korespondencję, dokumentację finansową, techniczną i statystyczną, mapy i plany - niezależnie od techniki ich wykonania (rękopisy, maszynopisy, druki) - oraz fotografie, filmy, nagrania dźwiękowe i inną dokumentację utrwaloną sposobem mechanicznym.
§  3.
W skład państwowego zasobu archiwalnego wchodzą wszelkie materiały archiwalne:
1)
które powstały i powstają po dniu 22 lipca 1944 r. w wyniku działalności:
a)
organów władzy i administracji państwowej; sądu i prokuratury, organizacji politycznych i społecznych; związków zawodowych; organów samorządu terytorialnego, gospodarczego i zawodowego; przedsiębiorstw państwowych i spółdzielczych, instytucji finansowo-kredytowych; spółdzielni produkcyjnych; organów, przedsiębiorstw i jednostek wojskowych; wszelkich muzeów, bibliotek, teatrów, szkół oraz instytucji naukowych, kulturalnych, oświatowych i artystycznych, wydawnictw i redakcji; innych instytucji, organizacji i przedsiębiorstw; zlikwidowanych przedsiębiorstw prywatnych; polskich urzędów, instytucji i organizacji działających poza granicami kraju;
b)
działaczy państwowych i społecznych, pracowników nauki, literatury i sztuki, jak również wybitnych działaczy budownictwa socjalistycznego, o ile materiały te przechodzą we władanie Państwa;
2)
powstałe od czasów najdawniejszych do dnia 22 lipca 1944 r. w wyniku działalności:
a)
władz, urzędów państwowych i ich organów; sądu i prokuratury; instytucji i przedsiębiorstw państwowych; organizacji państwowych, politycznych, społecznych, naukowych, zawodowych, spółdzielczych, prywatnych; banków; samorządu stanowego, terytorialnego, gospodarczego i zawodowego; władz, jednostek i organizacji wojskowych; muzeów, bibliotek, archiwów, teatrów, szkół, instytucji i placówek naukowych i gospodarczych oraz innych instytucji naukowych, kulturalnych, oświatowych i artystycznych; wydawnictw i redakcji; wszelkiego rodzaju urzędów, instytucji i organizacji polskich działających poza granicami kraju;
b)
rodów magnackich i szlacheckich; rodzin, które miały wpływ na rozwój stosunków kapitalistycznych w Polsce, jako też ich majątków i przedsiębiorstw, o ile materiały te znajdują się we władaniu Państwa;
c)
działaczy państwowych i społecznych, twórców w dziedzinie nauki, literatury i sztuki - o ile materiały te znajdują się we władaniu Państwa;
3)
władz, urzędów, instytucji i organizacji państwowych i okupacyjnych jednostek wojskowych, które kiedykolwiek sprawowały władzę lub działały na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  4.
Państwowym zasobem archiwalnym zarządza Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych.
§  5.
1.
Nie podlegają nadzorowi Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych materiały archiwalne przechowywane zgodnie z art. 7 dekretu z dnia 29 marca 1951 r. o archiwach państwowych (Dz. U. Nr 19, poz. 149) w archiwach podległych Ministrom: Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Spraw Zagranicznych.
2.
Materiały archiwalne partii i stronnictw politycznych Polski Ludowej nie podlegają nadzorowi Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych i są zarządzane przez organy partii i stronnictw.
3. 1
Nadzorowi Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych nie podlegają materiały archiwalne gromadzone i opracowywane, a także powstałe w wyniku działalności następujących bibliotek:

Biblioteki Narodowej w Warszawie,

Biblioteki Śląskiej w Katowicach,

Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy,

Miejskiej Biblioteki Publicznej im. E. Raczyńskiego w Poznaniu,

Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie,

Głównej Biblioteki Lekarskiej,

bibliotek Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie i Poznaniu oraz Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu w Krakowie, bibliotek głównych szkół wyższych i Polskiej Akademii Nauk, bibliotek placówek Polskiej Akademii Nauk, jak również innych bibliotek, których wykaz ustali Minister Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki na wniosek Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

4. 2
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych prowadzi ewidencję materiałów archiwalnych, o których mowa w ust. 3.
§  6. 3
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych powierzać będzie innym urzędom, instytucjom i organizacjom, a w szczególności Polskiej Akademii Nauk, szkołom wyższym, muzeom i bibliotekom, na ich wniosek, przechowywanie niektórych materiałów archiwalnych wchodzących w skład państwowego zasobu archiwalnego i pozostających pod nadzorem Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.
§  7. 4
Materiały archiwalne wchodzące w skład państwowego zasobu archiwalnego i podlegające nadzorowi Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, z wyjątkiem materiałów, o których mowa w § 6, przechowuje się wieczyście w centralnych, wojewódzkich i powiatowych archiwach państwowych oraz czasowo w składnicach akt urzędów, instytucji, organizacji i przedsiębiorstw.
§  8.
1.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) w porozumieniu z Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych określą organizację i zakres działania składnic akt w podległych im jednostkach, terminy i sposób przechowywania materiałów archiwalnych, tryb udostępniania ich osobom zainteresowanym oraz tryb przekazywania archiwom państwowym materiałów archiwalnych, jak również brakowania materiałów nie podlegających przekazywaniu.
2.
Sprawy składnic akt w prezydiach rad narodowych, o ile nie są załatwione w trybie określonym w ust. 1, uregulują prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województwa) w zakresie określonym w tym ustępie w porozumieniu z wojewódzkimi archiwami państwowymi.
§  9.
1.
Kierownicy urzędów, instytucji, organizacji i przedsiębiorstw ponoszą odpowiedzialność za stan i właściwe przechowywanie materiałów archiwalnych w podległych im jednostkach oraz za właściwe i terminowe ich przekazywanie do archiwów państwowych. W prezydiach rad narodowych przez kierowników odpowiedzialnych należy rozumieć kierowników poszczególnych jednostek organizacyjnych (wydziałów, zarządów itp.).
2.
Centralne, wojewódzkie i powiatowe archiwa państwowe sprawują nadzór nad stanem i sposobem przechowywania i udostępniania materiałów archiwalnych w składnicach akt, jak również nad ich prawidłowym brakowaniem, porządkowaniem i przekazywaniem do archiwów państwowych.
§  10.
1. 5
Składnice akt urzędów, instytucji, organizacji i przedsiębiorstw przechowują materiały archiwalne w ciągu następujących okresów:
a) w naczelnych organach władzy i administracji państwowej, instytucjach i organizacjach na szczeblu centralnym oraz przedsiębiorstwach o znaczeniu ogólnopaństwowym 15 lat
b) w urzędach, instytucjach i organizacjach na szczeblu wojewódzkim i powiatowym, w przedsiębiorstwach o znaczeniu lokalnym oraz w spółdzielniach produkcyjnych 10 lat
c) w urzędach, instytucjach i organizacjach na szczeblu gromadzkim 5 lat
d) (skreślona)
2.
Wszelkie materiały archiwalne typu dokumentacji mechanicznej przechowywane są w urzędach, instytucjach, organizacjach i przedsiębiorstwach przez 5 lat.
3.
Księgi stanu cywilnego, akta zbiorowe i skorowidze do tych ksiąg przechowywane są w urzędach stanu cywilnego przez 100 lat.
4.
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych może w uzasadnionych przypadkach zmienić okres przechowywania materiałów archiwalnych.
5.
Okresy wymienione w ust. 1 - 3 nie dotyczą:
1)
akt w sprawach sądowych i ksiąg wieczystych, dla których okres przechowywania ustala Minister Sprawiedliwości;
2)
dokumentacji lekarskiej, dla której okres przechowywania ustala Minister Zdrowia;
3) 6
materiałów archiwalnych, których przechowywanie zostało na podstawie § 6 powierzone niektórym urzędom, instytucjom i organizacjom, dla których okres przechowywania ustala właściwy minister (Prezydium Polskiej Akademii Nauk, władze naczelne organizacji).
§  11. 7
1.
Materiały archiwalne wchodzące w skład państwowego zasobu archiwalnego, znajdujące się w składnicach akt urzędów, instytucji, organizacji i przedsiębiorstw, po upływie ustalonego w § 10 okresu przechowywania ich w składnicach, podlegają przekazaniu do właściwych archiwów państwowych na zasadach ustalonych przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych. Wszystkie wydatki związane z przekazywaniem materiałów archiwalnych do archiwów państwowych (uporządkowanie, przygotowanie do transportu i transport) ponoszą urzędy, instytucje, organizacje i przedsiębiorstwa przekazujące te materiały.
2.
Materiały archiwalne urzędów, instytucji, organizacji i przedsiębiorstw ulegających likwidacji przekazywane są jednostce, która przejmuje działalność jednostki likwidowanej. W braku takiej jednostki organ likwidujący przekazuje materiały archiwalne, po uprzednim ich uporządkowaniu, do właściwego archiwum państwowego.
§  12.
1.
Materiały archiwalne nie posiadające określonej w § 1 historycznej wartości politycznej, społecznej, gospodarczej, kulturalnej i naukowej, które utraciły znaczenie praktyczne, podlegają po upływie terminu ich przechowywania (§ 8) wybrakowaniu i przekazaniu na zniszczenie.
2.
Orzeczenia o uznaniu materiałów archiwalnych za podlegające wybrakowaniu oraz zezwolenia na zniszczenie wszelkich materiałów archiwalnych tajnych, poufnych, jawnych, dokumentacji technicznej i innych wydaje Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych oraz centralne i wojewódzkie archiwa państwowe.
§  13.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. w sprawie państwowego zasobu archiwalnego (Dz. U. Nr 24, poz. 165).
§  14.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Kultury i Sztuki oraz wszystkim ministrom (kierownikom urzędów centralnych).
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 grudnia 1958 r. (Dz.U.59.2.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 stycznia 1959 r.
2 § 5 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 grudnia 1958 r. (Dz.U.59.2.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 stycznia 1959 r.
3 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 grudnia 1958 r. (Dz.U.59.2.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 stycznia 1959 r.
4 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 30 grudnia 1958 r. (Dz.U.59.2.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 stycznia 1959 r.
5 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 grudnia 1958 r. (Dz.U.59.2.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 stycznia 1959 r.
6 § 10 ust. 5 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 grudnia 1958 r. (Dz.U.59.2.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 stycznia 1959 r.
7 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 30 grudnia 1958 r. (Dz.U.59.2.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 stycznia 1959 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.12.66

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Państwowy zasób archiwalny.
Data aktu: 19/02/1957
Data ogłoszenia: 04/03/1957
Data wejścia w życie: 04/03/1957