Fundusz zakładowy na rok 1957 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Przemysłu Materiałów Budowlanych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lutego 1957 r.
w sprawie funduszu zakładowego na rok 1957 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Przemysłu Materiałów Budowlanych.

Na podstawie art. 3 i 5 ustawy z dnia 19 listopada 1956 r. o funduszu zakładowym na rok 1957 (Dz. U. Nr 53, poz. 240) w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych i zarządami głównymi właściwych związków zawodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
Fundusz zakładowy tworzy się w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych działających na zasadach rozrachunku gospodarczego, podległych Ministrowi Przemysłu Materiałów Budowlanych.
§  2.
Na fundusz zakładowy przeznacza się środki pochodzące:
1)
z części zysku osiągniętego przez przedsiębiorstwo, a w przedsiębiorstwach deficytowych z dotacji budżetowych,
2)
z dochodów produkcji ubocznej, z wyjątkiem przypadków, w których obowiązujące przepisy przewidują przeznaczenie tego zysku na inne cele,
3)
z innych środków, określonych każdorazowo odrębnymi przepisami.
§  3.
1.
Fundusz zakładowy tworzy się w przedsiębiorstwach, które:
1)
osiągną sumę planowanego zysku lub nie przekroczą planowanej straty,
2)
wykonają plan produkcji towarowej w cenach zbytu,
3)
spełnią inne dodatkowe warunki, jeżeli takie zostaną ustalone przez Ministra Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego.
2.
Minister Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z Ministrem Finansów i zarządem głównym właściwego związku zawodowego ma prawo do ustalenia dla przedsiębiorstw lub zakładów produkujących niewielką ilość asortymentów, innych niż określone w ust. 1 pkt 1 i 2, warunków tworzenia funduszu zakładowego, a w szczególności polegających na ustaleniu stawki funduszu zakładowego za wytworzenie jednostki produkcyjnej, przy czym stawka w złotych od jednostki produkcyjnej powinna być tak ustalona, aby przy wykonaniu planu w 100% wysokość odpisów na fundusz zakładowy była zgodna z § 6 ust. 1 pkt 1.
§  4.
Przez planowany zysk, planowaną stratę, planowany fundusz płac, plan produkcji towarowej w cenach zbytu, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, należy rozumieć zysk, stratę, fundusz płac, produkcję towarową w cenach zbytu, określone we wskaźnikach do planu zatwierdzonego przez jednostkę nadrzędną.
§  5.
1.
W przedsiębiorstwach wielozakładowych przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się w zasadzie w odniesieniu do poszczególnych zakładów w tych wypadkach, gdy zakłady te samodzielnie bilansują.
2.
Minister Przemysłu Materiałów Budowlanych może zezwolić na utworzenie funduszu zakładowego w samodzielnie nie bilansujących zakładach przedsiębiorstw wielozakładowych i ustalić na wniosek dyrektora jednostki nadrzędnej odpowiednie wskaźniki, gwarantujące stwierdzenie wykonania warunków utworzenia funduszu zakładowego, określonych w § 3 niniejszego rozporządzenia.
§  6.
1.
Na fundusz zakładowy w przedsiębiorstwach przemysłowych przeznacza się:
1)
przy osiągnięciu planowanego zysku lub nieprzekroczeniu planowanej straty 1,5% planowanego funduszu płac,
2)
w przypadku osiągnięcia zysku ponadplanowego lub zmniejszenia planowanej straty fundusz zakładowy powiększa się o 50% zysku ponadplanowego lub sumy, o którą zmniejszono planowaną stratę.
2.
Minister Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z Ministrem Finansów ma prawo do zróżniczkowania stawek funduszu zakładowego od wyników planowanych pomiędzy centralnymi zarządami, w ramach kwoty funduszu przyznanej dla resortu.
§  7.
1.
W przypadku niewykonania przez przedsiębiorstwo produkcji w cenach zbytu w 100% za każde 0,1% zostaje potrącone 10% należnej kwoty funduszu od wykonania zadań planowych.
2.
Podana w ust. 1 zasada przyznawania funduszu zakładowego z potrąceniem odpowiedniego procentu należnej kwoty może być zastosowana pod warunkiem, że przedsiębiorstwo osiągnęło przynajmniej planowany zysk lub nie przekroczyło planowanej straty. W razie zastosowania potrącenia za niewykonanie planu produkcji w cenach zbytu przedsiębiorstwu nie przysługuje odpis od wyników ponadplanowych.
3.
W razie niespełnienia warunku wymienionego w ust. 2 przedsiębiorstwu przysługuje jedynie odpis od wyników planowanych w wysokości 0,2% planowanego funduszu płac.
§  8.
1.
Odpisu na fundusz zakładowy dokonuje się po zakończeniu roku na podstawie przyjętego przez jednostkę nadrzędną i zatwierdzonego bilansu rocznego.
2.
Na wniosek rady robotniczej lub dyrektora przedsiębiorstwa poszczególne przedsiębiorstwa za zgodą jednostki nadrzędnej mogą dokonać odpisu zaliczkowego za pierwsze półrocze za osiągnięcie wyników w stosunku do wycinka planu rocznego.
3.
Wysokość odpisu zaliczkowego, o którym mowa w ust. 2, nie może przekraczać 50% należnej kwoty odpisu.
4.
Przy obliczaniu wyrównawczego odpisu na koniec roku potrąca się od sumy funduszu, ustalonej za dany rok, odpisy zaliczkowe.
5.
Jeżeli wydatki dokonane w ciągu roku z zaliczkowego odpisu przekroczą sumę funduszu zakładowego ustaloną za dany rok sprawozdawczy, wówczas różnicę pomiędzy kwotami wydatkowanymi, a sumą funduszu zakładowego przypadającą za dany rok zalicza się jako wydatek obciążający fundusz zakładowy utworzony w roku następnym.
§  9.
1.
W celu ustalenia prawidłowej podstawy obliczenia odpisów na fundusz zakładowy należy wyeliminować z sumy osiągniętego zysku lub straty kwoty:
1)
zysków osiągniętych z innej działalności, które zgodnie z odrębnymi przepisami przeznaczone są w całości lub części na fundusz zakładowy,
2)
wynikające z wprowadzonych, lecz nie uwzględnionych w planie urzędowych zmian w zakresie cen, stawek płac, podatków, procentów od kredytów bankowych, taryf, norm amortyzacji.
2.
W celu ustalenia, czy spełnione zostały warunki do utworzenia funduszu zakładowego - w przedsiębiorstwach planowo-deficytowych należy przeprowadzić korektę planowanej straty w takim stosunku procentowym, w jakim nastąpiło przekroczenie planu sprzedaży.
§  10.
Zatwierdzenia odpisów na fundusz zakładowy dokonuje:
1)
w odniesieniu do półrocznych odpisów zaliczkowych:
a)
zakładów samodzielnie bilansujących - przedsiębiorstwo,
b)
przedsiębiorstw - jednostka nadrzędna,
2)
w odniesieniu do rocznych odpisów wyrównawczych zakładów i przedsiębiorstw - jednostka nadrzędna.
§  11.
1.
Środki funduszu zakładowego przeznacza się:
1)
na nagrody indywidualne i świadczenia dla pracowników oraz inne cele związane z ich potrzebami,
2)
na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników oraz remonty mieszkań przez nich zajmowanych.
2.
Podział środków funduszu zakładowego na powyższe cele należy do uprawnień przedsiębiorstwa.
3.
Wysokość łącznej kwoty odpisów na fundusz zakładowy przeznaczonej na cele określone w ust. 1 pkt 1 nie może przekraczać wysokości 8,5% planowanego funduszu płac.
4.
Nagrody z funduszu zakładowego przyznaje pracownikom dyrektor przedsiębiorstwa po uzgodnieniu z Radą Robotniczą i Radą Zakładową.
§  12.
1.
Podstawę do dokonania wydatków ze środków funduszu zakładowego stanowią odpowiednie preliminarze zatwierdzone przez załogę przedsiębiorstwa lub jej przedstawicieli.
2.
Środkami funduszu zakładowego dysponuje dyrektor przedsiębiorstwa w oparciu o zatwierdzony preliminarz.
3.
Z wykonania preliminarza dyrektor składa załodze okresowe sprawozdania.
§  13.
Zużytkowanie kwot przeznaczonych na inwestycje następuje w trybie przewidzianym dla inwestycji pozalimitowych.
§  14.
Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Przemysłu Materiałów Budowlanych ma prawo wyłączenia spod działania niniejszego rozporządzenia przedsiębiorstw eksperymentalnych oraz rozciągnięcia przepisów tego rozporządzenia na przedsiębiorstwa nim nie objęte.
§  15.
Zasady ustalone w niniejszym rozporządzeniu mają zastosowanie do obliczania funduszu zakładowego od wyników osiągniętych w roku 1957.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.11.60

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Fundusz zakładowy na rok 1957 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Przemysłu Materiałów Budowlanych.
Data aktu: 08/02/1957
Data ogłoszenia: 25/02/1957
Data wejścia w życie: 25/02/1957, 01/01/1957