Wykonanie ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Przemysłu Maszynowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lutego 1957 r.
w sprawie wykonania ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Przemysłu Maszynowego.

Na podstawie art. 3 i 5 ustawy z dnia 19 listopada 1956 r. o funduszu zakładowym na rok 1957 (Dz. U. Nr 53, poz. 240) w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych i z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Metalowców zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Fundusz zakładowy tworzy się w państwowych przedsiębiorstwach i zakładach przemysłowych, działających według zasad pełnego (pełnego wewnętrznego) rozrachunku gospodarczego, podległych Ministrowi Przemysłu Maszynowego.
2.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do przedsiębiorstw i zakładów powstających w ciągu roku.
§  2.
Na fundusz zakładowy przeznacza się część wygospodarowanego zysku, a jeżeli przedsiębiorstwo nie osiąga zysku lub gdy suma odpisów na fundusz zakładowy jest wyższa od sumy osiągniętego zysku, na fundusz zakładowy przeznacza się odpowiednią sumę środków obrotowych przedsiębiorstwa.
§  3.
1.
Fundusz zakładowy tworzy się w przedsiębiorstwie, które:
1)
osiągnie sumę planowanego zysku lub nie przekroczy planowanej straty,
2)
wykona pian produkcji towarowej w cenach zbytu,
3)
spełni dodatkowe warunki, jeżeli takie zostaną ustalone zarządzeniem Ministra Przemysłu Maszynowego.
2.
Upoważnia się Ministra Przemysłu Maszynowego do wprowadzenia w porozumieniu z Ministrem Finansów i z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Metalowców odmiennych warunków i zasad tworzenia funduszu zakładowego, aniżeli wymienione w ust. 1 pkt 2.
§  4.
1.
Jeżeli przedsiębiorstwo spełni warunki wymienione w § 3 - dokonuje odpisów na fundusz zakładowy w wysokości:
1)
1,5% planowanego funduszu płac,
2)
do 50% ponadplanowego zysku lub sumy, o którą zmniejszono planowaną stratę.
2.
Na fundusz zakładowy przeznacza się ponadto całkowity zysk z produkcji ubocznej.
3.
Upoważnia się Ministra Przemysłu Maszynowego do zwiększenia w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Metalowców odpisu na fundusz zakładowy z 1,5% do 2% w przedsiębiorstwach o dużej ilości nowych uruchomień, a przede wszystkim w przedsiębiorstwach przechodzących z produkcji specjalnej na cywilną.
§  5.
Jeżeli przedsiębiorstwo nie wykona warunków wymienionych w § 3, Minister Przemysłu Maszynowego może w uzasadnionych przypadkach zezwolić na dokonanie odpisów na fundusz zakładowy w wysokości 0,2% planowanego funduszu płac.
§  6.
Przez planowany zysk, planowaną stratę, planowany fundusz płac, plan produkcji, sprzedaży lub usług, o których mowa w rozporządzeniu, należy rozumieć zysk, stratę, fundusz płac, produkcję towarową, sprzedaż lub usługi w cenach zbytu - określone we wskaźnikach do planu zatwierdzonych przez jednostkę nadrzędną.
§  7.
1.
Odpisów na fundusz zakładowy dokonuje się raz na rok, z tym że na podstawie uchwały rady robotniczej mogą być dokonywane odpisy zaliczkowe na okresy od 1 stycznia do końca I, II i III kwartału, do wysokości 25% sumy odpisów na fundusz zakładowy przypadającej na dany okres.
2.
Sumę funduszu zakładowego przypadającego za dany rok sprawozdawczy ustala się na podstawie danych wynikających z przyjętego przez jednostkę nadrzędną sprawozdania finansowego. Prawidłowość obliczenia odpisów na fundusz zakładowy powinna być sprawdzana i zatwierdzana przez jednostkę nadrzędną.
3.
Dla obliczenia wyrównawczego odpisu na koniec roku potrąca się od sumy funduszu zakładowego ustalonej za dany rok sumę odpisów zaliczkowych.
4.
Jeżeli wydatki dokonane w ciągu roku z zaliczkowych odpisów przekroczą sumę funduszu zakładowego ustaloną za dany rok sprawozdawczy - wówczas różnicę pomiędzy kwotami wydatkowanymi a sumą funduszu zakładowego przypadającą za dany rok zalicza się jako wydatek obciążający fundusz zakładowy utworzony w roku następnym.
5.
Przed całkowitym wyrównaniem różnicy, o której mowa w ust. 4, nie mogą być wydatkowane żadne kwoty z funduszu zakładowego w roku następnym.
§  8.
1.
W celu ustalenia prawidłowej podstawy do obliczenia odpisów na fundusz zakładowy faktycznie osiągnięty zysk lub stratę koryguje się o sumy wynikające z wprowadzonych, a nie uwzględnionych w planie urzędowych zmian w zakresie cen, stawek płac, składek na ubezpieczenia społeczne, podatków, oprocentowania kredytów bankowych, taryf za usługi komunalne oraz norm amortyzacji.
2.
W celu ustalenia, czy zostały spełnione warunki do utworzenia funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach planowo deficytowych, należy przeprowadzić korektę planowanej straty w takim stosunku procentowym, w jakim nastąpiło przekroczenie planu sprzedaży.
§  9.
1.
Środki z funduszu zakładowego mogą być przeznaczone:
1)
na nagrody i świadczenia dla pracowników oraz na inne cele związane z ich potrzebami,
2)
na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników oraz remonty mieszkań przez nich zajmowanych.
2.
Podział środków funduszu zakładowego na powyższe cele należy do uprawnień przedsiębiorstwa.
§  10.
Górną granicę łącznej kwoty odpisów na fundusz zakładowy na cele, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 1, ustala się dla Ministerstwa Przemysłu Maszynowego w wysokości 8,5% planowanego funduszu płac.
§  11.
1.
Podstawę do dokonywania wydatków ze środków funduszu zakładowego stanowią odpowiednie preliminarze, zatwierdzone przez załogę przedsiębiorstwa lub jej przedstawicieli.
2.
Środkami funduszu zakładowego dysponuje dyrektor przedsiębiorstwa w oparciu o zatwierdzony preliminarz, w porozumieniu z radą zakładową.
3.
Z wykonania preliminarza dyrektor składa załodze okresowe sprawozdania.
§  12.
Wykorzystanie środków funduszu zakładowego na cele inwestycyjne następuje w trybie przewidzianym dla inwestycji pozalimitowych.
§  13.
Upoważnia się Ministra Przemysłu Maszynowego w porozumieniu z Ministrem Finansów i Zarządem Głównym Związku Zawodowego Metalowców do rozciągnięcia przepisów niniejszego rozporządzenia po odpowiednim ich dostosowaniu:
1)
na inne rodzaje przedsiębiorstw i zakładów,
2)
na przedsiębiorstwa przemysłowe uznane na zasadzie odrębnych przepisów za eksperymentujące.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.11.50

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Przemysłu Maszynowego.
Data aktu: 08/02/1957
Data ogłoszenia: 25/02/1957
Data wejścia w życie: 25/02/1957, 01/01/1957