Określenie zakresu obowiązywania norm państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 21 kwietnia 1956 r.
w sprawie określenia zakresu obowiązywania norm państwowych.

Na podstawie art. 13 ust. 2 dekretu z dnia 4 marca 1953 r. o normach i o Polskim Komitecie Normalizacyjnym (Dz. U. Nr 15, poz. 61) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zakres obowiązywania norm państwowych (PN) zatwierdzonych, jako obowiązujące lub jako zalecane, w trybie art. 13 ust. 2 dekretu z dnia 4 marca 1953 r. o normach i o Polskim Komitecie Normalizacyjnym (Dz. U. Nr 15, poz. 61).
§  2.
1.
Od dnia wejścia w życie norm państwowych zatwierdzonych jako obowiązujące:
1)
w zakresie produkcji - nie wolno produkować przedmiotów objętych normami nie odpowiadających ich postanowieniom,
2)
w zakresie obrotu - nie wolno wprowadzać do obrotu przedmiotów objętych normami nie odpowiadających ich postanowieniom,
3)
w zakresie projektowania i konstrukcji - nie wolno projektować budynków, maszyn i urządzeń niezgodnie z normami,
4)
w zakresie budowy, w zakresie wykonawstwa robót lub w zakresie procesów technologicznych - nie wolno wykonywać czynności objętych normami inaczej, niż przewidują te normy,
5)
w zakresie zasad i oznaczeń klasyfikacyjnych - nie wolno stosować innych zasad klasyfikacji oraz kwalifikować i oznaczać w sposób przewidziany w normach przedmiotów nie odpowiadających postanowieniom norm,
6)
w zakresie oznaczania i używania pojęć i symboli - nie wolno stosować w dokumentacji technicznej innych oznaczeń, pojęć i symboli w zakresie objętym normami, niż przewidziane w tych normach,
7)
w zakresie metod badań - nie wolno badań objętych tymi normami wykonywać inaczej, niż przewidują te normy,
8)
w zakresie badań odbiorczych lub rozjemczych - nie wolno stosować innych metod badań jako badań odbiorczych (rozjemczych) w zakresie objętym normami, niż przewidziane w normach.
2.
Jeżeli normy państwowe zatwierdzone jako obowiązujące w zakresie produkcji lub obrotu obejmują również oznaczanie, badania techniczne, opakowanie, przechowywanie i transport lub inne czynności - nie wolno czynności objętych normą dokonywać inaczej niż ustala norma.
§  3.
Normy państwowe zalecane powinny być stosowane w zakresie ustalonym w normach. Niestosowanie norm zalecanych może mieć miejsce jedynie w wyjątkowych przypadkach na podstawie decyzji kierownika zakładu pracy, który powinien normę stosować.
§  4.
1.
Jeżeli w rozporządzeniu w sprawie zatwierdzenia normy państwowej nie ma odmiennych przepisów, norma nie dotyczy:
1)
wyrobów i urządzeń wykonywanych na podstawie licencji zagranicznych,
2)
produktów i wyrobów przeznaczonych na eksport w tym przypadku, gdy zamawiający stawia inne warunki,
3)
produktów, wyrobów i urządzeń wykonanych przed obowiązywaniem normy, jak również wprowadzania ich do obrotu,
4)
wyrobów przeznaczonych do remontów i napraw przedmiotów wymienionych w pkt 3,
5)
środków farmaceutycznych i artykułów sanitarnych w zakresie składu, jakości, metod badań i innych czynności określonych przez Ministra Zdrowia na podstawie art. 16 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o środkach farmaceutycznych i odurzających oraz artykułach sanitarnych (Dz. U. Nr 1, poz. 4).
2.
Jeżeli w rozporządzeniu w sprawie zatwierdzenia normy państwowej nie ma odmiennych przepisów:
1)
normy w zakresie projektowania i konstrukcji, w zakresie budowy, wykonawstwa robót lub procesów technologicznych oraz w zakresie zasad i oznaczeń klasyfikacyjnych - nie dotyczą prac naukowo-badawczych,
2)
normy w zakresie produkcji, w zakresie projektowania i konstrukcji oraz w zakresie budowy, wykonawstwa robót lub procesów technologicznych - nie dotyczą produktów, wyrobów i urządzeń wykonywanych dla celów doświadczalnych,
3)
normy w zakresie produkcji lub w zakresie zasad i oznaczeń klasyfikacyjnych - nie dotyczą produktów i wyrobów wytwarzanych dla potrzeb własnych wytwórcy,
4)
normy w zakresie obrotu, w zakresie zasad i oznaczeń klasyfikacyjnych, w zakresie oznaczania i używania pojęć i symboli lub w zakresie badań odbiorczych i rozjemczych - nie dotyczą produktów i wyrobów importowanych.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1956.14.74

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie zakresu obowiązywania norm państwowych.
Data aktu: 21/04/1956
Data ogłoszenia: 21/05/1956
Data wejścia w życie: 21/05/1956