Uposażenie niektórych pracowników zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 czerwca 1955 r.
w sprawie uposażenia niektórych pracowników zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia.

Na podstawie art. 24 i 31 ust. 2 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. Nr 55, poz. 434 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:

Uposażenie zasadnicze.

§  1.
1. 1
Ustanawia się dla starszych felczerów, felczerów, pielęgniarek, młodszych pielęgniarek, pielęgniarek przyuczonych, położnych (z wyłączeniem położnych, będących pracownikami o nienormowanym czasie pracy w myśl § 17), dietetyczek, przyuczonych dietetyczek, laborantów medycznych, przyuczonych laborantów medycznych, masażystów i przyuczonych masażystów, zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia - miesięczne uposażenie zasadnicze według następujących stawek:
Stawka Kwota miesięcznego uposażenia zasadniczego zł
I P 570
II P 570 - 610
III P 600 - 670
IV P 670 - 770
V P 770 - 880
VI P 880 - 1.000
2.
Pielęgniarki przyuczone, przyuczeni laboranci medyczni, dietetyczki przyuczone i przyuczeni masażyści otrzymują uposażenie w wysokości określonej dla stawki I P.
3.
Młodsze pielęgniarki otrzymują w ciągu pierwszych trzech lat po uzyskaniu uprawnień do wykonywania zawodu uposażenie w wysokości określonej dla stawki I P, a po trzech latach - w wysokości określonej dla stawki II P.
4.
Masażyści otrzymują w ciągu pierwszych trzech lat pracy po uzyskaniu uprawnień do wykonywania zawodu uposażenie w wysokości określonej dla stawki II P, a po trzech latach - w wysokości określonej dla stawki III P.
5.
Pielęgniarki, położne i laboranci medyczni otrzymują w ciągu pierwszych trzech lat pracy po uzyskaniu uprawnień do wykonywania zawodu uposażenie w wysokości określonej dla stawki III P, po trzech latach - w wysokości określonej dla stawki IV P, po ośmiu latach - w wysokości określonej dla stawki V P i po trzynastu latach - w wysokości określonej dla stawki VI P.
6.
Starsi felczerzy, felczerzy i dietetyczki, a także pracownicy wymienieni w ust. 5, posiadający uprawnienia zawodowe nabyte w wyniku ukończenia szkoły, do której warunkiem przyjęcia jest posiadanie świadectwa dojrzałości lub wykształcenia równorzędnego, otrzymują w ciągu pierwszych pięciu lat pracy po uzyskaniu uprawnień do wykonywania zawodu uposażenie w wysokości określonej dla stawki IV P, po pięciu latach - w wysokości określonej dla stawki V P i po dziesięciu latach - w wysokości określonej dla stawki VI P.
7. 2
Pielęgniarkom, położnym i laborantom medycznym do okresów zatrudnienia wymienionych w ust. 5 i 6 wlicza się w całości lub części okresy wykonywania czynności fachowych przed uzyskaniem uprawnień zawodowych, a starszym felczerom i felczerom, którzy ukończyli 11/2-roczną szkołę felczerską - ponadto okres nauki w tej szkole.
§  2.
1.
Przejście do wyższej stawki uposażenia zasadniczego następuje z dniem 1 stycznia lub 1 lipca po nabyciu uprawnień do tej stawki w myśl § 1.
2.
Minister Zdrowia określi szczegółowe zasady obliczania okresu pracy, stanowiącego podstawę przejścia do wyższej stawki uposażenia.
§  3.
1.
Uposażenie określone w § 1 ust. 1 otrzymują:
1)
przy zatrudnieniu w wymiarze 30 godzin tygodniowo:
a)
starsi felczerzy, felczerzy, pielęgniarki, młodsze pielęgniarki, pielęgniarki przyuczone i położne zatrudnione bezpośrednio przy pielęgnacji chorych leczonych radem lub innymi ciałami promieniotwórczymi,
b)
starsi felczerzy, felczerzy, pielęgniarki, laboranci medyczni i przyuczeni laboranci medyczni, zatrudnieni w zakładach (pracowniach) rentgenologicznych,
2)
przy zatrudnieniu w wymiarze 46 godzin tygodniowo - pozostali pracownicy.
2.
Minister Zdrowia określi szczegółowe warunki zatrudnienia, przy których ma zastosowanie przepis ust. 1 pkt 1.
3.
W przypadku zatrudnienia w wymiarze godzin mniejszym niż określony w ust. 1 lub w większym, a nie przekraczającym 46 godzin tygodniowo, wypłaca się uposażenie za godzinę, stanowiące następującą część uposażenia określonego w § 1 ust. 1:
1)
1/125 - dla pracowników, którzy pobierają uposażenie określone w § 1 ust. 1 przy zatrudnieniu w wymiarze 30 godzin tygodniowo,
2)
1/200 - dla pracowników, którzy pobierają uposażenie określone w § 1 ust. 1 przy zatrudnieniu w wymiarze 46 godzin tygodniowo.
4.
Uposażenie określone w ust. 3 wypłaca się również pracownikom, zatrudnionym w wymiarze do 60 godzin tygodniowo, jeżeli taki wymiar zatrudnienia został ustalony w umowie o pracę.
5.
W przypadku zatrudnienia w wymiarze przekraczającym wymiar ustalony w umowie o pracę, jednak nie mniejszy niż 46, a nie większy niż 60 godzin tygodniowo, a także w przypadku zatrudnienia w porze nocnej lub w dni ustawowo wolne od pracy wypłaca się wynagrodzenie obliczone według zasad określonych w ust. 3, z tym że za pierwsze dwie godziny przysługuje dopłata w wysokości 50% wynagrodzenia zasadniczego, a za następne godziny, a także za pracę w dni ustawowo wolne od pracy, o ile pracownik nie otrzymał w zamian dnia wolnego, oraz za pracę nocną, jeżeli nie wynika ona z normalnego rozkładu zajęć - dopłata w wysokości 100% wynagrodzenia zasadniczego.

Dodatki funkcyjne.

§  4.
1.
Tabelę stanowisk, z którymi są związane dodatki funkcyjne, oraz wysokość tych dodatków określa załącznik do rozporządzenia.
2.
Dodatek funkcyjny w wysokości określonej w załączniku do rozporządzenia wypłaca się pracownikom zatrudnionym w wymiarze określonym w § 3 ust. 1. Pracownikom zatrudnionym w mniejszym wymiarze wypłaca się dodatek funkcyjny obliczony przy odpowiednim zastosowaniu przepisu § 3 ust. 3.
3.
Minister Zdrowia w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów może wprowadzić wyjątki do zasady określonej w ust. 2.
4.
Pracownik uprawniony do pobierania dodatku funkcyjnego nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę w godzinach przekraczających wymiar zatrudnienia określony umową. Nie dotyczy to jednak wykonywania obowiązków nie związanych z zajmowanym stanowiskiem.
5.
Prezes Rady Ministrów może zezwolić na wniosek Ministra Zdrowia, złożony w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów, na utworzenie - na okres do końca roku kalendarzowego - stanowiska nie przewidzianego w tabeli stanowisk, a także określić dodatek funkcyjny przywiązany do tego stanowiska.

Dodatki specjalne.

§  5.
Przyznaje się dodatek specjalny w wysokości 40% pobieranego uposażenia zasadniczego:
1)
starszym felczerom, felczerom, pielęgniarkom, młodszym pielęgniarkom, pielęgniarkom przyuczonym, laborantom medycznym i przyuczonym laborantom medycznym, zatrudnionym:
a)
na stanowiskach państwowych inspektorów sanitarnych,
b)
w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, stacjach sanitarnych kolei państwowych, kolumnach sanitarnych i zakładach dezynfekcyjno-kąpielowych,
2)
pielęgniarkom, młodszym pielęgniarkom i pielęgniarkom przyuczonym, zatrudnionym na oddziałach psychiatrii sądowej.
§  6.
1.
Przyznaje się dodatek specjalny w wysokości 30% pobieranego uposażenia zasadniczego:
1)
pracownikom zatrudnionym:
a)
w szpitalach (oddziałach, klinikach) zakaźnych,
b)
w zakładach lub komórkach organizacyjnych, przeznaczonych wyłącznie dla chorych na gruźlicę, jaglicę lub choroby psychiczne,
c)
w ambulatoriach (ambulansach, kolumnach) ruchomych,
d)
w stacjach pogotowia ratunkowego - bezpośrednio przy udzielaniu pomocy doraźnej,
e)
w zakładach, w których praca jest połączona z narażeniem na działanie promieni radu lub innych ciał promieniotwórczych - z wyjątkiem pracowników, objętych przepisem § 3 ust. 1 pkt 1 lit. a),
f)
w lecznicach Ministerstwa Zdrowia oraz ich oddziałach terenowych,
g)
w zakładach medycyny sądowej,
h) 3
w Instytucie Gruźlicy,
2)
laborantom medycznym i przyuczonym laborantom medycznym, zatrudnionym w pracowniach bakteriologicznych, chemiczno-analitycznych i serologicznych,
3)
starszym felczerom, felczerom, pielęgniarkom, młodszym pielęgniarkom i pielęgniarkom przyuczonym, zatrudnionym na oddziałach dla wcześniaków, oddziałach neurologicznych i neurochirurgicznych szpitali i klinik, w zakładach rehabilitacyjnych dla osób po przebytej chorobie Littl'a i Heine-Medina, w zakładach dla dzieci głęboko upośledzonych oraz dzieci kalekich.
2.
Minister Zdrowia określi szczegółowe warunki zatrudnienia, przy których mają zastosowanie przepisy ust. 1 pkt 1 lit. d) i e).
§  7.
Przyznaje się dodatek specjalny w wysokości 15% pobieranego uposażenia zasadniczego:
1)
pracownikom pobierającym uposażenie zasadnicze w myśl § 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 pkt 1,
2)
starszym felczerom, felczerom, pielęgniarkom, młodszym pielęgniarkom, pielęgniarkom przyuczonym i położnym, zatrudnionym w zakładach, w których warunki pracy są szczególnie uciążliwe, objętych wykazem ustalonym przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego,
3)
instrumentariuszkom.
§  8.
Przyznaje się dodatek specjalny w wysokości 10% pobieranego uposażenia zasadniczego starszym felczerom, felczerom, pielęgniarkom, młodszym pielęgniarkom i pielęgniarkom przyuczonym, zatrudnionym:
1)
na oddziałach (salach) dla dzieci lub noworodków,
2)
w domach małych dzieci,
3)
w żłobkach z wyjątkiem żłobków sezonowych,
4)
w prewentoriach dla dzieci do lat 3.

Zasady wypłacania dodatków do uposażenia.

§  9.
1.
Pracownik może pobierać tylko jeden dodatek specjalny i jeden dodatek funkcyjny, w razie zaś zbiegu tytułów do dwóch lub więcej dodatków specjalnych bądź funkcyjnych, uprawnionemu przysługuje prawo wyboru.
2.
Prawo do dodatku funkcyjnego i specjalnego nie przysługuje pracownikom pozostającym na urlopie bezpłatnym, zawieszonym w pełnieniu służby oraz za okres przekraczający 3 miesiące niespełnienia z innych powodów obowiązków, do których przywiązany jest dodatek, z tym że nie dotyczy to osób powołanych na dokształcanie zawodowe.
§  10.
Dodatki funkcyjne wypłaca się miesięcznie równocześnie z uposażeniem zasadniczym, w terminach przyjętych w danych zakładach społecznych służby zdrowia.
§  11.
Dodatki specjalne wypłaca się miesięcznie z dołu.
§  12.
1.
Pracownik zatrudniony w zakładzie, w którym dodatek specjalny przysługuje tylko w niektórych komórkach, ma prawo do dodatku specjalnego jedynie wówczas, gdy podstawowym miejscem jego zatrudnienia jest komórka, w której ten dodatek przysługuje.
2.
Dodatek specjalny określony w § 7 pkt 3 przysługuje tylko za czas wykonywania czynności, do których wykonywania są niezbędne kwalifikacje instrumentariuszki.
§  13.
1.
W przypadku przejścia do pracy w komórce organizacyjnej, w której nie przysługuje dodatek specjalny, bądź zaprzestania wykonywania czynności, do których jest przywiązany dodatek określony w § 7 pkt 3, pracownik traci prawo do dodatku z dniem przeniesienia bądź zaprzestania wykonywania czynności.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy przypadków przesunięcia w myśl obowiązujących przepisów kobiety do lżejszej lub nieszkodliwej dla zdrowia pracy w związku z ciążą. W takim przypadku kobiecie przysługuje dodatek specjalny do czasu ukończenia przerwy w pracy, przysługującej w związku z porodem.
§  14.
1.
Pracownik, zatrudniony w zakładzie (komórce organizacyjnej), który na okres nasilenia chorób zakaźnych na danym terenie został przeznaczony wyłącznie dla chorych zakaźnie, ma prawo do dodatku specjalnego, określonego w § 6 ust. 1 pkt 1 lit. a), tylko za czas przepracowany w okresie przebywania w tym zakładzie (komórce organizacyjnej) chorych zakaźnie - z odliczeniem jednak okresów oddelegowania na szkolenie lub do innego zakładu, urlopów i nieobecności w pracy z innych powodów, z zastrzeżeniem wyjątku przewidzianego w ust. 2.
2.
W razie zachorowania w związku z zatrudnieniem na chorobę zakaźną, której przypadki są leczone w zakładzie (komórce organizacyjnej) określonym w ust. 1, pracownik zachowuje prawo do dodatku przez okres choroby, z zastrzeżeniem przepisu § 9 ust. 2.

Wynagrodzenia ryczałtowe.

§  15.
1.
Ustanawia się dla położnych wiejskich i miejskich ryczałtowe wynagrodzenie miesięczne za przyjmowanie porodów według następujących stawek:
Stawka Ryczałtowe wynagrodzenie miesięczne zł
I R 600
II R 670
III R 770
2.
Położna wiejska lub miejska otrzymuje w ciągu pierwszych pięciu lat po uzyskaniu uprawnień do wykonywania zawodu wynagrodzenie ryczałtowe według stawki I R, po pięciu latach - według stawki II R, po dziesięciu latach - według stawki III R.
3.
Położnej wiejskiej za przyjęcie porodu powyżej sześciu miesięcznie wypłaca się dodatkowe wynagrodzenie ryczałtowe: za siódmy, ósmy poród w wysokości po 60 zł, a za dziewiąty i każdy następny po 80 zł.
4.
Położnej miejskiej za przyjęcie każdego porodu powyżej ośmiu miesięcznie wypłaca się dodatkowe wynagrodzenie ryczałtowe: za dziewiąty i dziesiąty poród w wysokości 60 zł, a za jedenasty i każdy następny po 80 zł.
§  16.
1.
Ustanawia się dla położnych zatrudnionych w izbach porodowych ryczałtowe wynagrodzenie miesięczne za prowadzenie tych izb w wysokości stawek wymienionych w § 15 ust. 1, zwiększanych o 10% - przy odpowiednim zastosowaniu przepisu § 15 ust. 2.
2.
Położnej zatrudnionej w izbie porodowej wypłaca się dodatkowe wynagrodzenia ryczałtowe za przyjęcie każdego porodu powyżej trzynastu miesięcznie po 60 zł.
§  17.
1.
Położne wiejskie i miejskie oraz położne w izbach porodowych pobierające wynagrodzenie ryczałtowe są pracownikami o nienormowanym czasie pracy.
2.
Położne wymienione w ust. 1 pobierają w okresach odbywania kursów doszkalających oraz urlopów wypoczynkowych i macierzyńskich wynagrodzenie w wysokości przeciętnego wynagrodzenia z okresu trzech ostatnich miesięcy poprzedzających doszkalanie lub urlop. W razie nieobecności w pracy z innych usprawiedliwionych powodów położnym tym przysługuje wynagrodzenie w wysokości określonej w § 15 ust. 1 bądź § 16 ust. 1.
3.
Przepisy § 2 stosuje się odpowiednio.

Uposażenie lekarzy weterynarii, instruktorów gimnastyki leczniczej oraz pielęgniarek zatrudnionych w przedsiębiorstwach uzdrowiskowych.

§  18.
Lekarzom weterynarii, zatrudnionym w zakładach społecznych służby zdrowia, przyznaje się uposażenie obliczone przy odpowiednim zastosowaniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 października 1954 r. w sprawie uposażenia lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. Nr 48, poz. 229) w części dotyczącej lekarzy.
§  19.
1.
Instruktorom gimnastyki leczniczej z ukończoną wyższą szkołą wychowania fizycznego, zatrudnionym w zakładach społecznych służby zdrowia, przyznaje się uposażenie obliczone przy odpowiednim zastosowaniu przepisów §§ 2 ,4, 13, 15, 17, 20 i 21 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 maja 1954 r. w sprawie uposażenia nauczycieli i wychowawców (Dz. U. Nr 26, poz. 103) oraz przepisów §§ 2, 6, 9, 11, 12 - 14 niniejszego rozporządzenia.
2.
Stawki uposażenia zasadniczego miesięcznego wypłaca się instruktorom gimnastyki leczniczej przy zatrudnieniu w wymiarze ustalonym dla nauczycieli gimnastyki w szkołach ogólnokształcących.
§  20.
1.
Przepisy §§ 1 - 3, 4 ust. 2 i 3, §§ 9 i 10 stosuje się odpowiednio do pielęgniarek zatrudnionych w przedsiębiorstwach uzdrowiskowych podległych Ministrowi Zdrowia.
2.
Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Zdrowia uzgodniony z Prezesem Państwowej Komisji Etatów ustali dla przedsiębiorstw uzdrowiskowych:
1)
stanowiska, które mogą być obsadzone przez pielęgniarki,
2)
stanowiska, z którymi są związane dodatki funkcyjne, oraz wysokość tych dodatków.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  20a. 4
1.
Do czasu wydania odrębnych przepisów o uposażaniu fachowych pracowników służby zdrowia zatrudnionych w organach administracji - przepisy §§ 1, 2, 9 i 10 stosuje się odpowiednio do pielęgniarek i położnych zatrudnionych w wydziałach zdrowia (zarządach służby zdrowia) prezydiów rad narodowych.
2.
Uposażenie określone w § 1 otrzymują pielęgniarki i położne przy zatrudnieniu w wymiarze 42 godzin tygodniowo.
3.
Minister Zdrowia w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów oraz Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia ustali dla wydziałów zdrowia (zarządów służby zdrowia) prezydiów rad narodowych:
1)
stanowiska, które mogą być obsadzone przez pielęgniarki i położne,
2)
stanowiska, z którymi są związane dodatki funkcyjne, oraz wysokość tych dodatków i zasady ich wypłacania.
§  21. 5
1.
Pracownikom, którzy bezpośrednio przed dniem 1 lipca 1955 r. pobierali zgodnie z dotychczasowymi przepisami uposażenie wyższe od przysługującego im na podstawie niniejszego rozporządzenia, przyznaje się dodatek wyrównawczy w takiej wysokości, aby uposażenie wraz ze wszystkimi dodatkami nie było niższe od dotychczas przysługującego pracownikowi przy tej samej liczbie godzin pracy i przy takich samych warunkach zatrudnienia.
2.
Pracownikom, którzy ze względu na pełnione funkcje i posiadane kwalifikacje pobierali bezpośrednio przed dniem 1 lipca 1955 r. uposażenie wyższe od przewidzianego w myśl dotychczasowych przepisów, przyznaje się dodatek wyrównawczy w wysokości określonej w ust. 1, pod warunkiem nabycia w zakreślonym terminie odpowiednich uprawnień zawodowych. W razie niedopełnienia w zakreślonym terminie tego warunku pracownik traci prawo do dodatku wyrównawczego.
§  22.
Uchyla się rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie uposażenia pracowników zatrudnionych w społecznych zakładach służby zdrowia (Dz. U. z 1949 r. Nr 14, poz. 88, z 1950 r. Nr 41, poz. 365 i Nr 52, poz. 480, z 1953 r. Nr 5, poz. 11 i Nr 38, poz. 162 oraz z 1954 r. Nr 48, poz. 229) w części unormowanej w niniejszym rozporządzeniu.
§  23.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrom Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej, Kolei, Finansów oraz Centralnej Radzie Związków Zawodowych.
§  24.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1955 r.

ZAŁĄCZNIK 

TABELA DODATKÓW FUNKCYJNYCH

Lp. Stanowisko Dodatek funkcyjny zł
1. Kierownik domu małego dziecka i żłobka tygodniowego
- do 120 miejsc 150
- powyżej 120 miejsc 200
2. Kierownik domu małego dziecka, który szkoli pielęgniarki 400
3. Kierownik żłobka dziennego 150
4. Kierownik żłobka sezonowego 75
5. Przełożona pielęgniarek w zakładach o liczbie łóżek:
do 100 100
- od 101 do 200 150
- od 201 do 350 200
- od 351 do 700 300
- powyżej 700 350
6. Przełożona pielęgniarek w domu małego dziecka i żłobku tygodniowym:
- od 120 do 200 miejsc 150
- powyżej 200 miejsc 200
7. Przełożona pielęgniarek w domu zdrowia, prewentorium, zespołu prewentoriów, dziecięcym ośrodku prewentoryjnym oraz dziecięcym ośrodku prewentoryjno-sanatoryjnym:
- od 200 do 300 łóżek 200
powyżej 300 łóżek 250
8. Przełożona pielęgniarek w przychodni obwodowej (powiatowej, miejskiej, dzielnicowej), w wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego 150
9. Przełożona pielęgniarek w przychodni rejonowej, powiatowej (miejskiej) stacji pogotowia ratunkowego, przychodni przy zakładach pracy typu V i IV 100
10. Przełożona pielęgniarek w wojewódzkiej przychodni przeciwgruźliczej 150
11. Przełożona pielęgniarek w powiatowej, miejskiej poradni przeciwgruźliczej z oddziałem chorych leżących 100
12. Przełożona pielęgniarek w wojewódzkiej stacji krwiodawstwa 100
13. Oddziałowa w szpitalach i klinikach, w szpitalach psychiatrycznych i sanatoriach przeciwgruźliczych, na oddziałach o liczbie łóżek:
- do 40 100
- powyżej 40 150
14. Powiatowy (miejski, dzielnicowy), portowy inspektor sanitarny, którego aparatem pracy jest inny zakład niż stacja sanitarno-epidemiologiczna 200
15. Instruktor dezynfekcji, dezynsekcji, deratyzacji w centralnej kolumnie sanitarno-przeciwepidemicznej, w wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej 120
16. Położna w poradni C 100
17. Kierownik zakładu (pracowni) fizykoterapeutycznego, laboratorium analitycznego 150
18. Kierownik zakładu (pracowni) przyrodolecznictwa 100
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 2 czerwca 1956 r. (Dz.U.56.23.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1956 r.
2 § 1 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 stycznia 1956 r. (Dz.U.56.2.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1956 r.
3 § 6 ust. 1 pkt 1 lit. h) dodana przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 czerwca 1956 r. (Dz.U.56.23.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1956 r.
4 § 20a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 2 czerwca 1956 r. (Dz.U.56.23.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 czerwca 1956 r.
5 § 21 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 stycznia 1956 r. (Dz.U.56.2.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1955 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1955.25.153

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uposażenie niektórych pracowników zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia.
Data aktu: 18/06/1955
Data ogłoszenia: 30/06/1955
Data wejścia w życie: 01/07/1955