Naczelne organy administracji państwowej w zakresie spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa publicznego.

DEKRET
z dnia 7 grudnia 1954 r.
o naczelnych organach administracji państwowej w zakresie spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa publicznego.

W celu

- usprawnienia działalności organów bezpieczeństwa publicznego, wzmocnienia ochrony własności społecznej, bezpieczeństwa i mienia obywateli,

- pogłębienia kontroli społecznej i zacieśnienia więzi organów państwowych z masami pracującymi,

- dalszego umocnienia praworządności ludowej,

- rozszerzenia uprawnień rad narodowych w zakresie zabezpieczenia porządku i ładu wewnętrznego

powierza się kierownictwo administracją spraw wewnętrznych i ochroną bezpieczeństwa publicznego odrębnym organom - Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Komitetowi do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego przy Radzie Ministrów.

Dla wprowadzenia w życie tej zasady stanowi się co następuje:

Rozdział  1.

Urząd Ministra Spraw Wewnętrznych.

Art.  1.

Tworzy się urząd Ministra Spraw Wewnętrznych.

Art.  2.

Zakres działania Ministra Spraw Wewnętrznych obejmuje:

1)
kierownictwo działalnością Milicji Obywatelskiej,
2)
nadzór nad prowadzeniem akt stanu cywilnego i innych spraw z dziedziny administracji wewnętrznej,
3) 1
sprawy ewidencji ludności, dowodów osobistych i paszportowe,
4)
nadzór nad orzecznictwem karno-administracyjnym,
5)
ochronę przeciwpożarową,
6)
terenową obronę przeciwlotniczą,
7) 2
(skreślony),
8)
kierownictwo działalnością Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
9)
kierownictwo działalnością Wojsk Ochrony Pogranicza.
Art.  3.

Rada Ministrów określi szczegółowy zakres działania Ministra Spraw Wewnętrznych oraz organizację Ministerstwa.

Art.  4.
1.
Do zakresu działania rad narodowych i ich prezydiów należą: nadzór i kontrola nad działalnością Milicji Obywatelskiej, prowadzenie akt stanu cywilnego i inne sprawy administracji wewnętrznej danego terenu, sprawy karno-administracyjne, jak również ochrony przeciwpożarowej i terenowej obrony przeciwlotniczej.
2.
Wojewódzkie oraz powiatowe komendy Milicji Obywatelskiej podlegać będą nadzorowi i kontroli właściwych prezydiów rad narodowych w całej swej działalności dotyczącej ochrony ładu i porządku publicznego na terenie działania rady narodowej oraz w zakresie skarg i zażaleń na działalność funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej. W szczególności Milicja Obywatelska obowiązana jest w zakresie swoich zadań, dotyczących zabezpieczenia ładu i porządku publicznego, wykonywać uchwały wojewódzkich i powiatowych rad narodowych oraz uchwały i zarządzenia ich prezydiów.
3.
Prezydia wojewódzkich i powiatowych rad narodowych obowiązane są opiniować pracę wojewódzkich i powiatowych komendantów Milicji Obywatelskiej i mają prawo żądać ich odwołania.
4.
Rada Ministrów określi szczegółowy zakres działania i organizację organów prezydiów rad narodowych powołanych do wykonywania zadań w zakresie spraw wewnętrznych oraz innych organów podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

Rozdział  2.

Komitet do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego.

Art.  5-10. 3

(uchylone).

Rozdział  3.

Przepisy przejściowe i końcowe.

Art.  11.
1.
Znosi się urząd Ministra Bezpieczeństwa Publicznego.
2.
Sprawy administracji wewnętrznej wymienione w art. 2, należące dotychczas do zakresu działania Prezesa Rady Ministrów, Ministra Bezpieczeństwa Publicznego i Ministra Gospodarki Komunalnej oraz podległych im organów, przechodzą do zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i podległych mu organów.
3.
Sprawy bezpieczeństwa publicznego określone w art. 6, a należące dotychczas do zakresu działania Ministra Bezpieczeństwa Publicznego i urzędów bezpieczeństwa publicznego, przechodzą do zakresu działania Komitetu do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego i jego organów terenowych.
Art.  12.
1.
Pracownicy zatrudnieni w dniu wejścia w życie dekretu w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego i jego organach terenowych przechodzą do służby odpowiednio w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Komitecie do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego oraz organach im podległych.
2.
Pracownicy działów służby przekazanych do zakresu właściwości Ministra Spraw Wewnętrznych, zatrudnieni w dniu wejścia w życie dekretu w Urzędzie Rady Ministrów i Ministerstwie Gospodarki Komunalnej oraz organach podległych, przechodzą do służby w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i jego organach.
Art.  13.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 2 pkt 3 zmieniony przez art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U.74.14.85) z dniem 1 stycznia 1975 r.
2 Art. 2 pkt 7 skreślony przez art. 5 ustawy z dnia 11 września 1956 r. o przejściu więziennictwa do zakresu działania Ministra Sprawiedliwości (Dz.U.56.41.188) z dniem 2 listopada 1956 r.
3 Art. 5-10 uchylone przez art. 3 ustawy z dnia 13 listopada 1956 r. o zmianie organizacji naczelnych organów administracji publicznej w zakresie bezpieczeństwa publicznego (Dz.U.56.54.241) z dniem 28 listopada 1956 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.54.269

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Naczelne organy administracji państwowej w zakresie spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa publicznego.
Data aktu: 07/12/1954
Data ogłoszenia: 14/12/1954
Data wejścia w życie: 14/12/1954