Paszporty zagraniczne.

DEKRET
z dnia 14 sierpnia 1954 r.
o paszportach zagranicznych.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

Art.  1.

Przekroczenie granicy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przez obywatela polskiego może nastąpić tylko na podstawie ważnego paszportu zagranicznego, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.

Art.  2.
1.
Ustanawia się następujące rodzaje paszportów zagranicznych:
1)
zwyczajne,
2)
służbowe,
3)
dyplomatyczne,
4)
konsularne.
2.
Paszporty zwyczajne i konsularne mogą być jednoosobowe lub zbiorowe, paszporty służbowe i dyplomatyczne - tylko jednoosobowe.

Rozdział  2.

Wydawanie paszportów.

Art.  3.

Paszporty zwyczajne wydaje Minister Bezpieczeństwa Publicznego albo upoważniony przez niego organ.

Art.  4.
1.
Paszporty służbowe dla pracowników służby zagranicznej i członków ich rodzin oraz osób delegowanych przez Ministra Spraw Zagranicznych wydaje Minister Spraw Zagranicznych.
2.
Paszporty służbowe dla osób nie wymienionych w ust. 1 wydaje Minister Bezpieczeństwa Publicznego albo upoważniony przez niego organ.
Art.  5.

Paszporty dyplomatyczne wydaje Minister Spraw Zagranicznych.

Art.  6.

Paszporty konsularne dla obywateli polskich zamieszkałych za granicą wydają polskie urzędy dyplomatyczne i konsularne.

Art.  7.
1.
Wzory paszportów dyplomatycznych i konsularnych oraz paszportów służbowych określonych w art. 4 ust. 1 ustala Minister Spraw Zagranicznych.
2.
Wzory paszportów zwyczajnych oraz paszportów służbowych określonych w art. 4 ust. 2 ustala Minister Bezpieczeństwa Publicznego.
Art.  8.

Kategorie osób otrzymujących paszporty służbowe i dyplomatyczne ustala Prezes Rady Ministrów w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.

Art.  9.

Paszporty zbiorowe mogą otrzymać osoby udające się zespołowo za granicę lub z zagranicy do kraju.

Art.  10.

Do paszportu jednego z rodziców lub opiekuna mogą być wpisane dzieci do lat 13.

Rozdział  3.

Ważność paszportów.

Art.  11.
1.
Paszporty jednoosobowe można wydawać na okres do lat 3. Ważność paszportu można przedłużać, jednak łączny okres ważności, licząc od dnia wystawienia, nie może przekraczać lat 5.
2.
Paszporty zbiorowe można wydawać na okres do 6 miesięcy.
Art.  12.
1.
Wyjazd oraz przyjazd z zagranicy posiadacza paszportu zwyczajnego lub służbowego, jak również posiadacza paszportu konsularnego, powinny nastąpić w granicach czasu określonego w klauzuli paszportowej przez urząd wydający paszport; w klauzuli mogą też być określone miejsca przekroczenia granicy.
2.
W przypadkach gdy jest to konieczne ze względu na charakter pracy posiadacza paszportu bądź w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych innymi szczególnie ważnymi względami, urząd wydający paszport może zezwolić posiadaczowi paszportu zwyczajnego jednoosobowego lub służbowego na więcej niż jeden przejazd w granicach czasu określonego w klauzuli paszportowej.
3.
Paszport dyplomatyczny uprawnia w okresie swej ważności do przejazdów wielokrotnych bez ograniczeń.
Art.  13.

Paszport jest ważny tylko na kraje w nim wymienione. Przepis ten stosuje się do paszportów dyplomatycznych.

Art.  14.
1.
W przypadkach uzasadnionych ważnymi względami polski urząd dyplomatyczny lub konsularny może rozszerzyć ważność paszportu wydanego w Polsce na kraje w nim nie wymienione, przedłużyć termin jego ważności lub termin ważności klauzuli paszportowej albo dokonać zmian lub uzupełnień.
2.
Ministrowi Bezpieczeństwa Publicznego lub upoważnionemu przez niego organowi (art. 3, art. 4 ust. 2) służą w stosunku do paszportów konsularnych uprawnienia odpowiednie do określonych w ust. 1, jeśli ich posiadacze przebywają w kraju.
Art.  15.
1.
Urząd, który wydał paszport, może z ważnych względów unieważnić paszport i zarządzić jego zwrot. Decyzja ta jest natychmiast wykonalna.
2.
W przypadkach nie cierpiących zwłoki polski urząd dyplomatyczny może zatrzymać paszport i wystąpić do urzędu który wydał paszport, z wnioskiem o jego unieważnienie.

Rozdział  4.

Obowiązki posiadacza paszportu.

Art.  16.
1.
Posiadacz paszportu zwyczajnego lub służbowego powinien zgłosić swój przyjazd za granicę w najbliższym urzędzie dyplomatycznym lub konsularnym, o ile urząd taki istnieje w danym kraju.
2.
Terminy i tryb wykonania obowiązku ustalonego w ust. 1 określi w drodze rozporządzenia Minister Spraw Zagranicznych.
Art.  17.

Paszport należy w ciągu 3 dni po powrocie z zagranicy zwrócić urzędowi, który go wydał.

Rozdział  5.

Opłaty.

Art.  18.
1. 1
Paszporty zwyczajne oraz dokonywane w kraju w tych paszportach wpisy podlegają opłacie skarbowej.
2.
Paszporty służbowe i dyplomatyczne nie podlegają opłatom.
Art.  19. 2

(skreślony).

Art.  20.
1.
Paszporty konsularne oraz wpisy dokonywane w tych paszportach, zarówno za granicą, jak i w kraju, podlegają opłatom ustalonym w taryfie opłat konsularnych.
2.
Za dokonywane za granicą wpisy w paszportach wydanych w kraju pobiera się opłaty odpowiadające stawkom ustalonym w taryfie opłat konsularnych.
3.
Urzędy dokonujące w paszportach wpisów wymienionych w ust. 1 i 2 mogą zwalniać częściowo lub całkowicie od należnych opłat na zasadach ustalonych w przepisach o opłatach konsularnych.
Art.  21.

Nieskorzystanie z paszportu nie uprawnia do żądania zwrotu uiszczonej opłaty.

Rozdział  6.

Postępowanie w przypadkach utraty i znalezienia paszportu.

Art.  22.
1.
W przypadku utraty paszportu w kraju należy w ciągu 24 godzin zawiadomić o tym urząd, który wystawił utracony paszport, i najbliższy komisariat lub posterunek Milicji Obywatelskiej. W przypadku utraty paszportu za granicą należy w ciągu 24 godzin zawiadomić o tym najbliższy urząd dyplomatyczny lub konsularny.
2.
W przypadku utraty za granicą paszportu wydanego w danym kraju duplikat wydaje urząd, który wystawił utracony paszport, na wniosek właściwego urzędu dyplomatycznego lub konsularnego. W przypadkach wyjątkowych nie cierpiących zwłoki polski urząd dyplomatyczny lub konsularny wydaje paszport konsularny.
3.
W razie znalezienia paszportu w kraju znalazca powinien go niezwłocznie złożyć w najbliższym komisariacie lub posterunku Milicji Obywatelskiej. Obywatel polski, który znajdzie polski paszport za granicą, powinien go niezwłocznie złożyć w najbliższym urzędzie dyplomatycznym lub konsularnym.

Rozdział  7.

Przepisy karne.

Art.  23.
1.
Kto narusza przepisy art. 15, 16 lub 17,

podlega karze grzywny do 1.000 złotych.

2.
Kto narusza przepisy art. 22 ust. 1 lub 3,

podlega karze grzywny do 3.000 złotych.

3.
Orzeczenie następuje w trybie postępowania karno-administracyjnego. Właściwość miejscową do orzekania w przypadku popełnienia wykroczenia za granicą określa się według miejsca zamieszkania lub pobytu obwinionego w kraju. Jeżeli zaś obwiniony nie ma w kraju ani miejsca zamieszkania, ani pobytu, właściwość miejscową określa się według ostatniego miejsca zamieszkania lub pobytu w kraju a w braku i tej podstawy - właściwe jest prezydium rady narodowej, którą określi Prezes Rady Ministrów.

Rozdział  8.

Przepisy końcowe.

Art.  24.
1.
Przekroczenie granicy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przez cudzoziemca, nie posiadającego ważnego paszportu obcego państwa, a przebywającego w Polsce, następuje na podstawie dokumentu wydanego przez Ministra Bezpieczeństwa Publicznego lub upoważniony przez niego organ, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
2.
Wzór dokumentu wymienionego w ust. 1 określi Minister Bezpieczeństwa Publicznego w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych.
3. 3
(skreślony).
4.
Przepisy art. 10, art. 12 ust. 1 i 2, art. 13-15 i art. 17 oraz przepisy rozdziałów 6 i 7 stosuje się odpowiednio.
Art.  25.
1.
Ministrowie Bezpieczeństwa Publicznego i Spraw Zagranicznych określają przypadki, w których można udzielać zezwoleń na wielokrotne przejazdy, oraz ustalą zasady zwrotu paszportów uprawniających do tych przejazdów.
2.
Ministrowie Bezpieczeństwa Publicznego i Spraw Zagranicznych, każdy w swoim zakresie, wydadzą przepisy regulujące szczegółowo tryb postępowania w sprawach paszportów zagranicznych oraz dokumentów, o których mowa w art. 24.
Art.  26.

Uchyla się ustawę z dnia 14 lipca 1936 r. o paszportach (Dz. U. z 1949 r. Nr 34, poz. 254).

Art.  27.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 18 ust. 1 zmieniony przez art. 11 pkt 1 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o opłacie skarbowej (Dz.U.58.1.1) z dniem 19 stycznia 1958 r.
2 Art. 19 skreślony przez art. 11 pkt 2 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o opłacie skarbowej (Dz.U.58.1.1) z dniem 19 stycznia 1958 r.
3 Art. 24 ust. 3 skreślony przez art. 11 pkt 2 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o opłacie skarbowej (Dz.U.58.1.1) z dniem 19 stycznia 1958 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.39.170

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Paszporty zagraniczne.
Data aktu: 14/08/1954
Data ogłoszenia: 02/09/1954
Data wejścia w życie: 02/09/1954