Wykaz chorób zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 lipca 1954 r.
w sprawie wykazu chorób zawodowych.

Na podstawie art. 37 ust. 2 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 30, poz. 116), zwanego w dalszym ciągu "dekretem", zarządza się, co następuje:
§  1.
Za choroby zawodowe w rozumieniu dekretu uważa się choroby określone w załączonym wykazie nr 1, jeżeli powstały w związku z zatrudnieniem przy pracach narażających na powstanie określonego schorzenia.
§  2.
Pracownik niezdolny do pracy wskutek choroby zawodowej, objętej wykazem nr 1, jest uprawniony do świadczeń określonych w dekrecie i pod warunkami w nim przewidzianymi w razie inwalidztwa lub śmierci spowodowanych tą chorobą, jeżeli był zatrudniony po dniu 1 stycznia 1947 r. przy pracach narażających go na powstanie lub nawrót choroby zawodowej.
§  3.
Uzupełnienie załączonego wykazu chorób zawodowych następuje na wniosek Ministrów Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia w razie stwierdzenia powstawania chorób zawodowych, nie wymienionych w załączonym wykazie, a uzasadniających przyznanie świadczeń określonych w dekrecie.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1954 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ Nr 1 CHORÓB ZAWODOWYCH

Lp. Choroba zawodowa Zakłady pracy, w których zatrudnienie naraża na chorobę zawodową
1. Zatrucia wywołane ołowiem i jego związkami lub stopami }

}

2. Zatrucia wywołane fosforem i jego związkami }

}

3. Zatrucia wywołane rtęcią i jej związkami }

}

4. Zatrucia wywołane arsenem i jego związkami } Zakłady pracy, w których zatrudnieni

} są narażeni na działanie substancji

5. Zatrucia wywołane siarczkiem węgla i jego związkami } wymienionych pod lp. 1–7.

}

6. Zatrucia wywołane benzolem, jego homologami i ich pochodnymi }

}

7. Zatrucia wywołane chloropochodnymi węglowodorów szeregu tłuszczowego }

}

8. Zachorowania spowodowane promieniami Roentgena, radem i innymi substancjami promieniotwórczymi }

}

}

9. Zachorowania na nabłoniaki skóry spowodowane stycznością ze smołą, pakiem, asfaltem, olejami mineralnymi, parafiną oraz wszelkimi połączeniami, produktami lub pozostałościami tych substancji } Zakłady pracy, w których zatrudnieni

} są narażeni na działanie substancji

} wymienionych pod lp. 8–9.

}

}

}

10. Wąglik Zakłady pracy, w których zatrudnieni stykają się z chorymi zwierzętami lub zakażonymi przedmiotami.
11. Schorzenia mięśni, kości i stawów spowodowane używaniem narzędzi działających przez sprężenie powietrza Zakłady pracy górnicze i inne, w których stosuje się narzędzia działające przez sprężenie powietrza.
12. Pylica krzemowa (krzemica) bez gruźlicy lub nawet z gruźlicą, jeżeli jednak przyczyną powodującą niezdolność do pracy lub śmierć jest pylica. Górnictwo i kopalnictwo, przemysł mineralny, metalowy i maszynowy łącznie z hutnictwem, zakłady obróbki kamienia, wszystkie zakłady przy szlifowaniu.
13. Glistnica u górników Górnictwo.
14. Choroba kesonowa Zakłady pracy stosujące prace kesonowe i nurkowe.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.35.146

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykaz chorób zawodowych.
Data aktu: 17/07/1954
Data ogłoszenia: 28/07/1954
Data wejścia w życie: 28/07/1954, 01/07/1954