Karanie przez Państwową Inspekcję Gospodarki Materiałowej za naruszenie przepisów o gospodarowaniu materiałami.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 lipca 1954 r.
w sprawie karania przez Państwową Inspekcję Gospodarki Materiałowej za naruszenie przepisów o gospodarowaniu materiałami.

Na podstawie art. 6 dekretu z dnia 2 czerwca 1954 r. o Państwowej Inspekcji Gospodarki Materiałowej (Dz. U. Nr 25, poz. 95) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia artykuły oznaczają artykuły dekretu z dnia 2 czerwca 1954 r. o Państwowej Inspekcji Gospodarki Materiałowej (Dz. U. Nr 25, poz. 95).
§  2.
Karę pieniężną, określoną w art. 5 ust. 1 pkt 3, wymierza dyrektor Państwowej Inspekcji Gospodarki Materiałowej.
§  3.
1.
W razie ujawnienia naruszenia przepisów o gospodarowaniu materiałami, stanowiącego wykroczenie przewidziane w art. 10 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301), Państwowa Inspekcja Gospodarki Materiałowej przeprowadza dochodzenie w celu:
1)
ustalenia, czy popełniony został czyn podlegający karze,
2)
wykrycia sprawców,
3)
wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności sprawy przez zebranie potrzebnych wiadomości, śladów i dowodów.
2.
Państwowa Inspekcja Gospodarki Materiałowej może w toku dochodzenia przesłuchiwać świadków i biegłych.
§  4.
1. 1
Po zakończeniu dochodzenia przekazuje się akta dochodzenia kolegium przy prezydium właściwej rady narodowej, a w przypadku, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 - dyrektorowi Państwowej Inspekcji Gospodarki Materiałowej.
2.
Do akt dochodzenia dołącza się protokół, który powinien zawierać:
1)
nazwę jednostki organizacyjnej, w której stwierdzono naruszenie przepisów,
2)
nazwisko, imię, stanowisko i adres osób obwinionych o naruszenie przepisów,
3)
wskazanie przepisu, który został naruszony,
4)
dokładny opis czynu i okoliczności, w których czyn został popełniony,
5)
treść wyjaśnień udzielonych przez osoby obwinione, a w razie potrzeby - treść wyjaśnień innych osób,
6)
podpis organu Państwowej Inspekcji Gospodarki Materiałowej, który sporządził protokół.
§  5.
Dyrektor Państwowej Inspekcji Gospodarki Materiałowej może, gdy stan sprawy tego wymaga, zażądać od obwinionych dodatkowych wyjaśnień, przesłuchiwać świadków i biegłych, a także wyznaczyć rozprawę.
§  6.
1.
Dyrektor Państwowej Inspekcji Gospodarki Materiałowej po rozpoznaniu akt sprawy:
1)
wydaje orzeczenie o ukaraniu w przypadku przewidzianym w art. 5 ust. 1 pkt 3 albo
2)
umarza postępowanie przed Państwową Inspekcją Gospodarki Materiałowej, jeżeli brak jest znamion czynu ściganego w tym postępowaniu.
2.
Dyrektor Państwowej Inspekcji Gospodarki Materiałowej przekazuje akta dochodzenia:
1)
prokuratorowi, jeżeli naruszenie przepisu zawiera znamiona czynu ściganego w postępowaniu karno-sądowym,
2)
kolegium przy prezydium właściwej rady narodowej, jeżeli naruszenie przepisu zawiera znamiona czynu ściganego w postępowaniu karno-administracyjnym, a brak warunków uzasadniających wymierzenie kary pieniężnej przez Państwową Inspekcję Gospodarki Materiałowej.
§  7.
Przy wymiarze kar należy rozważyć społeczną szkodliwość czynu, okoliczności, w jakich czyn został popełniony, oraz dotychczasowe zachowanie się obwinionego i wysokość jego wynagrodzenia.
§  8.
1.
Od orzeczeń dyrektora Państwowej Inspekcji Gospodarki Materiałowej osoba ukarana może w terminie dni 14 od dnia doręczenia odpisu orzeczenia wnieść odwołanie do Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
2.
Orzeczenia dyrektora Państwowej Inspekcji Gospodarki Materiałowej, od których nie wniesiono w terminie odwołania, oraz orzeczenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego są prawomocne.
§  9.
Kary wymierzone prawomocnym orzeczeniem podlegają ściągnięciu na dochód budżetu Państwa w trybie przepisów o egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.
§  10.
Do postępowania w sprawach uregulowanych niniejszym rozporządzeniem stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu administracyjnym, chyba że rozporządzenie to stanowi inaczej.
§  11.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może upoważnić do wymierzania w trybie przepisów niniejszego rozporządzenia kary określonej w art. 5 ust. 1 pkt 3 innych pracowników Państwowej Inspekcji Gospodarki Materiałowej oprócz dyrektora, określając zakres ich uprawnień.
§  12.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 ust. 1 zmieniony przez pkt 2 obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1954 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.54.55.276).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.35.145

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Karanie przez Państwową Inspekcję Gospodarki Materiałowej za naruszenie przepisów o gospodarowaniu materiałami.
Data aktu: 07/07/1954
Data ogłoszenia: 28/07/1954
Data wejścia w życie: 28/07/1954