Przymusowe usuwanie osób nieuprawnionych z kwater wojskowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW OBRONY NARODOWEJ I BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO
z dnia 16 listopada 1953 r.
w sprawie przymusowego usuwania osób nieuprawnionych z kwater wojskowych.

Na podstawie art. 41 ust. 4 i art. 46 ustawy z dnia 27 kwietnia 1951 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 26, poz. 194) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie niniejsze normuje właściwość organów i tryb postępowania w sprawie przymusowego usuwania (eksmisji) osób nieuprawnionych z kwater stałych (wspólnych i osobnych) i z kwater przejściowych.
§  2.
Powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia:
1)
artykuły - oznaczają artykuły ustawy z dnia 27 kwietnia 1951 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 26, poz. 194);
2)
paragrafy - oznaczają paragrafy niniejszego rozporządzenia.
§  3.
Użyte w rozporządzeniu:
1)
określenie "osoby nieuprawnione" oznacza:
a)
żołnierzy i pracowników cywilnych, których prawo do kwatery wygasło z przyczyn, określonych w zarządzeniu wydanym na podstawie art. 29, oraz osoby wspólnie z nimi zamieszkałe,
b)
osoby zamieszkałe w osobnych kwaterach stałych nie na podstawie przepisów o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych;
2)
określenie "właściwy dowódca" oznacza dowódcę oddziału gospodarczego, komendanta garnizonu lub Szefa Oddziału Administracji Mieszkań Instytucji Centralnych Ministerstwa Obrony Narodowej, a w odniesieniu do wojsk wewnętrznych - dowódcę oddziału gospodarczego Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wojsk Ochrony Pogranicza lub Szefa Wydziału Administracyjno-Gospodarczego Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wojsk Ochrony Pogranicza, w których zarządzie kwatery się znajdują.
§  4.
Usunięcie w drodze przymusowej osób nieuprawnionych ze wspólnych kwater stałych oraz kwater przejściowych zarządza i przeprowadza właściwy dowódca we własnym zakresie.
§  5.
Usunięcie w drodze przymusowej osób nieuprawnionych z osobnych kwater stałych (osobnych mieszkań) następuje na wniosek właściwego dowódcy, skierowany do prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej.
§  6.
1.
Wniosek o usunięcie z kwatery (§ 5) powinien zawierać:
1)
dokładne oznaczenie kwatery, która ma być opróżniona (miejscowość, ulica, numer domu i mieszkania, ilość izb itp.);
2)
wyszczególnienie osób nieuprawnionych, które mają być usunięte z kwatery (imiona i nazwiska, wiek, zawód, miejsce zatrudnienia);
3)
wniosek o dostarczenie osobom wymienionym w pkt 2 mieszkania zastępczego, jeżeli nie zachodzą przypadki, które w myśl art. 43 uzasadniają usunięcie tych osób z kwatery bez obowiązku dostarczenia mieszkania zastępczego.
2.
Do wniosku należy dołączyć odpis nakazu zwolnienia kwatery wydanego przez właściwego dowódcę, a jeżeli od nakazu zostało wniesione odwołanie - również odpis decyzji wydanej przez dowódcę okręgu wojskowego (Dowódcę Marynarki Wojennej) lub Szefa Tyłów W. P., a w odniesieniu do wojsk wewnętrznych - przez Dowódcę Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Dowódcę Wojsk Ochrony Pogranicza.
§  7.
1.
Decyzję w sprawie opróżnienia kwatery wojskowej wydaje prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej.
2.
Decyzja w sprawie opróżnienia powinna zawierać:
1)
imię i nazwisko osoby nieuprawnionej;
2)
oznaczenie kwatery, która ma być zwolniona;
3)
żądanie dobrowolnego opróżnienia kwatery ze wskazaniem terminu, w którym kwatera ta powinna być opróżniona, pod rygorem przymusowego usunięcia (eksmisji);
4)
wskazanie położenia i opisu przydzielonego mieszkania zastępczego (ulica, numer domu, ilość izb itp.), jeżeli osobie wymienionej w pkt 1 przysługuje prawo do otrzymania takiego mieszkania stosownie do przepisów o publicznej gospodarce lokalami;
5)
uzasadnienie żądania opróżnienia kwatery z podaniem podstawy faktycznej i prawnej;
6)
pouczenie o terminie wniesienia odwołania do odwoławczej komisji lokalowej.
3.
Decyzja w sprawie opróżnienia osobnej kwatery stałej powinna być doręczona osobie wymienionej w ust. 2 pkt 1.
§  8.
W stosunku do osób, którym przysługuje prawo do otrzymania mieszkania zastępczego (§ 7 ust. 1 pkt 4), prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej wydaje decyzję w sprawie opróżnienia kwatery wojskowej zależnie od możliwości dostarczenia tym osobom takiego mieszkania. W tym przypadku termin opróżnienia osobnej kwatery stałej (§ 7 ust. 1 pkt 3) wynosi 14 dni licząc od uprawomocnienia się decyzji w sprawie opróżnienia kwatery wojskowej.
§  9.
Dostarczanie przez prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych mieszkań zastępczych dla osób podlegających przymusowemu usunięciu odbywa się w ramach planu ustalanego corocznie przez Ministra Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrami Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego obejmującego zapotrzebowanie pomieszczeń mieszkalnych na zakwaterowanie stałe Sił Zbrojnych.
§  10.
1.
Od decyzji w sprawie opróżnienia kwatery wojskowej osoba zainteresowana może w ciągu 7 dni po doręczeniu decyzji wnieść za pośrednictwem prezydium rady narodowej, które decyzję wydało, odwołanie do właściwej odwoławczej komisji lokalowej.
2.
W razie nieuwzględnienia odwołania odwoławcza komisja lokalowa określa równocześnie ostateczny termin opróżnienia kwatery wojskowej.
§  11.
1.
Decyzje prezydium rady narodowej, od których odwołanie nie zostało wniesione, oraz orzeczenia odwoławczych komisji lokalowych są prawomocne.
2.
Prawomocne decyzje i orzeczenia stanowią tytuł wykonawczy dla wdrożenia postępowania przymusowego przez prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej w razie nieopróżnienia kwatery w terminie określonym w decyzji lub w orzeczeniu. W postępowaniu tym mają zastosowanie przepisy o postępowaniu przymusowym w administracji.
3.
Organy Milicji Obywatelskiej obowiązane są na żądanie prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej udzielić pomocy przy wykonywaniu decyzji i orzeczeń wymienionych w ust. 1.
§  12.
Koszty przymusowego usunięcia osób nieuprawnionych pokrywa właściwy dowódca, który skierował wniosek wymieniony w § 6.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1953.49.242

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przymusowe usuwanie osób nieuprawnionych z kwater wojskowych.
Data aktu: 16/11/1953
Data ogłoszenia: 02/12/1953
Data wejścia w życie: 02/12/1953