Uprawnienia do eksploatacji złóż torfowych, znajdujących się na gruntach osób nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 czerwca 1953 r.
w sprawie uprawnień do eksploatacji złóż torfowych, znajdujących się na gruntach osób nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 8 ust. 3 dekretu z dnia 24 czerwca 1953 r. o eksploatacji złóż torfowych (Dz. U. Nr 33, poz. 135) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zezwolenie na eksploatację przez jednostki gospodarki uspołecznionej złóż torfowych, które znajdują się na gruntach, stanowiących własność osób nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, łącznie z zezwoleniem na czasowe zajęcie tych gruntów wydaje prezydium wojewódzkiej rady narodowej, właściwe za względu na miejsce położenia terenów, na których ma być eksploatowane złoże torfowe.
§  2.
Decyzja prezydium wojewódzkiej rady narodowej, zezwalająca na eksploatację złoża torfowego (§ 1), powinna w szczególności zawierać:
1)
zezwolenie uprawniające do eksploatacji złoża torfowego z określeniem miejsca położenia złoża, czasu trwania uprawnienia i osoby uprawnionej do eksploatacji,
2)
postanowienie o czasowym zajęciu gruntu, na którym znajduje się poddane eksploatacji złoże torfowe, z określeniem granic zajętego gruntu, osoby jego właściciela i posiadacza, czasu trwania zajęcia oraz osoby uprawnionej do zajęcia, a także w razie potrzeby:
3)
określenie obowiązku zagospodarowania terenu przez osobę uprawnioną do eksploatacji złoża torfowego po wygaśnięciu uprawnienia na eksploatację.
§  3.
1.
Zezwolenia na eksploatację złoża torfowego i na czasowe zajęcie gruntów (§ 1) mogą być wydawane na okres nie dłuższy niż dwa lata.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej może przedłużyć zezwolenie określone w ust. 1 na okres do jednego roku, jeżeli prawidłowe wydobycie torfu ze złoża nie mogło być wykonane w czasie określonym w zezwoleniu z przyczyn szczególnych, nie dających się przewidzieć w czasie wydania zezwolenia, a nieprzedłużenie zezwolenia mogłoby spowodować znaczną szkodę.
§  4.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej przedłuży zezwolenie określona w § 1, jeżeli przed upływem terminu jego ważności zainteresowana jednostka gospodarki uspołecznionej wystąpi o nabycie gruntów wskazanych w zezwoleniu w trybie przepisów o nabywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych.
§  5.
Odmowa przedłużenia uprawnienia do eksploatacji złoża torfowego i czasowego zajęcia gruntów (§ 3 ust. 2) powoduje obowiązek jednostki gospodarki uspołecznionej niezwłocznego oddania tych gruntów właścicielowi lub osobie, w której posiadaniu znajdowały się przed ich czasowym zajęciem.
§  6.
1.
Od decyzji prezydium wojewódzkiej rady narodowej służy osobie zainteresowanej odwołanie do Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Torfowej. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem prezydium wojewódzkiej rady narodowej w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
2.
Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji wydanej na podstawie § 1, § 3 ust. 2 i § 5.
§  7.
1.
Właścicielowi czasowo zajętego gruntu należy się odszkodowanie.
2.
Gdy na czasowo zajętym gruncie wydobywa się torf, odszkodowanie przewidziane w ust. 1 wynosi, za każdy rok trwania wydobycia, sumę odpowiadającą różnicy w wartości gruntu według stanu przed rozpoczęciem eksploatacji w danym roku i stanu po upływie danego roku eksploatacyjnego. Do sumy tej w pierwszym roku wydobycia dolicza się wartość utraconych plonów.
3.
Gdy na czasowo zajętym gruncie nie wydobywa się torfu, odszkodowanie przewidziane w ust. 1 ustala się w wysokości wartości utraconych plonów z zajętego gruntu.
4.
Przy ustalaniu i wypłacie odszkodowania (ust. 2 i 3) stosuje się odpowiednio zasady i tryb postępowania przewidziane w przepisach o nabywaniu nieruchomości dla realizacji narodowych planów gospodarczych.
§  8.
Jeżeli w czasie zajęcia gruntu wszczęte zostało postępowanie o jego nabycie w trybie przepisów o nabywaniu nieruchomości dla realizacji narodowych planów gospodarczych, wypłacone właścicielowi gruntu w myśl § 7 odszkodowanie zalicza się na poczet odszkodowania przypadającego za nabycie nieruchomości.
§  9.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz wszystkim zainteresowanym ministrom.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1953.33.141

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uprawnienia do eksploatacji złóż torfowych, znajdujących się na gruntach osób nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 24/06/1953
Data ogłoszenia: 04/07/1953
Data wejścia w życie: 04/07/1953