Zasady prawidłowego gospodarowania złożem torfowym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 czerwca 1953 r.
w sprawie zasad prawidłowego gospodarowania złożem torfowym.

Na podstawie art. 1 dekretu z dnia 24 czerwca 1953 r. o eksploatacji złóż torfowych (Dz. Nr 33, poz. 135) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Eksploatacja złóż torfowych odbywa się na podstawie planów wydobycia torfu.
2.
Okresowe plany wydobycia torfu ustala Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Torfowej w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa, Leśnictwa, Państwowych Gospodarstw Rolnych, Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, Handlu Wewnętrznego i Zdrowia oraz za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
3.
Plany wydobycia torfu określają: tereny eksploatacji złóż torfowych, zakres i system wydobycia torfu oraz przeznaczenie wydobytego torfu, a także w miarę możności i potrzeby sposób wykorzystania terenu po wydobyciu torfu. Plany te powinny być uzgodnione z planami melioracji.
§  2.
1.
Zakazuje się wydobycia torfu:
1)
z terenów torfowych o miąższości poniżej 0,7 m w stanie nieodwodnionym lub popielności torfu ponad 25% na absolutnie suchą masę - z wyjątkiem wypadków przewidzianych w art. 5 ust. 2 dekretu z dnia 24 czerwca 1953 r. o eksploatacji złóż torfowych (Dz. U. Nr 33, poz. 135);
2)
w odległości mniejszej niż 50 m od wałów przeciwpowodziowych, od linii brzegowych rzek oraz od kanałów o szerokości dna od 3 m wzwyż, jeżeli kanały te są czynnymi urządzeniami wodnymi;
3)
z torfowisk stanowiących grunty orne, ogrody warzywne i owocowe lub zmeliorowane i dobrze zagospodarowane łąki i pastwiska;
4)
z torfowisk znajdujących się na terenach rezerwatów przyrody i parków narodowych oraz w innych przypadkach przewidzianych w obowiązujących przepisach.
2.
Przez dobrze zagospodarowane pastwiska należy rozumieć pastwiska zmeliorowane, o dobrym stanie darni i wyrównanej powierzchni. Przez dobrze zagospodarowane łąki rozumieć należy łąki zmeliorowane i przynajmniej dwukośne lub łąki zdrenowane bez względu na ich stan jakościowy.
3.
W szczególnych przypadkach Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Torfowej w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa może wyrazić zgodę na wydobywanie torfu przez jednostki gospodarki uspołecznionej z torfowisk stanowiących grunty orne, ogrody warzywne lub zmeliorowane i dobrze zagospodarowane łąki i pastwiska albo upoważnić podległe organy do wyrażenia zgody na wydobycie torfu z takich torfowisk.
§  3.
1.
Z torfowisk, których torf lub osady podtorfowe (sapropele itp.) mogą chociażby częściowo być zużyte na cele przemysłowe (np. ściółka, płyty torfowe) lub na cele lecznicze (borowina), zakazane jest wydobywanie torfu na opał.
2.
W szczególnych przypadkach, gdy na terenie gminy nie ma innych odpowiednich torfowisk, a roczny plan nie przewiduje wydobycia torfu z określonego torfowiska na inne cele, Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Torfowej w porozumieniu z zainteresowanym ministrem może wyrazić zgodę na wydobycie torfu na opał w ilości niezbędnej do zaspokojenia potrzeb ludności gminy.
§  4.
1.
Prace przygotowawcze do eksploatacji złóż torfowych powinny być prowadzone w taki sposób, aby zapewnić należyte suszenie torfu.
2.
Na dnie wykopu (potorfia) powinna być pozostawiona co najmniej 20 cm warstwa ochronna torfu z wyjątkiem przypadków, gdy rodzaj późniejszego zagospodarowania wymaga całkowitego usunięcia torfu albo gdy złoże torfowe stanowi jednocześnie złoże borowinowe lub gdy ma być przeprowadzona eksploatacja osadów podtorfowych.
§  5.
1.
Główne rowy odwadniające torfowisko powinny być wykonane co najmniej na jeden rok przed przystąpieniem do eksploatacji. Okres ten może być skrócony przez właściwe organy administracji torfowej w porozumieniu z organami administracji wodno-melioracyjnej.
2.
Zniesienie lub przebudowanie czynnych urządzeń wodno-melioracyjnych jest dozwolone tylko za zgodą organów administracji wodno-melioracyjnej.
§  6.
Zasoby złoża torfowego na terenach przeznaczonych do wydobycia powinny być wykorzystane możliwie w pełni, w miarę jak na to pozwalają warunki wydobycia lub przewidziane w planach późniejsze zagospodarowanie potorfia.
§  7.
Wierzchnicę zdjętą przy wydobywaniu torfu systemem głębinowym, o ile nie zostaje użyta dla celów rolniczych lub na inne cele gospodarcze, należy wrzucać do wykopu (potorfia) warstwą równomierną.
§  8.
Osoby prowadzące eksploatację złóż torfowych powinny, jeżeli wymaga tego racjonalna gospodarka rolna lub leśna, potorfie odwodnić lub nawodnić i wyrównać, w terminach i w sposób wskazany przez właściwy organ administracji torfowej.
§  9.
W okresach przerw miedzy sezonami wydobywania torfu wykopy (kariery), w których może być prowadzone wydobycie torfu w terminach późniejszych, należy w miarę możliwości technicznych zabezpieczyć przed przemarzaniem drogą zatapiania.
§  10.
Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Torfowej wyda szczegółowe przepisy o sposobie wykonania rozporządzenia.
§  11.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz zainteresowanym ministrom.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1953.33.140

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady prawidłowego gospodarowania złożem torfowym.
Data aktu: 24/06/1953
Data ogłoszenia: 04/07/1953
Data wejścia w życie: 04/07/1953