Zasady i tryb likwidacji majątku izb notarialnych oraz funduszów zapomogowych i ubezpieczeniowych tych izb.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 31 stycznia 1953 r.
w sprawie zasad i trybu likwidacji majątku izb notarialnych oraz funduszów zapomogowych i ubezpieczeniowych tych izb.

Na podstawie art. 61 § 2 ustawy z dnia 25 maja 1951 r. - Prawo o notariacie (Dz. U. Nr 36, poz. 276) zarządza się, co następuje:
§  1.
Z dniem 31 grudnia 1951 r. wstrzymuje się wypłatę wszelkiego rodzaju zasiłków b. notariuszom i ich rodzinom z funduszów zapomogowych i ubezpieczeniowych izb notarialnych.
§  2.
Z funduszów zapomogowych i ubezpieczeniowych izb notarialnych oraz z pozostałości kasowych przeznaczonych na wydatki administracyjne po pokryciu zobowiązań izb tworzy się wspólny fundusz odpraw.
§  3.
Z funduszu odpraw przyznaje się jednorazowo odprawy osobom, które przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia:
1)
nabyły uprawnienia do okresowych świadczeń zlikwidowanych funduszów zapomogowych i ubezpieczeniowych bądź
2)
zostały zwolnione ze stanowiska notariusza przed dniem 1 stycznia 1952 r. i osiągnęły przed tym dniem wiek 65 lat lub są trwale niezdolne do dalszej pracy z powodu ułomności cielesnej albo z powodu upadku sił fizycznych lub umysłowych, a stwierdzona przez lekarza urzędowego niezdolność do pracy przekracza 60%.
§  4.
Likwidację majątku izb notarialnych oraz funduszów zapomogowych i ubezpieczeniowych tych izb przeprowadza likwidator. Likwidacja powinna być zakończona w ciągu sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia. W razie potrzeby Minister Sprawiedliwości może przedłużyć trwanie likwidacji na dalsze trzy miesiące.
§  5.
Likwidatora mianuje i odwołuje Minister Sprawiedliwości, który określa również wysokość jego wynagrodzenia.
§  6.
Kierownicy państwowych biur notarialnych, którzy przejęli akta b. rad notarialnych, obowiązani są wydać likwidatorowi (§ 5) księgi i dowody dotyczące majątku izb notarialnych oraz funduszów zapomogowych i ubezpieczeniowych tych izb. Byli członkowie rad notarialnych obowiązani są na żądanie likwidatora udzielać mu wszelkich potrzebnych wiadomości i wyjaśnień co do likwidowanego majątku.
§  7.
W sprawach dotyczących likwidowanego majątku izb notarialnych oraz funduszów zapomogowych i ubezpieczeniowych tych izb likwidator reprezentuje w sądzie i poza sądem likwidowaną masę majątkową i sprawuje zarząd w zakresie działania potrzebnym do jej likwidacji.
§  8.
Koszty likwidacji majątku izb notarialnych oraz funduszów zapomogowych i ubezpieczeniowych tych izb łącznie z wynagrodzeniem likwidatora pokrywa się z funduszu odpraw.
§  9.
Obowiązkiem likwidatora jest:
1)
sporządzenie wykazu:
a)
majątku ruchomego izb,
b)
funduszów podlegających przelaniu na fundusz odpraw jednorazowych wraz z wierzytelnościami należącymi do tego funduszu,
c)
zobowiązań izb z tytułu zasiłków za czas do 1 stycznia 1952 r.,
d)
innych zobowiązań izb notarialnych,
e)
osób, które przed 1 stycznia 1952 r. korzystały z zasiłków, i innych osób uprawnionych do otrzymania jednorazowej odprawy;
2)
ściągnięcie wierzytelności izb notarialnych oraz wierzytelności funduszów zapomogowych i ubezpieczeniowych tych izb;
3)
wykonanie zobowiązań izb notarialnych i zobowiązań funduszów zapomogowych i ubezpieczeniowych tych izb;
4)
wypłata jednorazowych odpraw (§ 3).
§  10.
Zasiłki zwrotne udzielone notariuszom mogą być umarzane, jeżeli zostanie ustalone, że ściągnięcie zasiłku mogłoby stanowić uszczerbek utrzymania koniecznego dla zobowiązanego i jego rodziny. O umorzeniu decyduje Minister Sprawiedliwości na wniosek likwidatora.
§  11.
Wyciąg ze sporządzonego przez likwidatora wykazu wierzytelności przypadających z tytułu składek i innych opłat na rzecz izb notarialnych oraz funduszów tych izb za czas do 1 stycznia 1952 r., opatrzony podpisem likwidatora, jest tytułem egzekucji sądowej.
§  12.
Wykaz osób uprawnionych do otrzymania odpraw jednorazowych, jak również wysokość tych odpraw odpowiednio do wysokości przypadających na ten cel środków ustali Minister Sprawiedliwości na wniosek likwidatora, który dokona wypłaty osobom uprawnionym na podstawie tego wykazu.
§  13.
W przypadku gdy uprawniony do otrzymania odprawy zmarł w czasie od 1 stycznia 1952 r. do dnia zakończenia likwidacji, przypadającą ma odprawę wypłaca się wdowie, a gdyby nie żyła - małoletnim dzieciom, a także dzieciom pełnoletnim, jeżeli uczęszczają do szkół. W razie niemożności wypłacenia odprawy likwidator składa odprawę do depozytu sądowego.
§  14.
1.
Po zakończeniu likwidacji likwidator obowiązany jest złożyć Ministrowi Sprawiedliwości sprawozdanie z czynności oraz akta dotyczące likwidacji.
2.
Minister Sprawiedliwości zwalnia likwidatora po zakończeniu likwidacji i przyjęciu do wiadomości sprawozdania z czynności likwidatora.
§  15.
1.
Nieruchomość w Zakopanem, przy ul. Witkiewicza róg Chałubińskiego, pod nazwą "Złoty Róg", oznaczoną w księdze wieczystej Sądu Powiatowego w Zakopanem nr Kw. 1556, stanowiącą własność izb notarialnych, oraz będące własnością izb notarialnych ruchomości, stanowiące urządzenia i pomoce biurowe, jak: wszelkie meble, maszyny do pisania, biblioteki - przechodzą na własność Państwa z dniem 1 stycznia 1952 r.
2.
Ruchomości, o których mowa w ust. 1, przekazuje się do używania państwowym biurom notarialnym, w których te ruchomości się znajdują.
3.
Na rzecz Państwa przechodzi również prawo do wkładu budowlanego w wysokości 78.000 zł i udziału członkowskiego Izby Notarialnej w Gdańsku w Gdańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej z odpow. udz.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1953.14.57

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb likwidacji majątku izb notarialnych oraz funduszów zapomogowych i ubezpieczeniowych tych izb.
Data aktu: 31/01/1953
Data ogłoszenia: 13/03/1953
Data wejścia w życie: 13/03/1953