Uzupełnienie przepisów karnych w sprawach o niewykonanie dostaw obowiązkowych.

DEKRET
z dnia 4 marca 1953 r.
o uzupełnieniu przepisów karnych w sprawach o niewykonanie dostaw obowiązkowych.

Art.  1.
1.
Kolegium przy prezydium powiatowej rady narodowej, wymierzając karę grzywny za niewykonanie obowiązku dostawy zbóż, zwierząt rzeźnych, mleka lub ziemniaków, ustala jednocześnie w orzeczeniu zastępczą karę aresztu na wypadek nieuiszczenia grzywny, przy czym przyjmuje się jeden dzień aresztu za równoważnik 15 zł grzywny.
2.
Zastępcza kara aresztu nie może każdorazowo przekraczać sześciu miesięcy.
3.
Kolegium przy prezydium powiatowej rady narodowej może zaniechać ustalenia w orzeczeniu zastępczej kary aresztu w przypadkach, gdy:
a)
w gospodarstwie nie ma poza obwinionym członka rodziny zdolnego do pracy,
b)
obwiniony ma powyżej 65 lat, jest kaleką, inwalidą lub dotknięty jest przewlekłą chorobą,
c)
obwiniona jest wdową obarczoną dziećmi w wieku poniżej 14 lat, jeżeli opieka matki nad nimi jest konieczna,
d)
użytkownik gospodarstwa rolnego pozostaje w stosunku pracy w uspołecznionym zakładzie pracy.
Art.  2.
1.
Zastępcza kara aresztu podlega wykonaniu, jeżeli ukarany grzywną nie uiści jej w ciągu 7 dni od dnia doręczenia mu wezwania do uiszczenia grzywny.
2.
Zastępczą karę aresztu wykonuje Milicja Obywatelska.
3.
W celu wykonania zastępczej kary aresztu prezydium powiatowej rady narodowej przesyła Milicji Obywatelskiej odpis orzeczenia, stwierdzając nieuiszczenie grzywny w terminie.
4.
Kolegium przy prezydium powiatowej rady narodowej może zarządzić niewykonanie zastępczej kary aresztu, jeżeli przed wykonaniem jej ukarany wykonał obowiązek dostawy w całości. W przypadku odwołania uprawnienia te przysługują kolegium przy prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
Art.  3.
1.
W przypadku gdy karę grzywny wymierzono przed dniem wejścia w życie niniejszego dekretu, kolegium przy prezydium powiatowej rady narodowej, które wymierzyło grzywnę, wydaje dodatkowe orzeczenie ustalające zastępczą karę aresztu na zasadach określonych w przepisach niniejszego dekretu. Nie wydaje się orzeczenia o zastępczej karze aresztu, jeżeli ukarany wykonał obowiązek dostawy lub uiścił grzywnę.
2.
Odpis orzeczenia (ust. 1) doręcza się ukaranemu.
3.
Zastępcza kara aresztu podlega wykonaniu, jeżeli ukarany nie uiści grzywny w ciągu 7 dni od doręczenia mu odpisu orzeczenia.
Art.  4.

Wykonanie dekretu porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Skupu, właściwym ministrom oraz Prokuratorowi Generalnemu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Art.  5.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1956.6.31 t.j.

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Uzupełnienie przepisów karnych w sprawach o niewykonanie dostaw obowiązkowych.
Data aktu: 04/03/1953
Data ogłoszenia: 21/02/1956
Data wejścia w życie: 13/03/1953