Rejestr skazanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 10 września 1952 r.
o rejestrze skazanych.

Na podstawie art. 10 prawa o ustroju sądów powszechnych z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. z 1950 r. Nr 39, poz. 360) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Rejestr skazanych prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości na podstawie kart karnych sporządzanych przez sądy oraz na podstawie zawiadomień sporządzanych przez sądy i organy prokuratury.
§  2.
Rejestracji podlegają:
1) 2
prawomocne wyroki orzekające kary z wyjątkiem skazań za:
a)
wykroczenia,
b)
występki ścigane z oskarżenia prywatnego, chyba że postępowanie toczy się z urzędu,
c) 3
(skreślona),
d) 4
(skreślona);
2)
wyroki skazujące wydane przez sądy zagraniczne w stosunku do obywateli polskich w przypadku orzeczenia kary pozbawienia wolności w rozmiarze powyżej trzech miesięcy;
3)
listy gończe rozesłane na zarządzenie sądu lub prokuratora.
§  3.
W sprawach nieletnich rejestracji podlegają tylko skazania na umieszczenie w zakładzie poprawczym albo skazania na karę pozbawienia wolności lub grzywnę.
§  4.
O zarządzeniu wykonania zawieszonej kary pozbawienia wolności oraz o przedterminowym warunkowym zwolnieniu i o odwołaniu takiego zwolnienia czyni się wzmiankę w rejestrze skazanych.
§  5. 5
Sąd, który wydał wyrok w pierwszej instancji, po uprawomocnieniu się wyroku sporządza kartę karną zawierającą dane osobowe oskarżonego oraz dane dotyczące wyroku, w szczególności za co i na jaką karę oskarżony został skazany. Kartę karną przesyła się niezwłocznie do rejestru skazanych.

Inne dane podlegające rejestracji rejestr skazanych sporządza na podstawie zawiadomień nadsyłanych przez sądy i organy prokuratury.

§  6.
1. 6
Karty karne usuwa się z rejestru skazanych po upływie następujących okresów od daty skazania:
a)
10 lat - w razie skazania na karę pozbawienia wolności za występek skarbowy, a w innych sprawach w rozmiarze poniżej 6 miesięcy,
b)
15 lat - w razie skazania na karę pozbawienia wolności w rozmiarze 6 miesięcy lub powyżej, lecz nie ponad 2 lata,
c)
20 lat - w razie skazania na karę pozbawienia wolności w rozmiarze powyżej 2 lat, lecz nie ponad 5 lat,
d)
25 lat - w razie skazania na karę pozbawienia wolności w rozmiarze powyżej 5 lat, lecz nie ponad 15 lat.
2.
W przypadku skazania wyłącznie na karę grzywny - kartę karną usuwa się po upływie 5 lat od daty skazania.
3.
Karty karne usuwa się wówczas, gdy powyższe okresy upłynęły co do wszystkich zarejestrowanych skazań danej osoby.
4.
Karty karnej nie usuwa się, jeżeli w rejestrze skazanych znajduje się zawiadomienie o rozesłaniu listów gończych za skazanym w tej samej sprawie.
§  7.
Ponadto usuwa się karty karne z rejestru skazanych:
a)
w razie otrzymania zawiadomienia o śmierci osoby skazanej,
b)
w razie otrzymania zawiadomienia o zatarciu skazania przez sąd w drodze łaski lub amnestii,
c)
jeżeli w ciągu 6 miesięcy po upływie okresu zawieszenia wykonania kary nie wpłynęło do rejestru zawiadomienie o zarządzeniu jej wykonania,
d)
jeżeli w okresie próby lub warunkowego zwolnienia nieletniego nie nastąpiło odwołanie zawieszenia umieszczenia w zakładzie poprawczym lub warunkowego zwolnienia z zakładu poprawczego,
e)
jeżeli nieletni, skazany za czyn, popełniony w okresie warunkowej odpowiedzialności, nie zostanie skazany za nowe przestępstwo do ukończenia 21 roku życia,
f)
jeżeli skazany ukończył lat 70, a od daty ostatniego skazania upłynęło lat 15,
g)
jeżeli orzeczenie skazujące uchylono wskutek założenia rewizji nadzwyczajnej lub wskutek wniosku o wznowienie postępowania albo jeżeli orzeczenie to uznano za nieważne.
§  8.
Zawiadomienia o rozesłaniu listów gończych usuwa się z rejestru skazanych po otrzymaniu zawiadomienia o ich odwołaniu.
§  9.
Wiadomości z rejestru skazanych udziela się:
a)
sądom, prokuraturze i innym organom powołanym do ścigania przestępstw,
b)
innym organom państwowym,
c)
instytucjom społecznym i jednostkom gospodarki uspołecznionej w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym,
d)
władzom państw obcych, jeżeli w tej sprawie została zawarta umowa międzynarodowa; w razie braku umowy wiadomość może być udzielona w przypadku zapewnionej wzajemności.
§  10.
Dane co do tożsamości osoby należy ustalać wyłącznie na podstawie właściwych w tej mierze dokumentów.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 marca 1946 r. o rejestrze i statystyce osób skazanych (Dz. U. z 1946 r. Nr 9, poz. 70 i z 1947 r. Nr 68, poz. 425).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 lipca 1961 r. (Dz.U.61.36.186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 1961 r.
2 § 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 lipca 1961 r. (Dz.U.61.36.186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 1961 r.
3 § 2 pkt 1 lit. c) skreślona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 lipca 1961 r. (Dz.U.61.36.186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 1961 r.
4 § 2 pkt 1 lit. d) skreślona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 lipca 1961 r. (Dz.U.61.36.186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 1961 r.
5 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 24 lipca 1961 r. (Dz.U.61.36.186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 1961 r.
6 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 24 lipca 1961 r. (Dz.U.61.36.186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 1961 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1952.39.273

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestr skazanych.
Data aktu: 10/09/1952
Data ogłoszenia: 27/09/1952
Data wejścia w życie: 27/09/1952