Wykonywanie czynności fachowych w aptekach otwartych oraz specjalne kwalifikacje fachowe wymagane od pracowników tych aptek.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 17 czerwca 1952 r.
w sprawie wykonywania czynności fachowych w aptekach otwartych oraz specjalnych kwalifikacji fachowych wymaganych od pracowników tych aptek.

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o aptekach (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 2) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przy wykonywaniu w aptece otwartej czynności fachowych w pełnym zakresie (art. 4 ust. 1 ustawy o aptekach) mogą być na równi z farmaceutami zatrudniane niżej wymienione osoby, jeżeli przed dniem 8 stycznia 1951 r. na podstawie przepisów dotychczasowych posiadały prawo wykonywania zawodu aptekarskiego:
1)
aptekarze aprobowani, tj. osoby, którym zostały wydane upoważnienia do wykonywania zawodu aptekarskiego;
2)
asystenci apteczni, tj. osoby, które złożyły egzamin tyrocynalny przy gremiach aptekarskich lub uzyskały świadectwo ze złożonego wstępnego egzaminu farmaceutycznego.
§  2.
1.
Przy wykonywaniu w aptece otwartej czynności fachowych w ograniczonym zakresie (ust. 2), mogą być zatrudniani technicy apteczni, tj. osoby, które:
1)
ukończyły technikum apteczne;
2)
posiadają wykształcenie na poziomie siedmiu klas szkoły ogólnokształcącej, były zatrudnione dwa lata w aptece przy wykonywaniu czynności określonych w ust. 2 pod nadzorem osoby uprawnionej do samodzielnego wykonywania czynności fachowych w pełnym zakresie oraz złożyły z wynikiem dodatnim egzamin na technika aptecznego według programu i na zasadach określonych przez Ministra Zdrowia.
2.
Do ograniczonego zakresu czynności fachowych w aptece otwartej należy:
1)
wykonywanie niżej wymienionych czynności przy sporządzaniu leków recepturowych nie zawierających w swym składzie trucizn i środków odurzających:
a)
sączenie leków płynnych, przelewanie ich do butelek oraz korkowanie bądź kapslowanie,
b)
rozważanie gotowej mieszaniny przeznaczonej na proszki, wsypywanie jej do kapsułek bądź opłatków i pakowanie,
c)
dzielenie gotowej masy przeznaczonej na pigułki bądź czopki, formowanie z niej leków oraz ich pakowanie,
d)
wkładanie maści do słoika i kapslowanie,
e)
mieszanie odważonych ziół;
2)
wydawanie artykułów sanitarnych oraz leków gotowych, których sprzedaż jest dozwolona bez recepty, a w punktach aptecznych ponadto wydawanie leków gotowych, których sprzedaż jest dozwolona w tych punktach;
3)
napełnianie naczyń aptecznych środkami obojętnymi;
4)
rozważanie i rozlewanie środków farmaceutycznych, których sprzedaż dozwolona jest bez recepty;
5)
wykonywanie zleconych przez kierownika apteki czynności przy wyrobie środków farmaceutycznych w laboratorium galenowym.
§  3.
Przy samodzielnym wykonywaniu w aptece otwartej czynności fachowych w pełnym zakresie wolno zatrudniać:
1)
osoby, które ukończyły studia farmaceutyczne w polskiej szkole wyższej lub studia za granicą uznane w Państwie Polskim za równorzędne, jeżeli po ukończeniu studiów pracowały w aptece co najmniej rok w wymiarze godzin ustalonym dla farmaceutów pod nadzorem osoby, posiadającej prawo samodzielnego wykonywania w aptece czynności fachowych w pełnym zakresie;
2)
prowizorów farmacji;
3)
aptekarzy aprobowanych;
4)
pomocników aptekarskich oraz
5)
asystentów aptecznych.
§  4.
Przy samodzielnym wykonywaniu w aptece otwartej czynności fachowych w ograniczonym zakresie wolno zatrudniać techników aptecznych:
1)
wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1, którzy po ukończeniu szkoły pracowali w aptece co najmniej rok w wymiarze godzin ustalonym dla farmaceutów pod nadzorem osoby posiadającej prawo samodzielnego wykonywania czynności fachowych w pełnym zakresie;
2)
wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 2.
§  5.
Posiadanie kwalifikacji do samodzielnego wykonywania czynności fachowych w aptece przez osoby, wymienione w § 3 pkt 1 i w § 4 pkt 1, stwierdza prezydium wojewódzkiej rady narodowej bądź Rady Narodowej m. st. Warszawy lub m. Łodzi (wydział zdrowia) na podstawie zaświadczenia o odbyciu pracy.
§  6.
1.
Kierownikiem apteki społecznej może być osoba wymieniona w § 3 pkt 1 - 3, która była zatrudniona w aptece przy samodzielnym wykonywaniu czynności fachowych w pełnym zakresie przez 2 lata w wymiarze godzin ustalonym dla farmaceutów oraz posiada wszechstronną znajomość prac aptecznych.
2.
Posiadanie kwalifikacji do kierowania apteką społeczną stwierdza Minister Zdrowia na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej bądź Rady Narodowej w m. st. Warszawie lub m. Łodzi (wydział zdrowia).
§  7.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej bądź Rady Narodowej m. st. Warszawy lub m. Łodzi (wydział zdrowia) może osobę uprawnioną do samodzielnego wykonywania w aptece czynności fachowych w pełnym zakresie, a nie odpowiadającą wymaganiom, przewidzianym w § 6, upoważnić do czasowego pełnienia obowiązków kierownika określonej apteki społecznej na okres do 3 miesięcy, a za zgodą Ministra Zdrowia - na czas dłuższy.
§  8.
1.
Kierownikiem apteki społecznej nie może być osoba, która przez okres ostatnich pięciu lat nie wykonywała czynności fachowych w aptece.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy pracowników pełniących służbę nadzoru farmaceutycznego, a zatrudnionych w urzędach, instytucjach albo przedsiębiorstwach, których przedmiotem działalności jest prowadzenie aptek, a także farmaceutów, pełniących czynną służbę wojskową.
§  9.
Kierownikiem punktu aptecznego może być osoba mająca prawo samodzielnego wykonywania w aptece czynności fachowych w zakresie pełnym bądź ograniczonym.
§  10.
Osoby, zatrudnione dotychczas w charakterze laborantów aptecznych w aptekach otwartych przy wykonywaniu czynności fachowych w ograniczonym zakresie, pod nadzorem osób uprawnionych do samodzielnego wykonywania czynności fachowych w pełnym zakresie, mogą być zatrudniane w tym charakterze w okresie 2 lat po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia.
§  11.
1.
W okresie do dnia 31 grudnia 1955 r. w przypadkach wyjątkowych prezydium wojewódzkiej rady narodowej bądź Rady Narodowej w m. st. Warszawie lub m. Łodzi (wydział zdrowia) może zezwolić kierownikowi apteki otwartej na zatrudnianie techników bądź laborantów aptecznych przy wyrobie i wydawaniu leków recepturowych, nie zawierających w swym składzie trucizn, bądź środków odurzających jak również przy wydawaniu takich leków gotowych - pod nadzorem osoby posiadającej prawo samodzielnego wykonywania czynności fachowych w pełnym zakresie.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, może być wydane na okres nie przekraczający 6 miesięcy.
§  12.
W okresie jednego roku po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia mogą być zatrudniane na stanowiskach kierowników aptek społecznych osoby, co do których nie została wydana decyzja przewidziana w § 6 ust. 2, jeżeli posiadają prawo zarządu apteką w myśl przepisów dotychczasowych.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1952.30.205

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonywanie czynności fachowych w aptekach otwartych oraz specjalne kwalifikacje fachowe wymagane od pracowników tych aptek.
Data aktu: 17/06/1952
Data ogłoszenia: 30/06/1952
Data wejścia w życie: 30/06/1952