Inspekcja Zbożowa.

USTAWA
z dnia 9 czerwca 1952 r.
o Inspekcji Zbożowej.

Art.  1.
1.
Tworzy się Inspekcję Zbożową.
2.
Inspekcja Zbożowa podlega Prezesowi Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
Art.  2.

Do zadań Inspekcji Zbożowej należy w szczególności:

1)
inspekcja skupu oraz zbytu zbóż i przetworów zbożowych w zakresie składowania, przetwórstwa i transportu,
2)
badanie i określanie jakości zbóż i przetworów zbożowych, stanowiących przedmiot skupu i zbytu.
Art.  3.
1.
Na czele Inspekcji Zbożowej stoi główny inspektor, któremu podlegają delegatury wojewódzkie.
2.
Na czele wojewódzkich delegatur stoją wojewódzcy inspektorzy.
3.
Na wniosek głównego inspektora Prezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji może w razie potrzeby powołać delegatury powiatowe, na czele których stoją powiatowi inspektorzy, podlegli wojewódzkim inspektorom.
Art.  4.
1.
Głównego inspektora oraz jego zastępcę mianuje i zwalnia Prezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
2.
Wojewódzkich i powiatowych inspektorów mianuje i zwalnia Prezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji na wniosek głównego inspektora po zasięgnięciu opinii właściwych wojewódzkich pełnomocników Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
Art.  5.

Dla wykonania swoich zadań organy Inspekcji Zbożowej (art. 3) uprawnione są do:

1)
wkraczania do pomieszczeń oraz środków transportowych, w których znajduje się zboże i jego przetwory lub które są przeznaczone do składowania albo przewozu zbóż i przetworów zbożowych,
2)
pobierania prób zbóż i ich przetworów,
3)
przeglądania dokumentów i ksiąg oraz żądania wyjaśnień.
Art.  6.
1.
Czynności organów Inspekcji Zbożowej powinny być dokonywane w miarę możności w obecności kierownika inspekcjonowanej placówki lub osoby upoważnionej do zastępowania go.
2.
Z przebiegu czynności sporządza się protokół, który należy przedstawić do podpisu kierownikowi placówki lub osobie go zastępującej. Osoby te mogą zgłosić do protokołu swoje uwagi.
3.
Odpisy protokołu należy przesłać niezwłocznie kierownictwu zainteresowanych organizacji gospodarczych do wiadomości.
Art.  7.
1.
W razie stwierdzenia naruszenia przepisów lub zasad prawidłowego postępowania ze zbożem lub jego przetworami organy Inspekcji Zbożowej mogą na piśmie wydać zarządzenia z poleceniem niezwłocznego wykonania oraz zawiadomić o tym właściwego pełnomocnika Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
2.
Do wydanych zarządzeń stosuje się odpowiednio przepis art. 6 ust. 3.
Art.  8.
1.
Kto utrudnia organom Inspekcji Zbożowej wykonywanie ich zadań przez uniemożliwienie określonych w art. 5 czynności, podlega karze pracy poprawczej do jednego miesiąca lub grzywny do 1.500 zł.
2.
Orzekanie następuje w trybie postępowania karno-administracyjnego.
Art.  9.

Szczegółową organizację oraz tryb postępowania organów Inspekcji Zbożowej określi Prezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.

Art.  10.

Przepisy niniejszej ustawy nie stosują się do placówek organizacji gospodarczej, podległych Ministrom Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.

Art.  11.

Wykonanie ustawy porucza się Prezesowi Rady Ministrów, właściwym ministrom oraz Prezesowi Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.

Art.  12.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1952.30.202

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Inspekcja Zbożowa.
Data aktu: 09/06/1952
Data ogłoszenia: 30/06/1952
Data wejścia w życie: 30/06/1952