Zmiana granic niektórych powiatów w województwie warszawskim.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 maja 1952 r.
w sprawie zmiany granic niektórych powiatów w województwie warszawskim. *

Na podstawie art. 2 i 5 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o dokonywaniu zmian podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 48) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W województwie warszawskim wyłącza się:
1)
z gminy Osieck w powiecie garwolińskim gromady: Ponurzyca, Podbiel i Regut i włącza się je do gminy Celestynów w powiecie warszawskim,
2)
z gminy Kołbiel w powiecie mińskim gromady: Bocian, Człekówka, Dyzin, Jatne, Ostrowik, Ostrów oraz części gromad Chrosna, Gózd, Karpiska, Sępochów i Skorupy i włącza się je do gminy Celestynów w powiecie warszawskim,
3)
z gminy Glinianka w powiecie mińskim części gromad Kruszowiec i Siwianka i włącza się je do gminy Celestynów w powiecie warszawskim,
4)
z gminy Sobienie Jeziory w powiecie garwolińskim gromadę Całowanie i włącza się ją do gminy Ostrowiec w powiecie warszawskim.
2.
Nowa granica powiatów mińskiego i warszawskiego na odcinku gmin Kołbiel, Glinianka i Celestynów biec będzie od punktu zetknięcia się granic gromad Wola Ducka, Ostrów i Kruszowiec w kierunku północnym, a następnie wschodnim granicą gromady Kruszowiec do punktu jej zetknięcia się z rowem odwadniającym, rozgraniczającym lasy i grunta orne wsi Kruszowiec, następnie osią tego rowu w kierunku wschodnim do zetknięcia się z potokiem. Stąd granica skręca w kierunku południowym i biegnie osią tego potoku, a następnie osią rowu odwadniającego, rozgraniczającego grunta orne i lasy wsi Siwianka, i linią przedłużenia tej osi w kierunku wschodnim dobiega do brzegu strumienia bez nazwy. Lewym brzegiem tego strumienia granica biegnie do punktu zetknięcia się z granicą gromad Sępochów, Ostrowik i Siwianka w kierunku wschodnim i południowym, a następnie granicą terenów leśnych gromady Sępochów i granicą lasów państwowych w gromadach Sępochów i Bocian, którą dobiega do drogi Celestynów - Kołbiel. Stąd granica biegnie dalej na południe początkowo zachodnią granicą lasów państwowych, a następnie rowem odwadniającym do wsi Skorupy i dalej zachodnim brzegiem drogi Skorupy - Karpiska - tor kolejowy Otwock - Garwolin; granicą toru kolejowego Otwock - Garwolin dobiega nowa granica gmin Kołbiel i Celestynów do granicy gromad Chrosna - Chrząszczówka. Od tego punktu granica biegnie wzdłuż zachodniej granicy gromady Chrząszczówka, którą dobiega do granicy gromady Ponurzyca.
§  2.
Z gminy Kobyłka w powiecie radzymińskim, województwie warszawskim wyłącza się gromady Kobylak, Turów i Zosinek i włącza się je do gminy Zielonka w powiecie warszawskim w tymże województwie.
§  3.
Z gminy Radzymin w powiecie radzymińskim, województwie warszawskim, wyłącza się:
1)
gromady Beniaminów, Rynia i Wólka Radzymińska i włącza się je do gminy Nieporęt,
2)
gromadę Nadma i włącza się ją do gminy Pustelnik w powiecie warszawskim, w tymże województwie.
§  4.
Z gminy Pass w powiecie grodziskomazowieckim, województwie warszawskim wyłącza się gromady Stelmachowo i Trzciniec i włącza się je do gminy Szymanów w powiecie sochaczewskim w tymże województwie.
§  5.
Z powiatu radzymińskiego w województwie warszawskim wyłącza się:
1)
z gminy Kamieńczyk:
a)
gromadę Łazy i włącza się ją do gminy Łochów w powiecie węgrowskim,
b)
gromadę Skuszew i włącza się ją do miasta Wyszkowa w powiecie pułtuskim,
2)
z gminy Międzyleś gromady Papiernia i Retków i włącza się je do gminy Stanisławów w powiecie mińskim,
3)
z gminy Strachówka:
a)
gromady Drop, Ruda Pniewnik, Rynia i Wólka Kobylańska i włącza się je do gminy Rudzienko w powiecie mińskim,
b)
gromady Adampol, Jaczówek, Marysin, Modecin, Radoszyna, Wiktoria, Zakrzew i włącza się je do gminy Borze w powiecie węgrowskim

w tymże województwie.

§  6.
Z gminy Dębe Wielkie w powiecie mińskim, województwie warszawskim wyłącza się gromady Chobot i Mrowisko i włącza się je do gminy Halinów w powiecie warszawskim, w tymże województwie.
§  7.
Z gminy Skorosze w powiecie warszawskim, województwie warszawskim wyłącza się część gromady Pęcice stanowiącą osiedle Chlebów i włącza się ją do gminy Helenów w powiecie grodziskomazowieckim w tymże województwie.
§  8.
Z gminy Helenów w powiecie grodziskomazowieckim, województwie warszawskim wyłącza się gromadę Sokołów i włącza się ją do gminy Michałowice w powiecie warszawskim, w tymże województwie.
§  9.
Z gminy Nowo-Iwiczna w powiecie warszawskim, województwie warszawskim wyłącza się gromady: Czarnów, Siedliska i Wierzbno i włącza się je do gminy Jazgarzew w powiecie grójeckim, w tymże województwie.
§  10.
Z gminy Jazgarzew w powiecie grójeckim, województwie warszawskim wyłącza się gromady: Gołków Letnisko, Miasto Las Zalesie i Wólka Kozodawska Letnisko i włącza się je do miasta Piaseczna w powiecie warszawskim, w tymże województwie.
§  11.
Z gminy Głusk w powiecie sochaczewskim, województwie warszawskim wyłącza się gromady: Grochale, Grochale Nowe, Helenówek i Rybitwa i włącza się je do gminy Kazuń w powiecie warszawskim, w tymże województwie.
§  12.
Z gminy Kampinos w powiecie sochaczewskim, województwie warszawskim wyłącza się gromady: Aleksandrów, Brzozówka, Dąbrówka, Krogulec, Truskawka i Wiersze i włącza się je do gminy Kazuń w powiecie warszawskim, w tymże województwie.
§  13.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1952 r.
* Z dniem 1 lipca 1952 r. w powiecie radzymińskim, województwie warszawskim:

- z miasta Radzymina wyłącza się i włącza do gminy Radzymin: enklawę Za Łosiem o obszarze 104 i 3,9 ha, enklawę Pod Arciechowem o obszarze 11 ha, enklawę Pod Dąbkowizną o obszarze 38,4 ha, półenklawę Łąki,

- z gminy Radzymin wyłącza się gromadę Aleksandrów i włącza się ją do miasta Radzymina,

zgodnie z § 7 rozporządzenia z dnia 3 maja 1952 r. w sprawie utworzenia i zmiany granic niektórych miast w powiatach warszawskim i radzymińskim, województwie warszawskim (Dz.U.52.26.181).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1952.26.177

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana granic niektórych powiatów w województwie warszawskim.
Data aktu: 03/05/1952
Data ogłoszenia: 24/05/1952
Data wejścia w życie: 01/07/1952