Zwalczanie szkodników zbożowo-mącznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 5 lutego 1951 r.
w sprawie zwalczania szkodników zbożowo-mącznych.

Na podstawie art. 2 ust. 2 i art. 4 dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o reglamentacji niektórych surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 46, poz. 341 i z 1950 r. Nr 49, poz. 447) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zakładami zbożowo-mącznymi w rozumieniu niniejszego rozporządzenia są młyny, wiatraki, kaszarnie i samodzielne śrutowniki, piekarnie i inne wytwórnie mączne, elewatory, magazyny, składy oraz inne pomieszczenia i miejsca, które są przeznaczone na przechowywanie lub w których przechowuje się zboże towarowe i główne przetwory zbożowe.
2.
Za zakłady zbożowo-mączne nie uważa się magazynów, składów i pomieszczeń sklepów detalicznej sprzedaży.
§  2.
Zakłady zbożowo-mączne jak również środki przewozu i opakowania zboża i głównych przetworów zbożowych powinny być zabezpieczone przed szkodnikami zbożowo-mącznymi, a w szczególności przed:
1)
roztoczami jak: rozkruszek mączny (Tyroglyphus farinae),
2)
chrząszczami jak: wołek zbożowy (Calandra granaria), żywiak chlebowiec (Sitodrepa panicea), pustosz-kradnik (Ptinus fur), spichrzel surynamski (Oryzaephilus surinamensis), mącznik młynarek (Tenebrio molitor),
3)
motylami jak: mklik mączny (Ephestia Kuehniella), ziarnik (Tinea granella),
4)
gryzoniami jak: myszy i szczury.
§  3.
Zakłady zbożowo-mączne oraz środki przewozowe i opakowania zboża oraz głównych przetworów zbożowych powinny być celem zabezpieczenia przed szkodnikami zbożowo-mącznymi utrzymane wewnątrz i zewnątrz w czystości, w szczególności przez:
1)
zamiatanie podłóg i schodów oraz omiatanie ścian i sufitów,
2)
oczyszczanie przestrzeni podpodłogowej, zalepianie otworów w podłogach, ścianach i sufitach,
3)
oczyszczanie maszyn, urządzeń i komór z pozostałego ziarna i pyłu,
4)
oczyszczanie środków przewozu i opakowania po każdym ich użyciu oraz trzepanie worków,
5)
składanie odpadków ziarna, mąki i otrąb w oddzielnym pomieszczeniu,
6)
przeprowadzanie okresowych zabiegów dezynsekcyjnych i deratyzacyjnych pomieszczeń i opakowań.
§  4.
1.
Powierza się przedsiębiorstwu państwowemu "Centrala Zwalczania Szkodników Zbożowo-Mącznych", zwanemu dalej w skrócie "Centrala", prowadzenie na obszarze całego Państwa na zasadzie wyłączności akcji zwalczania szkodników zbożowo-mącznych w zakładach zbożowo-mącznych oraz w środkach transportu zboża i głównych przetworów zbożowych, a w szczególności organizowanie i kierowanie akcją dezynsekcyjną i deratyzacyjną w tych zakładach.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy taboru kolejowego przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe".
§  5.
1.
Pracownicy Centrali mają prawo wstępu do zakładów zbożowo-mącznych, badania zboża i jego przetworów oraz próbek w ilości niezbędnej dla ustalenia stopnia opanowania przez szkodniki.
2.
Czynności określone w ust. 1 wykonywane będą z zachowaniem przepisów porządkowych obowiązujących w danym zakładzie zbożowo-mącznym, a w obrębie zakładów wojskowych za zgodą właściwej władzy wojskowej.
§  6.
Polecenia Centrali w zakresie zwalczania szkodników zbożowo-mącznych będą wydawane na piśmie. Kierownicy zakładów zbożowo-mącznych są obowiązani do należytego i terminowego wykonania poleceń.
§  7.
Władze administracyjne oraz instytucje biorące udział w obrocie zbożem i głównymi przetworami zbożowymi powinny udzielić Centrali pomocy w wykonywaniu jej zadań.
§  8.
1.
Niezależnie od obowiązku ciążącego na Centrali (§ 4) kierownicy zakładów zbożowo-mącznych powinni w przypadku pojawienia się szkodników w tych zakładach niezwłocznie przystąpić do wytępienia szkodników, z zachowaniem postanowień zarządzenia przewidzianego w § 9.
2.
W razie niemożności wytępienia szkodników we własnym zakresie albo w przypadku pojawienia się ich w większym rozmiarze, kierownik zakładu zawiadamia niezwłocznie Centralę, podając jednocześnie - w miarę możności - rodzaj szkodników i rozmiar opanowania. Centrala obowiązana jest zastosować w tych przypadkach odpowiednie środki zaradcze.
§  9.
Minister Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrami Zdrowia oraz Rolnictwa i Reform Rolnych ustali w drodze zarządzenia środki, których może używać wyłącznie Centrala przy dezynsekcji i deratyzacji, oraz środki przeznaczone do użycia przez kierowników zakładów zbożowo-mącznych prowadzących dezynsekcję lub deratyzację we własnym zakresie, a ponadto określi sposób użycia ustalonych środków.
§  10.
Koszty związane z przeprowadzeniem dezynsekcji i deratyzacji zakładów zbożowo-mącznych oraz środków transportu i opakowania ponosi ich właściciel, dzierżawca lub użytkownik, koszty zaś dezynsekcji zboża i głównych przetworów zbożowych - właściciel tych artykułów.
§  11.
Po każdej dezynsekcji Centrala stwierdza, czy zboże i jego główne przetwory, poddane dezynsekcji, mogą być dopuszczone do obrotu.
§  12.
1.
Zabrania się wprowadzenia do obrotu zboża i głównych przetworów zbożowych opanowanych przez szkodniki.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrami: Zdrowia, Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Obrony Narodowej - może w drodze zarządzenia ustalić dopuszczalne normy opanowania przez szkodniki zboża i głównych przetworów zbożowych dopuszczonych do obrotu.
§  13.
Zabrania się przewozu zboża i głównych przetworów zbożowych środkami przewozowymi, opanowanymi przez szkodniki.
§  14.
Rozporządzenie niniejsze nie stosuje się do zwalczania szkodników zbożowo-mącznych w miejscach przechowywania zboża i jego przetworów w gospodarstwach rolnych oraz w urządzeniach portowych i przystaniach morskich.
§  15.
Traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministrów Przemysłu i Handlu oraz Aprowizacji z dnia 10 lipca 1948 r. w sprawie zwalczania szkodników ziarna i przetworów zbożowych w zakładach przerobu i miejscach gromadzenia zboża i jego przetworów (Dz. U. R. P. Nr 37, poz. 269).
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.8.67

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zwalczanie szkodników zbożowo-mącznych.
Data aktu: 05/02/1951
Data ogłoszenia: 10/02/1951
Data wejścia w życie: 10/02/1951