Państwowa służba geologiczna.

DEKRET
z dnia 8 października 1951 r.
o państwowej służbie geologicznej.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 26 maja 1951 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 235) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

Państwowa służba geologiczna jest powołana do planowania, wykonywania, koordynowania i kontrolowania wszelkich prac geologicznych.

Art.  2.

Do zadań państwowej służby geologicznej należy:

1)
sporządzanie wieloletniego i rocznego planu prac geologicznych, obejmującego prace:
a)
geologiczne i geologiczno-poszukiwawcze w dziedzinie wszystkich kopalin,
b)
geofizyczne,
c)
geologiczno-techniczne i hydrogeologiczne dla potrzeb planu inwestycyjnego,
d)
naukowo-badawcze w zakresie geologii;
2)
wykonywanie prac objętych planem;
3)
sporządzanie sprawozdań i kontrola wykonania planów;
4)
sporządzanie bilansów zasobów wszystkich surowców mineralnych oraz zbiorczych bilansów dla poszczególnych gałęzi produkcji, jak również sporządzanie wieloletniego i rocznego planu przyrostu zasobów wszystkich surowców mineralnych;
5)
prowadzenie ewidencji wszystkich prac geologicznych, geologiczno-poszukiwawczych, geofizycznych, geologiczno-technicznych, hydrogeologicznych oraz naukowo-badawczych, związanych z badaniem kopalin;
6)
klasyfikacja zasobów złóż wszystkich kopalin, opracowywanie metod obliczania tych zasobów, prowadzenie ich ewidencji, gromadzenie i zatwierdzanie dokumentacji złóż oraz ich paszportyzacja;
7)
opracowywanie problemów metodologicznych i instrukcyjnych z dziedziny geologii oraz opracowywanie norm, instrukcji i wytycznych w zakresie geologii;
8)
wydawanie orzeczeń geologiczno-technicznych oraz hydrogeologicznych, jak również wykonywanie analiz surowców mineralnych i wydawanie w tym przedmiocie orzeczeń;
9)
sprawowanie kontroli geologicznej;
10)
upowszechnianie wiadomości z zakresu geologii, prowadzenie muzealnictwa geologicznego i ochrona przyrody nieożywionej w zakresie potrzeb geologii;
11)
współpraca z instytucjami naukowymi i gospodarczymi w zakresie geologii.
Art.  3.
1.
Dla wykonywania zadań określonych w art. 2 tworzy się Centralny Urząd Geologii, podległy Prezesowi Rady Ministrów.
2.
Na czele Centralnego Urzędu Geologii stoi Prezes, mianowany przez Prezesa Rady Ministrów.
Art.  4.
1.
Zadania państwowej służby geologicznej w zakresie terenowym wykonują prezydia wojewódzkich rad narodowych.
2.
Szczegółowy zakres zadań, o których mowa w ust. 1, określi Prezes Centralnego Urzędu Geologii.
Art.  5.

Zadania państwowej służby geologicznej w zakresie resortowym w odniesieniu do poszczególnych kopalin i orzecznictwa geologiczno-technicznego wykonują właściwi ministrowie, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Art.  6.

Dla wykonywania określonych zadań służby geologicznej mogą być tworzone w trybie przewidzianym obowiązującymi przepisami instytuty naukowo-badawcze oraz przedsiębiorstwa państwowe.

Art.  7.
1.
Przy Centralnym Urzędzie Geologii działa Komisja Zasobów Kopalin. Na czele Komisji stoi Przewodniczący, powołany przez Prezesa Rady Ministrów.
2.
Przy Prezesie Centralnego Urzędu Geologii działa Naukowo-Techniczna Rada Geologiczna jako organ opiniodawczy i doradczy w zakresie naukowo-technicznych zagadnień geologicznych.
Art.  8.

Organizację i szczegółowy zakres działania Centralnego Urzędu Geologii i Komisji Zasobów Kopalin oraz organizację Naukowo-Technicznej Rady Geologicznej, tryb powoływania członków i zastępców przewodniczącego Komisji Zasobów Kopalin oraz członków Naukowo-Technicznej Rady Geologicznej określa statut, nadany przez Radę Ministrów.

Art.  9.

Prezes Rady Ministrów może przekazać Prezesowi Centralnego Urzędu Geologii wykonywanie swoich uprawnień władzy naczelnej w stosunku do przedsiębiorstw i instytutów naukowo-badawczych służby geologicznej.

Art.  10.

Sprawy zastrzeżone Centralnemu Urzędowi Geologii, a należące dotychczas do właściwości Ministra Górnictwa oraz innych ministrów, przechodzą do zakresu działania Prezesa Rady Ministrów.

Art.  11.

Pracownicy, zatrudnieni dotychczas w Państwowym Instytucie Geologicznym oraz w Muzeum Ziemi, przechodzą do służby w dziale zarządu państwowego, podległego Prezesowi Rady Ministrów.

Art.  12.
1.
Znosi się Państwowy Instytut Geologiczny, utworzony na podstawie dekretu z dnia 3 lutego 1947 r. (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 68), oraz Muzeum Ziemi utworzone w trybie przewidzianym w art. 108 ust. 1 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415).
2.
Majątek Państwowego Instytutu Geologicznego i Muzeum Ziemi przydziela się wskazanym przez Prezesa Rady Ministrów organom służby geologicznej.
Art.  13.

Tracą moc:

1)
ustawa z dnia 28 czerwca 1939 r. o uprawnieniach Państwowego Instytutu Geologicznego w zakresie prac górniczych i terenowych (Dz. U. R. P. Nr 59, poz. 390),
2)
dekret z dnia 3 lutego 1947 r. o państwowej służbie geologicznej (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 68).
Art.  14.

Wykonanie dekretu porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i wszystkim ministrom.

Art.  15.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.52.369

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Państwowa służba geologiczna.
Data aktu: 08/10/1951
Data ogłoszenia: 11/10/1951
Data wejścia w życie: 11/10/1951