Wykonanie ustawy o Funduszu Zakładowym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 marca 1951 r.
w sprawie wykonania ustawy o Funduszu Zakładowym.

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o Funduszu Zakładowym (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 53) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dokonywanie odpisów na Fundusz Zakładowy i akumulacja środków w wysokości tych odpisów może mieć miejsce wyłącznie w przypadku, gdy:
1)
plan produkcji przedsiębiorstwa lub zakładu pracy został wykonany w ustalonym asortymencie,
2)
osiągnięta została suma zysku bilansowego, przewidziana w planie tego roku,
3)
wykonany został plan obniżenia kosztów własnych produkcji porównywalnej w stosunku do roku ubiegłego.

Przedsiębiorstwa przemysłowe, których plan finansowy przewiduje zysk, uzyskują prawo do przeprowadzenia odpisów na Fundusz Zakładowy pod warunkiem dopełnienia wszystkich wyżej ustalonych wymagań, natomiast przedsiębiorstwa planowo-deficytowe pod warunkiem dopełnienia wymagań, ustalonych w pkt 1 i 3.

2.
Przedsiębiorstwa przemysłowe, nie posiadające produkcji porównywalnej, uzyskują prawo do przeprowadzania odpisów na Fundusz Zakładowy pod warunkiem dopełnienia wymagań, przewidzianych w ust. 1 pkt 1 i 2. Przedsiębiorstwa tego rodzaju planowo-deficytowe uzyskują prawo do dokonywania odpisów na Fundusz Zakładowy pod warunkiem wykonania planu kosztów własnych.
3.
Podstawę do obliczania odpisów na Fundusz Zakładowy stanowi zysk bilansowy, wykazany w zatwierdzonym bilansie rocznym przedsiębiorstwa. W przedsiębiorstwach, których plan finansowy zysku nie przewiduje, podstawę tę stanowią kwoty osiągniętego planowego i ponadplanowego obniżenia kosztów własnych, wynikające z zatwierdzonych sprawozdań rocznych.
§  2.
1.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do przedsiębiorstw przemysłowych, powstających w ciągu roku.
2.
Przedsiębiorstwa przemysłowe, wymienione w ustępie poprzednim, których plan finansowy przewiduje zysk, dokonują odpisów na Fundusz Zakładowy, pod warunkiem dopełnienia wymagań przewidzianych w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2, natomiast przedsiębiorstwa planowo-deficytowe obowiązuje wymaganie przewidziane w § 1 ust. 1 pkt 1, przy czym w tym przypadku całą sumę obniżenia kosztów w stosunku do planu traktuje się jako obniżkę ponadplanową.
§  3.
Nadrzędna jednostka organizacyjna, uprawniona do zatwierdzenia odpisów na Fundusz Zakładowy, może na umotywowany wniosek zezwolić przedsiębiorstwu na przeprowadzenie odpisów na Fundusz Zakładowy, jeśli przedsiębiorstwo nie wykonało planu produkcji w ustalonym asortymencie z przyczyn niezależnych od przedsiębiorstwa.
§  4.
Państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe, objęte działaniem ustawy o Funduszu Zakładowym, dokonują odpisów zaliczkowych w ciągu roku na Fundusz Zakładowy, przy czym podstawę do obliczania odpisów zaliczkowych stanowi zysk, wykazany za okres od początku roku w bilansie tego kwartału, w którym przedsiębiorstwo spełniło wymagania, przewidziane w § 1 ust. 1.
§  5.
1.
Zaliczkowe odpisy na Fundusz Zakładowy od zysku bilansowego za kwartały I, II i III każdego roku oblicza się przy zastosowaniu połowy stawek, ustalonych w danym roku dla odpisów na Fundusz Zakładowy od zysku planowego i ponadplanowego. Za IV kwartał nie będą dokonywane odpisy zaliczkowe, lecz włączone zostaną do ostatecznego obliczenia odpisu całorocznego. Przepisy niniejszego ustępu stosuje się odpowiednio do przedsiębiorstw, których plan finansowy nie przewiduje zysku. Obliczenia odpisów na Fundusz Zakładowy dokonuje się na ustalonym wzorze (załącznik nr 1).
2.
Zyskiem ponadplanowym jest nadwyżka zysku bilansowego ponad zysk, wynikający z obowiązującego planu przemysłowo-finansowego.
3.
Przez ponadplanowe obniżenie kosztów własnych w przedsiębiorstwach, których plan finansowy zysku nie przewiduje, rozumie się osiągnięcie dla produkcji towarowej (porównywalnej i nieporównywalnej) danego okresu niższych rzeczywistych kosztów własnych od planowanych dla tejże produkcji. Obliczenia dokonuje się na ustalonym wzorze (załącznik nr 2).
4.
Obliczenie odpisów na Fundusz Zakładowy powinno być każdorazowo zaopiniowane przez bank finansujący działalność eksploatacyjną przedsiębiorstwa i zatwierdzone przez jednostkę nadrzędną.
§  6.
1.
W przypadku, gdy zysk planowany lub ponadplanowy bądź oszczędności w wykonaniu planu kosztów powstały w całości lub w części na skutek przyczyn, niezależnych od przedsiębiorstwa czy zakładu, lub na skutek tych przyczyn przedsiębiorstwo nie osiągnęło zysku planowego albo nie wykonało planu obniżenia kosztów własnych, należy wpływ tych przyczyn wyeliminować z obliczenia podstaw odpisu na Fundusz Zakładowy.
2.
Za przyczyny, o których mowa w ust. 1, uznaje się zmiany:
a)
cen na materiały podstawowe, pomocnicze, paliwo i inne,
b)
świadczeń i płac,
c)
cen innych pozycji składowych kalkulacji,
d)
cen zbytu wyrobów gotowych, półfabrykatów typowych i wyrobów półgotowych.
3.
Z podstawy obliczenia odpisów na Fundusz Zakładowy należy wyeliminować także odpisane na zyski zobowiązania przedawnione.
§  7.
1.
Jeżeli odpisy zaliczkowe na Fundusz Zakładowy przeprowadzone w ciągu roku przekroczą wysokość rocznego odpisu, obliczoną na podstawie zatwierdzonego rocznego bilansu i rachunku wyników, podlegają one skorygowaniu do wysokości, wynikającej z zatwierdzonego bilansu rocznego.
2.
Jeżeli w przypadku omówionym w ustępie poprzednim środki Funduszu zostały rozchodowane, to różnicę wynikającą z obliczenia rocznego zalicza się jako wydatek, obciążający odpisy na Fundusz Zakładowy roku następnego.
3.
Żadne kwoty nie mogą być rozchodowane z odpisów roku bieżącego do czasu całkowitego wyrównania odpisami bieżącymi różnicy, o której mowa w ust. 2.
§  8.
Nie wykorzystane środki Funduszu Zakładowego w przedsiębiorstwach zlikwidowanych przelewa się do budżetu Państwa.
§  9.
Pozalimitowe inwestycje kulturalne i socjalne, o których mowa w art. 2 ust. 1 lit. a) ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o Funduszu Zakładowym (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 53), powinny objąć w szczególności wyposażenie i rozbudowę zakładowych świetlic, czytelni, klubów techniki, urządzeń służących opiece nad zdrowiem pracownika, matki i dziecka oraz urządzeń z zakresu sportu i wychowania fizycznego, ogródków działkowych, stołówek itp.
§  10.
1.
Przez państwowe przedsiębiorstwo przemysłowe w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o Funduszu Zakładowym rozumieć należy działające na zasadach rozrachunku gospodarczego i samodzielnie bilansujące przedsiębiorstwa: energetyczne, wytwórcze, przetwórcze lub eksploatacyjne bogactw naturalnych, których przedmiotem działalności podstawowej jest produkcja dóbr materialnych.
2.
Przepisy ustawy o Funduszu Zakładowym stosuje się do zakładów o charakterze przemysłowym, określonym w ust. 1, chociażby podlegały organizacyjnie przedsiębiorstwom tą ustawą nie objętym, jeżeli pozostają one na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym.
§  11.
1.
Upoważnia się Ministra Finansów do wydania zarządzenia w sprawie odpisania na straty kwot wypłaconych na poczet odpisów na Fundusz Zakładowy 1951 r. przez przedsiębiorstwa, objęte działaniem ustawy o Funduszu Zakładowym, w okresie od 1 września 1950 r. do 31 grudnia 1950 r. tytułem nagród indywidualnych i za osiągnięcia we współzawodnictwie w przypadkach, gdy:
1)
przedsiębiorstwa w ogóle nie uzyskały w 1950 r. prawa do przeprowadzenia odpisów na Fundusz Zakładowy lub gdy
2)
przeprowadzone odpisy nie pokrywają wydatków, o których wyżej mowa.
2.
W przypadku, przewidzianym w ust. 1 pkt 2, odpisaniu na straty podlegają tylko wydatki nie pokryte przeprowadzonym odpisem na Fundusz Zakładowy.
§  12.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Finansów oraz właściwym ministrom.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1951 r. Jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 1950 r. w sprawie wykonania ustawy o Funduszu Zakładowym (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 272).
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK Nr 1

OBLICZENIE

ZAŁĄCZNIK Nr 2

OBLICZENIE

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.19.151

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy o Funduszu Zakładowym.
Data aktu: 24/03/1951
Data ogłoszenia: 10/04/1951
Data wejścia w życie: 10/04/1951, 01/01/1951