Zasady powoływania fachowych pracowników na stanowiska w społecznych zakładach służby zdrowia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 30 listopada 1949 r.
w sprawie zasad powoływania fachowych pracowników na stanowiska w społecznych zakładach służby zdrowia.

Na podstawie art. 22 i art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 434) w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej, Pracy i Opieki Społecznej, Komunikacji, Oświaty oraz za zgodą Rady Państwa zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołanie kandydatów na stanowiska dyrektorów i ordynatorów w państwowych szpitalach oraz w szpitalach klinicznych i specjalistycznych, utrzymywanych przez związki samorządu terytorialnego, instytucje i organizacje wymaga zgody Ministra Zdrowia.
2.
Powołanie kandydatów na stanowiska dyrektorów i ordynatorów w innych szpitalach niż określone w ust. 1, jak również na inne stanowiska lekarzy i lekarzy-dentystów oraz na stanowiska położnych i pielęgniarek (pielęgniarzy) we wszelkich zakładach społecznych służby zdrowia wymaga zgody wojewódzkiej władzy administracji ogólnej (służby zdrowia).
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się przy powoływaniu kandydatów na stanowiska w zakładach społecznych służby zdrowia prowadzonych przez Ministra Zdrowia.
§  2.
1.
Kandydatury na stanowiska dyrektorów i ordynatorów we wszystkich szpitalach a także w sanatoriach i prewentoriach oraz na stanowiska dyrektorów wojewódzkich centralnych poradni (centralnych poradni dla m. st. Warszawy i m. Łodzi) powinny być ustalane w drodze konkursu publicznego.
2.
Bez konkursu publicznego może być ustalona kandydatura na stanowisko wymienione w ust. 1 w przypadku, jeżeli po dwukrotnym ogłaszaniu konkursu zgłosił się tylko jeden kandydat bądź przy większej ilości zgłoszeń - jeżeli komisja konkursowa nie zakwalifikowała żadnego z kandydatów, którzy się zgłosili.
3.
W zakładach społecznych służby zdrowia, prowadzonych przez Ministra Zdrowia, a przeznaczonych dla zaspokajania szczególnych potrzeb państwowych, Minister Zdrowia może zarządzić ustalanie kandydatur na stanowiska dyrektorów i ordynatorów w innym trybie niż określony w ust. 1.
§  3.
Konkurs na stanowiska określone w § 2 w państwowych szpitalach prowadzonych przez Ministra Zdrowia i w centralnych wojewódzkich poradniach (w centralnych poradniach dla m. st. Warszawy i m. Łodzi) ogłasza wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia), w szpitalach utrzymywanych przez związki samorządu terytorialnego - organ wykonawczy właściwego związku samorządu terytorialnego, w pozostałych zaś szpitalach - powołana do obsadzenia tych stanowisk władza lub organ instytucji (organizacji) utrzymującej zakład.
§  4.
1.
Konkurs na stanowiska określone w § 2 powinien być ogłoszony nie później niż w ciągu 30 dni po zwolnieniu się stanowiska.
2.
Obwieszczenie o konkursie powinno być podane do publicznej wiadomości w Monitorze Polskim i w jednym z czasopism fachowych, wskazanym przez Ministra Zdrowia.
3.
W przypadkach rozpisania konkursu w państwowych szpitalach prowadzonych przez Ministra Zdrowia, wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) przedkłada Ministrowi Zdrowia tekst obwieszczenia równocześnie ze skierowaniem go do ogłoszenia.
4.
W przypadkach ogłoszenia konkursu w innych szpitalach władze i organa ogłaszające konkurs przedstawiają tekst obwieszczenia w dwu egzemplarzach wojewódzkiej władzy administracji ogólnej (służby zdrowia), która jeden z otrzymanych egzemplarzy przedkłada Ministrowi Zdrowia.
§  5.
W obwieszczeniach o konkursie (§ 4 ust. 2) powinien być wyznaczony termin do zgłaszania kandydatur, nie krótszy niż 14 dni, a nie dłuższy niż 45 dni od dnia ogłoszenia w Monitorze Polskim.
§  6.
1.
Przed ogłoszeniem konkursu na stanowiska określone w § 2 władze i organa ogłaszające konkurs powołują komisję konkursową.
2.
Komisja konkursowa:
1)
ustala szczegółowe warunki konkursu i tekst obwieszczenia o konkursie,
2)
bada i ocenia zgłoszone kandydatury,
3)
kwalifikuje kandydatów.
3.
Komisja konkursowa może zakwalifikować kandydatów w liczbie nie większej niż trzech na każde stanowisko.
§  7.
W przypadku niepowołania przez właściwą władzę lub organ żadnego z kandydatów zakwalifikowanych przez komisję, następuje ponowne ogłoszenie konkursu.
§  8.
1.
Komisja konkursowa może zażądać od zgłaszających się do konkursu kandydatów praktycznego wykazania się kwalifikacjami fachowymi wobec komisji bądź wyznaczonych jej członków - w drodze dyskusji fachowej lub w drodze wykonania zleconych czynności lub zabiegów.
2.
Komisja może zapraszać do udziału w swych czynnościach znawców z głosem doradczym.
§  9.
1.
W szpitalach wojewódzkich, klinicznych i specjalistycznych oraz w centralnych wojewódzkich poradniach (w centralnych poradniach dla m. st. Warszawy lub m. Łodzi) w skład komisji konkursowej na stanowisko dyrektora i ordynatora wchodzą:
1)
naczelnik wydziału zdrowia urzędu wojewódzkiego (Zarządu Miejskiego m. st. Warszawy i m. Łodzi) jako przewodniczący,
2)
delegat prezydium wojewódzkiej (miejskiej m. st. Warszawy i m. Łodzi) rady narodowej,
3)
delegat okręgowej rady związków zawodowych (w miarę możności lekarz),
4)
delegat wyższej szkoły akademickiej, znawca specjalności właściwej dla stanowiska, na które mają być ustalone kandydatury, a ponadto
5)
dyrektor danego szpitala w przypadku ogłoszenia konkursu na stanowisko ordynatora.
2.
W posiedzeniach komisji konkursowej może brać udział z głosem doradczym delegat Ministra Zdrowia, a w zakładach leczniczych prowadzonych lub nadzorowanych przez innych ministrów także delegat właściwego ministra.
3.
Instytucja lub organizacja utrzymująca szpital może delegować do komisji konkursowej swego przedstawiciela z głosem stanowczym.
§  10.
1.
W szpitalach innych niż określone w § 9 w skład komisji konkursowej na stanowisko dyrektora wchodzą osoby wymienione w § 9 ust. 1 pkt 1 - 4, a ponadto właściwy lekarz powiatowy (miejski).
2.
Przepisy § 9 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
§  11.
1.
W szpitalach innych niż określone w § 9 w skład komisji konkursowej na stanowisko ordynatora wchodzą:
1)
lekarz powiatowy jako przewodniczący,
2)
dyrektor danego szpitala,
3)
delegat prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej,
4)
delegat okręgowej rady związków zawodowych,
5)
ordynator odpowiedniego oddziału w najbliższym szpitalu klinicznym, a w razie zbytniego oddalenia takiego szpitala - odpowiedniego oddziału w szpitalu wojewódzkim.
2.
W posiedzeniach komisji konkursowej może brać udział z głosem doradczym delegat wojewódzkiej władzy administracji ogólnej (służby zdrowia).
3.
Przepis § 9 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  12.
Posiedzenie komisji konkursowej zwołuje na zlecenie przewodniczącego i biurowość tej komisji prowadzi dyrektor szpitala bądź poradni, w którym (w której) ma być obsadzone stanowisko.
§  13.
Przy powoływaniu fachowych pracowników służby zdrowia na stanowiska, na które kandydatury nie są ustalane w drodze konkursu, władze i organa, upoważnione w myśl obowiązujących przepisów do powoływania pracowników, obowiązane są zasięgać uprzedniej opinii o kandydacie od kierownictwa zakładu leczniczego, w którym kandydat poprzednio pracował lub odbywał praktykę, a w przypadku, jeżeli kandydat nie pracował poprzednio w żadnym zakładzie leczniczym - od szkoły, którą kandydat ukończył.
§  14.
1.
Władze i organa powołujące pracowników mogą według swego uznania zarządzać rozpisanie konkursu w celu ustalenia kandydatur również na stanowiska nie przewidziane w § 2.
2.
W przypadku ogłoszenia konkursu władza bądź organ ustala wytyczne do konkursu, warunki i sposób jego przeprowadzenia oraz skład komisji konkursowej, z tym jednak zastrzeżeniem, że termin do zgłaszania kandydatur nie może być krótszy niż 14 dni, a przewodniczącym komisji konkursowej w szpitalach wojewódzkich, klinicznych i specjalistycznych powinien być delegat wojewódzkiej władzy administracji ogólnej (służby zdrowia), przewodniczącym zaś w innych zakładach - lekarz powiatowy (miejski).
§  15.
1.
Lekarze zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia na stanowiskach dyrektorów i ordynatorów w zakładach społecznych służby zdrowia będą mogli pozostać na dotychczasowych stanowiskach, jeżeli władza określona w § 1, na wniosek komisji weryfikacyjnej (§ 16), nie zgłosi co do tego sprzeciwu w terminie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia rozporządzenia.
2.
W przypadkach sprzeciwu stosunek służbowy bądź stosunek pracy powinien być rozwiązany przy zachowaniu obowiązujących przepisów.
§  16.
1.
Przy wojewódzkich władzach administracji ogólnej (służby zdrowia) powołuje się komisje weryfikacyjne, jako organa opiniodawcze dla oceny kwalifikacji zawodowych i dotychczasowej pracy dyrektorów i ordynatorów.
2.
Skład komisji, szczegółowy zakres działania i tryb postępowania ustali regulamin nadany przez Ministra Zdrowia.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.7.69

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady powoływania fachowych pracowników na stanowiska w społecznych zakładach służby zdrowia.
Data aktu: 30/11/1949
Data ogłoszenia: 15/03/1950
Data wejścia w życie: 15/03/1950