Organizacja i plan studiów na wydziałach prawa w państwowych szkołach akademickich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 23 grudnia 1949 r.
w sprawie organizacji i planu studiów na wydziałach prawa w państwowych szkołach akademickich.

Na podstawie art. 24 i 75 ust. 1 dekretu z dnia 8 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się dwustopniową organizację studiów na wydziałach prawa w państwowych szkołach akademickich.
2.
Studia pierwszego stopnia trwają trzy lata i mają charakter studiów zawodowych.
3.
Ukończenie studiów pierwszego stopnia uprawnia do wykonywania zawodów praktycznych, dla których jest wymagane ukończenie wyższych studiów prawnych, oraz jest warunkiem dopuszczenia do studiów drugiego stopnia.
4.
Ukończenie studiów drugiego stopnia uprawnia do uzyskania stopnia naukowego w myśl obowiązujących przepisów.
§  2.
Rok akademicki dzieli się na dwa semestry. Jeden semestr obejmuje nie mniej niż 15 tygodni wykładów i ćwiczeń.
§  3.
Ogólny plan wykładów i ćwiczeń w okresie studiów pierwszego stopnia jest następujący:
Rok I Semestr I Semestr II
Wykłady Ilość godzin w tygodniu
1. Wstęp do nauki o państwie i prawie 2 -
2. Materializm dialektyczny i historyczny 3 3
3. Powszechna historia ustrojów państwowych i prawa 5 5
4. Historia ustroju Polski - 4
5. Historia gospodarcza 4 -
6. Prawo cywilne 4 4
7. Zagadnienia Polski współczesnej 2 2
8. Logika wraz z ćwiczeniami 2 2
Ćwiczenia
Z prawa cywilnego, z powszechnej historii ustrojów państwowych i prawa, z historii ustroju Polski i z historii gospodarczej.
Rok II Semestr I Semestr II
Wykłady Ilość godzin w tygodniu
1. Ekonomia 4 4
2. Prawo państwowe 4 4
3. Ustrój Z.S.R.R. - 4
4. Prawo administracyjne 2 2
5. Wyznaniowe prawo państwowe 3 -
6. Prawo cywilne 4 3
7. Prawo karne 4 4
8. Ustrój sądów - 1
Ćwiczenia
Ze wszystkich przedmiotów oprócz ustroju sądów.
Rok III Semestr I Semestr II
Wykłady Ilość godzin w tygodniu
1. Prawo administracyjne 3 3
2. Skarbowość i prawo skarbowe 2 4
3. Prawna organizacja przedsiębiorstw 4 -
4. Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych 4 -
5. Prawo międzynarodowe publiczne 2 4
6. Postępowanie karne 2 3
7. Postępowanie cywilne 3 3
8. Prawo rzymskie (prywatne) 2 3
Ćwiczenia
Ze wszystkich przedmiotów.
§  4.
1.
Student obowiązany jest do wysłuchania wszystkich wykładów wymienionych w paragrafie poprzedzającym oraz do odbycia w ciągu każdego roku ćwiczeń z dwóch przedmiotów w łącznym wymiarze 120 godzin rocznie.
2.
Student wybiera jako przedmiot ćwiczeń jedną z grup ustalonych przez radę wydziału. Zaliczenie ćwiczeń następuje zależnie od uznania kierownika ćwiczeń albo na podstawie wykonanych przez studenta prac, albo na podstawie kolokwium.
3.
Plany ćwiczeń ustalone przez Radę Wydziału będą przedstawiane Ministrowi Oświaty do zatwierdzenia.
§  5.
1.
Ponadto student jest obowiązany wysłuchać w ciągu II i III roku studiów przynajmniej 120 godzin wykładów zaleconych przez radę wydziału.
2.
Plany zaleconych wykładów układają rady wydziałowe w taki sposób, ażeby tworzyć dodatkowe grupy przedmiotów wchodzących w zakres kierunków praktycznych: administracyjnego, kryminologicznego i cywilistycznego. Studentom przysługuje prawo wyboru między tymi grupami.
3.
Plany wykładów zaleconych będą przedstawiane Ministrowi Oświaty do zatwierdzenia.
§  6.
1.
Studenta obowiązuje nauka praktyczna dwóch języków obcych, mianowicie: języka rosyjskiego oraz jednego z trzech następujących języków: angielskiego, francuskiego lub niemieckiego.
2.
Celem praktycznej nauki języków obcych jest umożliwienie studentowi swobodnego korzystania z obcej literatury prawniczej i ekonomicznej. Opanowanie języka obcego zostaje stwierdzone przez kolokwium, które student zdaje po drugim roku studiów. W razie niepomyślnego wyniku kolokwium, student może je powtórzyć przed ukończeniem trzeciego roku.
3.
Student może złożyć kolokwium z języka obcego przed przepisanym terminem, nawet z początkiem pierwszego roku studiów. W tym przypadku złożenie kolokwium zwalnia studenta z obowiązku dalszej nauki tego języka.
§  7.
Przejście na wyższy rok studiów jest uzależnione od zaliczenia obowiązkowych wykładów i ćwiczeń oraz od złożenia egzaminu ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych, których wykład kończy się w danym roku studiów. Z przedmiotów, których wykład nie kończy się w danym roku studiów, student obowiązany jest złożyć z końcem tego roku kolokwium.
§  8.
Ustala się cztery oceny wyniku egzaminu: bardzo dobry, dobry, dostateczny, niedostateczny.
§  9.
Egzaminy z każdego przedmiotu odbywają się oddzielnie i podlegają osobnej ocenie.
§  10.
Ustala się trzy sesje egzaminacyjne w następujących terminach: sesja zimowa - w przerwie między semestrami; sesja letnia - po zakończeniu wykładów; sesja jesienna - przed rozpoczęciem wykładów.
§  11.
1.
Student obowiązany jest na sesjach egzaminacyjnych, zimowej i letniej łącznie, przystąpić pod rygorem pozostania na tym samym roku studiów przynajmniej do trzech egzaminów.
2.
Student ma prawo powtórzenia egzaminu ocenionego niedostatecznie tylko jeden raz. Prawo powtórzenia egzaminów ocenionych niedostatecznie nie przysługuje studentowi, który otrzymał więcej niż dwie oceny niedostateczne na sesji letniej lub więcej niż jedną ocenę niedostateczną na sesji jesiennej.
3.
Student może powtórzyć egzamin składany na sesji zimowej - na sesji letniej lub jesiennej; egzamin składany na sesji letniej student może powtórzyć na sesji jesiennej; egzamin składany na sesji jesiennej student może powtórzyć do dnia 31 października.
4.
Student, który nie złoży egzaminów w terminach i trybie określonym w ustępach poprzedzających, zostaje na tym samym roku studiów.
§  12.
Organizacja i plan studiów drugiego stopnia zostaną uregulowane osobnymi przepisami.
§  13.
1.
Przepisom rozporządzenia niniejszego podlegają studenci, którzy rozpoczynają studia w roku akademickim 1949/1950 i w latach następnych.
2.
Przepisy §§ 2, 7, 8, 9, 10 i 11 stosuje się również do studentów, którzy odbywają studia według przepisów dotychczasowych.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 września 1949 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.6.58

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i plan studiów na wydziałach prawa w państwowych szkołach akademickich.
Data aktu: 23/12/1949
Data ogłoszenia: 28/02/1950
Data wejścia w życie: 28/02/1950, 01/09/1949