Zakres działania władz naczelnych w dziedzinie budownictwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 grudnia 1950 r.
w sprawie zakresu działania władz naczelnych w dziedzinie budownictwa.

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 30 grudnia 1950 r. o organizacji władz i instytucji w dziedzinie budownictwa (Dz. U. R. P. Nr 58, poz. 523) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zakres działania Ministra Budownictwa Przemysłowego obejmuje:
1)
realizację narodowych planów gospodarczych w zakresie budowy wielkich zakładów, urządzeń i instalacji przemysłowych, wodnych, komunikacyjnych, żeglugowych i innych oraz budowli i obiektów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej z wyłączeniem budowy miast i osiedli;
2)
kierowanie działalnością podległych przedsiębiorstw budowlanych, montażowych, specjalnych, projektowych oraz zakładów usługowych i wytwórczych, związanych z produkcją budowlaną dla celów budownictwa przemysłowego;
3)
ustalanie i zatwierdzanie dla podległych przedsiębiorstw planów gospodarczych, normatywów technicznych i technologicznych;
4)
normowanie techniczne i typizacja projektowania przemysłowego w przedmiocie budownictwa;
5)
organizowanie badań naukowych i nadzorowanie podległych instytutów naukowo-badawczych;
6)
sprawy kadr oraz współdziałanie z właściwymi ministrami w sprawach programów nauczania, kształcenia i zatrudnienia w dziedzinie budownictwa, zastrzeżonego Ministrowi Budownictwa Przemysłowego;
7)
współdziałanie z Ministrem Budownictwa Miast i Osiedli w sprawach nadzoru budowlanego, dotyczących budownictwa, zastrzeżonego Ministrowi Budownictwa Przemysłowego;
8)
inne sprawy budownictwa przemysłowego i kluczowego, nie zastrzeżone właściwości innych władz naczelnych.
§  2.
Zakres działania Ministra Budownictwa Miast i Osiedli obejmuje:
1)
realizację narodowych planów gospodarczych w zakresie budownictwa miejskiego i osiedlowego;
2)
kierowanie działalnością podległych przedsiębiorstw budowlanych, projektowych oraz zakładów usługowych i wytwórczych, związanych z produkcją budowlaną dla celów budownictwa - miejskiego i osiedlowego;
3)
sporządzanie projektów planów zabudowy miast i osiedli;
4)
opracowywanie dokumentacji technicznej i typowych projektów w zakresie budownictwa mieszkaniowego, socjalnego, administracyjnego i związanych z nim urządzeń użyteczności publicznej, z wyłączeniem obiektów i urządzeń związanych z zakładami przemysłowymi;
5)
ustalanie i zatwierdzanie dla podległych przedsiębiorstw planów gospodarczych, normatywów technicznych i technologicznych;
6)
nadzór budowlany i uprawnienia budowlane na podstawie przepisów prawa budowlanego;
7)
sprawy kadr oraz współdziałanie z właściwymi ministrami w sprawach programów nauczania, kształcenia i zatrudnienia w dziedzinie budownictwa, należącego do właściwości Ministra Budownictwa Miast i Osiedli;
8)
organizowanie badań naukowych i nadzorowanie podległych instytutów naukowo-badawczych;
9)
inne sprawy budownictwa, nie zastrzeżone właściwości innych władz naczelnych.
§  3.
Do zakresu działania Prezesa Rady Ministrów przechodzą sprawy, zastrzeżone dotychczas właściwości Ministra Budownictwa w przepisach o pomiarach kraju i organizacji miernictwa.
§  4.
Do zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej przechodzą zastrzeżone dotychczas właściwości Ministra Budownictwa sprawy gospodarki terenami oraz sprawy, wynikające z przepisów:
1)
o rozbiórce i naprawie budynków, zniszczonych i uszkodzonych wskutek wojny;
2)
o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy;
3)
o popieraniu budownictwa.
§  5.
Sprawy, zastrzeżone dotychczas właściwości Ministra Budownictwa w przepisach o Zakładzie Osiedli Robotniczych, przechodzą:
1)
w zakresie zarządu budynkami i osiedlami mieszkaniowymi do Ministra Gospodarki Komunalnej;
2)
w pozostałym zakresie do Ministra Budownictwa Miast i Osiedli.
§  6.
1.
Sprawy budownictwa kolei żelaznych i dróg lądowych należą do właściwości Ministra Komunikacji.
2.
Sprawy budownictwa kopalń, wiertnictwa produkcyjnego i poszukiwawczego oraz innych specyficznych robót resortu górnictwa należą do właściwości Ministra Górnictwa oraz Ministra Przemysłu Ciężkiego w ich zakresie działania.
3.
Sprawy drobnego budownictwa przemysłowego resortu przemysłu ciężkiego i sprawy specjalizowanego montażu energetycznego należą do właściwości Ministra Przemysłu Ciężkiego.
4.
Sprawy robót w zakresie budowy sieci telekomunikacyjnej oraz drobnego budownictwa pocztowo-komunikacyjnego należą do właściwości Ministra Poczt i Telegrafów.
5.
Sprawy robót remontowo-budowlanych w gospodarce mieszkaniowej należą do Ministra Gospodarki Komunalnej.
6.
Sprawy specjalnego budownictwa w dziedzinie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego należą do właściwości Ministrów Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.
7. 1
Sprawy robót w zakresie budownictwa wodno-melioracyjnego dla potrzeb rolnictwa i ochrony przed powodzią - z wyjątkiem budowy wielkich zbiorników retencyjnych, należącej do zakresu działania Ministra Budownictwa Przemysłowego - należą do właściwości Ministra Rolnictwa.
§  7.
Do właściwości każdego ministra należą sprawy wyposażenia technicznego i kapitalnych remontów budowli, objętych jego zakresem działania, oraz budownictwa systemem gospodarczym w granicach ustalanych rocznym narodowym planem gospodarczym.
§  8.
Do zakresu działania Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury przechodzą - zastrzeżone dotychczas Ministrowi Budownictwa - sprawy:
1)
architektury;
2)
koordynowania w dziedzinie urbanistyki i architektury działalności władz, urzędów i instytucji, niezależnie od ich resortowej podległości;
3)
popierania organizacji społecznych i naukowych, działających w dziedzinie urbanistyki i architektury.
§  9.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów i wszystkim ministrom.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1951 r.
1 § 6 ust. 7 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 22 marca 1952 r. (Dz.U.52.16.96) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 1952 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.58.529

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres działania władz naczelnych w dziedzinie budownictwa.
Data aktu: 30/12/1950
Data ogłoszenia: 31/12/1950
Data wejścia w życie: 01/01/1951