Zaopatrzenie dla pracowników b. kolei prywatnych przejętych przez przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe" oraz dla wdów i sierot pozostałych po tych pracownikach.

DEKRET
z dnia 21 września 1950 r.
o zaopatrzeniu dla pracowników b. kolei prywatnych przejętych przez przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe" oraz dla wdów i sierot pozostałych po tych pracownikach.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 21 lipca 1950 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 271) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.
1.
Byłym pracownikom kolei prywatnych, przejętych przez przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe" na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17), którzy mają prawo do stałych zapomóg przyznanych im przez zarządy tych kolei - przyznaje się zaopatrzenie na zasadach niniejszego dekretu.
2.
Prawo do zaopatrzenia przysługuje również wdowom i sierotom po pracownikach wymienionych w ust. 1 oraz tym wdowom i sierotom, którym zarządy kolei wymienione w tym ustępie przyznały stałe zapomogi.
Art.  2.
1.
Osobom, wymienionym w art. 1, przysługuje od dnia przejęcia kolei prawo do zaopatrzenia z funduszów przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" w wysokości i na zasadach, obowiązujących w powszechnym ubezpieczeniu społecznym.
2.
Zaopatrzenie przyznaje właściwa terytorialnie Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych.
3.
Dla oceny niezdolności do zarobkowania miarodajne jest orzeczenie kolejowej komisji lekarskiej.
Art.  3.

Zaopatrzenie i inne świadczenia, przewidziane dekretem niniejszym, przysługują osobom zamieszkałym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i posiadającym obywatelstwo polskie.

Art.  4.

Osobom, pobierającym zaopatrzenie, przysługuje prawo do świadczeń dodatkowych, przysługujących emerytom przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" oraz wdowom i sierotom, pobierającym zaopatrzenie z funduszów przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe".

Art.  5.

Zaopatrzenie nie przysługuje, jeżeli uprawnione do niego osoby mają prawo do renty lub zaopatrzenia z innych instytucji z tytułu służby na kolejach wymienionych w art. 1 ust. 1.

Art.  6.

Osoby, pobierające zaopatrzenie, mogą być poddawane badaniu weryfikacyjnemu według zasad, mających zastosowanie do emerytów, wdów i sierot w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe".

Art.  7.
1.
Wypłatę zaopatrzenia wstrzymuje się na okres przebywania ponad 6 miesięcy poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem przypadku jeżeli Minister Finansów udzieli zezwolenia na pobieranie tego zaopatrzenia.
2.
Wypłatę zaopatrzenia wstrzymuje się w okresie przebywania emeryta w zakładzie dla umysłowo chorych, jeżeli połączone z tym koszty ponosi przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe".
Art.  8.
1.
W czasie wstrzymania zaopatrzenia przebywającemu w zakładzie dla umysłowo chorych (art. 7 ust. 2) żonie i dzieciom przysługuje prawo do zaopatrzenia na zasadach niniejszego dekretu w wysokości:
1)
żonie - 50% wstrzymanego zaopatrzenia emerytalnego,
2)
dzieciom - po 25% zaopatrzenia żony, przy czym łączna suma zaopatrzeń dla dzieci nie może przewyższać 50% wstrzymanego zaopatrzenia emerytalnego.
2.
Jeżeli żonie nie przysługuje prawo do zaopatrzenia, dzieci mają prawo do zaopatrzenia w wysokości po 25% wstrzymanego zaopatrzenia ojca, przy czym łączna suma zaopatrzeń dla dzieci nie może przewyższać 100% wstrzymanego zaopatrzenia.
3.
Jeżeli jest więcej niż czworo dzieci mających prawo do zaopatrzenia i wskutek tego łączna suma normalnych zaopatrzeń dla dzieci przekraczałaby granice określone w ust. 1 i 2, zmniejsza się odpowiednio i równomiernie poszczególne zaopatrzenia dla dzieci.
4.
Zaopatrzenie dla dzieci zmniejszone na podstawie ust. 3 podwyższa się odpowiednio i równomiernie aż do normalnej wysokości w miarę, jak poszczególne dzieci tracą prawo do pobierania zaopatrzeń.
Art.  9.

Prawo do zaopatrzenia gaśnie w przypadkach przewidzianych w powszechnym ubezpieczeniu społecznym, a ponadto w przypadku:

1)
utraty obywatelstwa polskiego,
2)
skazania prawomocnym wyrokiem sądowym na karę dodatkową utraty praw publicznych,
3)
nabycia prawa do innego zaopatrzenia z funduszów państwowych.
Art.  10.

Osoby, które w dniu ogłoszenia niniejszego dekretu posiadają warunki do otrzymania zaopatrzenia, tracą prawo do niego, jeżeli nie zgłoszą pisemnie przedsiębiorstwu "Polskie Koleje Państwowe" swych roszczeń w ciągu 6 miesięcy od dnia jego ogłoszenia lub w ciągu 3 miesięcy od ustania przeszkody, która uniemożliwiła zgłoszenie roszczenia w terminie przepisanym.

Art.  11.

Wykonanie dekretu porucza się Ministrowi Komunikacji.

Art.  12.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.44.408

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Zaopatrzenie dla pracowników b. kolei prywatnych przejętych przez przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe" oraz dla wdów i sierot pozostałych po tych pracownikach.
Data aktu: 21/09/1950
Data ogłoszenia: 04/10/1950
Data wejścia w życie: 04/10/1950