Bezpieczeństwo i higiena pracy przy stosowaniu dmuchawek piaskowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ, ZDROWIA, PRZEMYSŁU LEKKIEGO, PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO ORAZ ŻEGLUGI
z dnia 23 sierpnia 1950 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu dmuchawek piaskowych.

Na podstawie art. 2 ust. 1 i 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 325) oraz art. 2 ust. 1 i art. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zapobieganiu chorobom zawodowym i ich zwalczaniu (Dz. U. R. P. Nr 78, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1.
Używanie dmuchawek piaskowych w pomieszczeniach pracy poza hermetycznie zamkniętymi komorami jest wzbronione.
§  2.
Komory do piaskowania powinny być tak uszczelnione, aby pył z nich nie wydostawał się na zewnątrz komór.
§  3.
1.
Komory powinny posiadać sprawnie działającą wentylację ssąco-tłoczącą.
2.
Pył z instalacji wyciągowej powinien być odprowadzany do komory pyłowej, a następnie do sprawnie działających osadników pyłu.
§  4.
Pracownicy zatrudnieni na zewnątrz komory, o ile trzymają ręce wewnątrz niej, powinni mieć rękawice ochronne. Otwory na ręce w ścianie komory powinny mieć rękawy gumowe szczelne, chroniące od pyłu. Ponadto pracownicy powinni mieć krzesła przystosowane do warunków pracy.
§  5.
1.
Pracownicy zatrudnieni wewnątrz komory powinni mieć pyłoszczelne ciepłe ubranie, rękawice ochronne oraz hełm, pokrywający całą głowę, połączony z kapturem na ramiona, zapobiegający całkowicie przenikaniu pyłu.
2.
Hełm powinien być dostatecznie obszerny, całkowicie szczelny, z dopływem czystego powietrza z zewnątrz. Powietrze doprowadzane do hełmu, oczyszczone i o odpowiedniej temperaturze powinno być tłoczone za pomocą wentylatora lub sprężarki, z możnością regulowania ciśnienia. Prąd powietrza wchodzący do hełmu, powinien być rozpraszany w ten sposób, aby nie powodował ziębienia głowy.
3.
Hełm powinien być codziennie sprawdzany na obecność wewnątrz niego pyłu.
§  6.
Drzwi komory, obsługiwanej zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz, mogą być otwierane dopiero po dokładnym odpyleniu komory.
§  7.
Praca wewnątrz komory może trwać jednorazowo nie dłużej niż 40 minut, po czym pracownicy powinni przebywać co najmniej 20 minut na świeżym powietrzu.
§  8.
Powietrze w pomieszczeniach pracy w sąsiedztwie komór powinno być badane na stopień zapylenia. Stężenie pyłu nie może przekraczać 4 mg/m3 powietrza.
§  9.
Używanie dmuchawek piaskowych na wolnej przestrzeni jest dopuszczalne pod warunkiem, że w pobliżu tego stanowiska pracy nie znajdują się inne osoby, że pracownik zaopatrzony jest w przepisowy hełm (§ 5) z dopływem czystego powietrza pod ciśnieniem i że wytwarzający się pył nie naraża nikogo na wdychanie go.
§  10.
1.
Pracownicy mogą być dopuszczani do pracy przy piaskowaniu tylko na podstawie badania lekarskiego, stwierdzającego zdolność do pracy piaskownika.
2.
Badania lekarskie obejmują:
a)
ogólne badanie lekarskie,
b)
badanie laryngologiczne,
c)
badanie rentgenelogiczne (zdjęcia),
d)
badanie krwi na odczyn Biernackiego,
e)
badanie plwociny na prątki Kocha.
3.
Badania powyższe powinny być wykonywane w ośrodkach badań chorób zawodowych lub przez inne upoważnione do tego instytucje państwowe.
4.
Pracownicy powinni być badani przez lekarza co najmniej co 6 miesięcy, przy czym zakres tych badań powinien być taki sam jak przy badaniach wstępnych (ust. 1).
5.
W razie stwierdzenia przez lekarza objawów krzemicy lub jakiejkolwiek innej chronicznej choroby płuc - pracownik powinien być przesunięty na stałe do innej pracy z tym, że w przypadku przesunięcia go do pracy gorzej płatnej otrzymuje przez 6 miesięcy poprzednie wynagrodzenie.
6.
W celach zapobiegawczych należy stosować turnusy 6-miesięczne, podczas których pracownik przesunięty do niżej płatnej pracy otrzymuje wynagrodzenie poprzednie.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.42.382

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Bezpieczeństwo i higiena pracy przy stosowaniu dmuchawek piaskowych.
Data aktu: 23/08/1950
Data ogłoszenia: 26/09/1950
Data wejścia w życie: 26/09/1950