Sposób obliczania i wypłacania uposażenia lub wynagrodzenia pracownikom powołanym do odbycia czynnej służby wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 czerwca 1950 r.
o sposobie obliczania i wypłacania uposażenia lub wynagrodzenia pracownikom powołanym do odbycia czynnej służby wojskowej.

Na podstawie art. 77 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 46) zarządza się, co następuje:
§  1.
Za pracowników w rozumieniu niniejszego rozporządzenia uważa się pracowników fizycznych i umysłowych, zatrudnionych we władzach, urzędach, instytucjach, przedsiębiorstwach i w innych wszelkiego rodzaju uspołecznionych i prywatnych zakładach pracy, bez względu na charakter stosunku pracy i przepisów prawnych, normujących ten stosunek.
§  2.
1.
Przez uposażenie pracownika, zatrudnionego na podstawie stosunku publiczno-prawnego, rozumie się uposażenie zasadnicze wraz ze wszystkimi dodatkami.
2.
Przez wynagrodzenie pracownika, zatrudnionego na podstawie umowy o pracę rozumie się należność za pracę wraz ze wszystkimi dodatkami wypłacanymi na podstawie umowy lub zwyczaju w danym zakładzie pracy.
3.
Do uposażenia (ust. 1) lub wynagrodzenia (ust. 2) należnego pracownikowi nie wlicza się:
1)
zasiłków rodzinnych;
2)
świadczeń przyznawanych pracownikowi na pokrycie poniesionych przezeń kosztów związanych z wykonywaną pracą;
3)
ekwiwalentów pieniężnych za umundurowanie służbowe, ubrania robocze lub ochronne;
4)
odszkodowań, zapomóg lub nagród nie stanowiących wynagrodzenia podlegającego podatkowi od wynagrodzeń.
§  3.
1.
Przez ostatnio pobierane uposażenie lub wynagrodzenie rozumie się uposażenie lub wynagrodzenie, należne pracownikowi w ostatnim, przed powołaniem do odbycia czynnej służby wojskowej, terminie przewidzianym dla wypłaty uposażenia lub wynagrodzenia.
2.
Przy systemie wynagrodzeń premiowych, akordowych, od sztuki lub w procentach od obrotu, ostatnio pobierane wynagrodzenie oblicza się na podstawie przeciętnego miesięcznego zarobku pracownika z ostatnich trzech miesięcy bezpośrednio poprzedzających powołanie do odbycia czynnej służby wojskowej. Jeżeli pracownik przepracował krótszy okres niż trzy miesiące, podstawę do obliczenia stanowi przeciętne wynagrodzenie dzienne pracownika za okres przez niego przepracowany.
§  4.
1.
W przypadku powołania pracownika do odbycia czynnej służby wojskowej (zasadniczej służby wojskowej, ćwiczeń i przeszkolenia wojskowego lub innej czynnej służby wojskowej) na okres nie dłuższy niż dwa tygodnie, pracownik zachowuje prawo do ostatnio pobieranego uposażenia lub wynagrodzenia przez czas odbywania tej służby.
2.
W przypadku powołania pracownika do zasadniczej lub innej czynnej służby wojskowej (z wyjątkiem ćwiczeń lub przeszkolenia wojskowego) na okres dłuższy niż dwa tygodnie, pracownik zachowuje prawo do ostatnio pobieranego uposażenia lub wynagrodzenia do końca tego miesiąca kalendarzowego, w którym rozpoczął odbywanie tej służby, jednakże nie mniej niż za dwa tygodnie. Prawo do wypłaty części uposażenia lub wynagrodzenia przekraczającej należność do końca miesiąca kalendarzowego nie przysługuje w przypadku określonym w ust. 4.
3.
W przypadku powołania pracownika na ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe na czas dłuższy niż dwa tygodnie, pracownik zachowuje prawo do:
1)
ostatnio pobieranego uposażenia lub wynagrodzenia do końca tego miesiąca kalendarzowego, w którym rozpoczął odbywanie ćwiczeń lub przeszkolenia;
2) 1
połowy, a utrzymujący jednego członka rodziny niezdolnego do zarobkowania - 60%, dwóch lub więcej członków rodziny niezdolnych do zarobkowania - 75% ostatnio pobieranego uposażenia lub wynagrodzenia przez dalszy czas odbywania ćwiczeń lub przeszkolenia, poczynając od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym rozpoczął odbywanie tych ćwiczeń lub przeszkolenia.
4.
W przypadku powołania do odbycia terytorialnej służby wojskowej pracownika utrzymującego rodzinę jako jedyny żywiciel, pracownik zachowuje w pierwszym i następnych okresach odbywania tej służby prawo do:
1)
ostatnio pobieranego uposażenia lub wynagrodzenia do końca tego miesiąca kalendarzowego, w którym rozpoczął służbę terytorialną;
2) 2
60%, a jeżeli utrzymuje dwóch lub więcej członków rodziny - 75% ostatnio pobieranego uposażenia lub wynagrodzenia poczynając od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym rozpoczął odbywanie tej służby.
5. 3
Uposażenie lub wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 2, w ust. 3 pkt 1 oraz w ust. 4 pkt 1, nie podlega zwrotowi ani w całości, ani w części i nie może być zaliczone na uposażenie czy wynagrodzenie bieżące, choćby pracownik powołany do odbycia czynnej służby wojskowej - na skutek zwolnienia od tej służby lub jej odroczenia - powrócił do pracy przed upływem okresu czasu, za który przypadały wypłacone należności.
6. 4
Jeżeli pracownik, któremu odbycie czynnej służby wojskowej odroczono, zostanie do tej służby ponownie powołany, przysługuje mu prawo do uposażenia lub wynagrodzenia, jak przy pierwszym powołaniu, z wyjątkiem przypadków, gdy tak pierwsze, jak i drugie powołanie nastąpiło w tym samym miesiącu kalendarzowym.
§  4a. 5
1.
Członkami rodziny w rozumieniu niniejszego rozporządzenia są:
1)
żona lub osoba pozostająca w trwałej wspólności małżeńskiej z żołnierzem bez zawarcia z nim związku małżeńskiego,
2)
dzieci z małżeństwa, pozamałżeńskie, przysposobione i pasierbowie,
3)
dzieci przyjęte na wychowanie pod warunkami określonymi w przepisach o ubezpieczeniu rodzinnym,
4)
rodzeństwo,
5)
rodzice i inni wstępni.
2.
Za niezdolnych do zarobkowania uważa się członków rodziny (ust. 1):
1)
których niezdolność do pracy zarobkowej wskutek choroby lub kalectwa została stwierdzona świadectwem lekarskim,
2)
nieletnich do lat 16, uczącą się młodzież poniżej 18 lat oraz mężczyzn powyżej 60 lat lub kobiety powyżej 55 lat.
3.
Za niezdolnych do zarobkowania uważa się również żonę, rodziców lub osobę wymienioną w ust. 1, jeżeli wychowuje przynajmniej jedno z dzieci lub rodzeństwa pracownika będących w wieku do 7 lat.
§  5.
1.
Za utrzymującego rodzinę w charakterze jedynego żywiciela (§ 4 ust. 4) uważa się pracownika, który ze swego wynagrodzenia lub uposażenia pokrywa całkowicie koszty utrzymania członka rodziny niezdolnego do zarobkowania.
2. 6
(skreślony).
3. 7
(skreślony).
4.
1) Utrzymywanie w charakterze jedynego żywiciela stwierdza właściwa gminna (miejska) rada narodowa;
2)
w przypadkach wyjątkowych zasługujących na szczególne uwzględnienie gminna (miejska) rada narodowa może uznać za utrzymującego rodzinę w charakterze jedynego żywiciela również pracownika pokrywającego w przeważającej mierze koszty utrzymania członka rodziny, niezdolnego do zarobkowania.
§  6. 8
Połowę, 60% lub 75% należnego pracownikowi uposażenia lub wynagrodzenia oblicza się w ten sposób, że za każdy dzień czynnej służby wojskowej wypłaca się mu 1/60, 1/50 lub 1/40 część ostatnio pobieranego uposażenia lub wynagrodzenia obliczonego w stosunku miesięcznym.
§  7.
1. 9
Z uposażenia lub wynagrodzenia, wypłacanego w całości lub w części, pracodawca nie może potrącić sum, wypłacanych pracownikowi przez władze wojskowe z tytułu odbywania przez niego czynnej służby wojskowej.
2. 10
Jeżeli uposażenie lub wynagrodzenie pracownika jest obciążone na rzecz Skarbu Państwa, pracodawcy lub innych osób, wolno pracodawcy dokonywać potrąceń ze zmniejszonego do połowy, do 60% lub 75% uposażenia lub wynagrodzenia tylko na rzecz roszczeń alimentarnych na zasadach przewidzianych w osobnych przepisach.
§  8. 11
1.
Podstawę do wypłaty pełnego uposażenia lub wynagrodzenia przewidzianego w § 4 stanowi wystawiona przez władze wojskowe karta powołania pracownika do odbycia czynnej służby wojskowej. W razie potrzeby pracodawca może sporządzić sobie odpis karty powołania pracownika.
2.
Jeżeli powołanie nastąpiło w inny sposób oraz w przypadkach wypłaty uposażenia lub wynagrodzenia zmniejszonego do połowy, do 60% lub 75% (§ 4 ust. 3 pkt 2 i ust. 4 pkt 2), podstawę do wypłaty stanowi zaświadczenie wydane na wniosek pracodawcy lub pracownika przez władze wojskowe.
§  9. 12
1.
Wypłata uposażenia lub wynagrodzenia należnego pracownikowi powołanemu do odbycia czynnej służby wojskowej powinna nastąpić w dniu jego odejścia z zakładu pracy, niezależnie od ogólnie przyjętego w danym zakładzie pracy terminu wypłaty uposażenia lub wynagrodzenia.
2.
Jeżeli po ostatecznym rozliczeniu w terminie ogólnie przyjętym okaże się, że pracownikowi przypada do wypłaty jeszcze dalsza suma, sumę tę wypłaca się do rąk pracownika przekazem pocztowym lub bezpośrednio do rąk osoby przez niego upoważnionej. Przesłanie uposażenia lub wynagrodzenia następuje na koszt pracownika. Upoważnienie powinno mieć formę pisemną z podpisem uwierzytelnionym przez kierownictwo zakładu pracy lub dowódcę jednostki wojskowej, w której pracownik pełni służbę.
§  10.
Członkom spółdzielń pracy zarząd spółdzielni wypłacać będzie kwoty należne według przepisów § 4 ustalając ich wysokość na podstawie przeciętnego uzyskanego z pracy w spółdzielni dochodu członka powołanego do odbycia czynnej służby wojskowej, z ostatnich trzech miesięcy jego członkostwa.
§  11.
Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia tracą moc wszystkie postanowienia obowiązujących dotychczas przepisów prawnych i układów zbiorowych w przedmiotach unormowanych tym rozporządzeniem.
§  12.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów i właściwym ministrom.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 29 maja 1950 r.
1 § 4 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 2 lutego 1955 r. (Dz.U.55.6.39) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1955 r.
2 § 4 ust. 4 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 2 lutego 1955 r. (Dz.U.55.6.39) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1955 r.
3 § 4 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 2 lutego 1955 r. (Dz.U.55.6.39) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1955 r.
4 § 4 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 2 lutego 1955 r. (Dz.U.55.6.39) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1955 r.
5 § 4a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 lutego 1955 r. (Dz.U.55.6.39) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1955 r.
6 § 5 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 2 lutego 1955 r. (Dz.U.55.6.39) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1955 r.
7 § 5 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 2 lutego 1955 r. (Dz.U.55.6.39) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1955 r.
8 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 2 lutego 1955 r. (Dz.U.55.6.39) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1955 r.
9 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 2 lutego 1955 r. (Dz.U.55.6.39) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1955 r.
10 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 2 lutego 1955 r. (Dz.U.55.6.39) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1955 r.
11 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 2 lutego 1955 r. (Dz.U.55.6.39) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1955 r.
12 § 9 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 1953 r. (Dz.U.53.22.84) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 kwietnia 1953 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.26.236

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób obliczania i wypłacania uposażenia lub wynagrodzenia pracownikom powołanym do odbycia czynnej służby wojskowej.
Data aktu: 17/06/1950
Data ogłoszenia: 03/07/1950
Data wejścia w życie: 03/07/1950, 29/05/1950