Nadzór państwowy nad ogrodami zoologicznymi.

USTAWA
z dnia 4 kwietnia 1950 r.
o nadzorze państwowym nad ogrodami zoologicznymi.

Art.  1.

Wszelkie urządzenia stałe, służące do utrzymania zwierząt dzikich dla celów dydaktycznych, naukowo-badawczych i badawczo-hodowlanych (ogrody zoologiczne, zwierzyńce i zakłady pokrewne, zwane w dalszym ciągu ustawy ogrodami zoologicznymi), podlegają nadzorowi Ministra Oświaty.

Art.  2.

Minister Oświaty w wykonaniu nadzoru:

1)
ustala sieć ogrodów zoologicznych,
2)
ustala plan zaopatrzenia ogrodów zoologicznych w potrzebne okazy i wypowiada się w sprawach pomocy finansowej,
3)
wydaje wiążące wskazówki w zakresie prowadzenia ogrodów zoologicznych i ich planu hodowlanego,
4)
ustala kwalifikacje fachowe, wymagane od kierowników ogrodów zoologicznych i przyznaje uprawnienia do ich prowadzenia,
5)
organizuje wymianę oraz import i eksport zwierząt dzikich w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego i innymi właściwymi władzami,
6)
sprawuje kontrolę nad prowadzeniem tych zakładów.
Art.  3.

Minister Oświaty może zarządzić zamknięcie ogrodu zoologicznego, jeżeli nie odpowiada on celowi.

Art.  4.
1.
Kierownikiem ogrodu zoologicznego może być tylko osoba posiadająca uprawnienia, przewidziane w art. 2 pkt 4.
2.
Minister Oświaty w przypadku stwierdzenia uchybień fachowych może cofnąć kierownikowi czasowo lub na stałe uprawnienia do prowadzenia ogrodu zoologicznego.
Art.  5.
1.
Organem Ministra Oświaty w zakresie nadzoru nad ogrodami zoologicznymi jest Inspektorat Nadzoru nad Ogrodami Zoologicznymi, zwany nadal Inspektoratem.
2.
Na czele Inspektoratu stoi naczelny inspektor, powołany przez Ministra Oświaty.
3.
Organizację i szczegółowy zakres czynności Inspektoratu określi Minister Oświaty.
Art.  6.
1.
W przypadku stwierdzenia niewłaściwych warunków trzymania danego gatunku zwierząt lub niefachowego obchodzenia się z nimi inspektor naczelny może zarządzić niezwłoczne przeniesienie ich do innych ogrodów zoologicznych lub na odpowiednie tereny, gdzie pozostaną aż do poprawy warunków hodowlanych u poprzedniego posiadacza.
2.
W przypadku stwierdzenia fachowych uchybień ze strony kierownika ogrodu zoologicznego naczelny inspektor może zawiesić go w jego funkcjach i wystąpić z wnioskiem o czasowe lub stałe cofnięcie uprawnień do prowadzenia ogrodu zoologicznego (art. 4 ust. 2).
Art.  7.
1.
Warunki zamiany, zakupu i sprzedaży importowanych i eksportowanych zwierząt dzikich podlegają zatwierdzeniu Inspektoratu.
2.
Nabywanie, zbywanie i wymiana zwierząt przez ogrody zoologiczne jak również przenoszenie zwierząt na odległość ponad 50 km odbywać się może tylko za zezwoleniem Inspektoratu.
Art.  8.

Przepisów ustawy nie stosuje się do:

1)
parków narodowych i rezerwatów przyrody,
2)
urządzeń i zwierząt dzikich, stanowiących własność administracji lasów państwowych,
3)
zakładów, które prowadzą hodowlę zwierząt dzikich w związku ze swoją produkcją (wytwarzanie szczepionek, preparatów itp.) bądź spełnianiem innych zadań dla potrzeb lecznictwa i zapobiegania chorobom,
4)
zakładów, należących do instytutów naukowo-badawczych, które określi Minister Oświaty.
Art.  9.

Ustawa nie narusza przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. R. P. z 1927 r. Nr 77, poz. 673 i Nr 114, poz. 975, z 1928 r. Nr 26, poz. 229, z 1932 r. Nr 26, poz. 229, Nr 60, poz. 573 i Nr 67, poz. 622, z 1934 r. Nr 110, poz. 976, z 1938 r. Nr 27, poz. 245 oraz z 1948 r. Nr 49, poz. 373) oraz uprawnień Ministra Leśnictwa, wynikających z przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 180).

Art.  10.

Wykonanie ustawy porucza się Ministrowi Oświaty.

Art.  11.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.17.142

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Nadzór państwowy nad ogrodami zoologicznymi.
Data aktu: 04/04/1950
Data ogłoszenia: 24/04/1950
Data wejścia w życie: 24/04/1950