Utworzenie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz polskie normy i standarty.

USTAWA
z dnia 20 grudnia 1949 r.
o utworzeniu Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz o polskich normach i standartach.

Art.  1.

Tworzy się Polski Komitet Normalizacyjny.

Art.  2.

Celem Komitetu jest:

1)
prowadzenie na zasadach naukowych prac normalizacyjnych w dziedzinie techniki, wytwórczości, zdrowotności publicznej, handlu, potrzeb administracji oraz dla organizacji życia gospodarczego,
2)
koordynowanie prac normalizacyjnych, wykonywanych przez inne instytucje, urzędy i przedsiębiorstwa,
3)
ustalanie i rozpowszechnianie norm i standartów.
Art.  3.

Komitet posiada osobowość prawną.

Art.  4.

Siedzibą Komitetu jest m. st. Warszawa.

Art.  5.

Komitet używa pieczęci okrągłej z godłem państwowym pośrodku i napisem "Polski Komitet Normalizacyjny" w otoku.

Art.  6.

Nadzór nad Komitetem sprawuje Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

Art.  7.
1.
Komitet ma zarząd i użytkowanie majątku nieruchomego, oddanego mu protokolarnie przez Skarb Państwa.
2.
Majątek ruchomy Komitetu wyodrębnia się protokolarnie z ogólnego majątku Skarbu Państwa i przekazuje Komitetowi na własność.
3.
Komitet może nabywać majątek nieruchomy na własność Skarbu Państwa, zatrzymując go w swym użytkowaniu.
4.
Za zobowiązania, zaciągnięte przez Komitet, niezależnie od odpowiedzialności Komitetu odpowiada Skarb Państwa do wysokości wartości majątku nieruchomego, użytkowanego i zarządzanego przez Komitet.
5.
Rozporządzenie Rady Ministrów określi szczegółowo zasady postępowania przy ustalaniu zakresu odpowiedzialności Skarbu Państwa.
Art.  8.
1.
Budżet Komitetu zatwierdza Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
2.
Wpływy Komitetu składają się z:
a)
wpływów z umów o dzieło,
b)
dochodów z posiadanego majątku oraz ze sprzedaży własnych wydawnictw,
c)
dopłat ze Skarbu Państwa,
d)
dochodów z innych źródeł.
Art.  9.
1.
Władzami Komitetu są dyrekcja i Rada Naukowa.
2.
Członków dyrekcji powołuje i odwołuje Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
3.
Dyrekcja kieruje całokształtem prac Komitetu i reprezentuje go na zewnątrz.
4.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może w drodze zarządzenia, wydanego w porozumieniu z Ministrem Skarbu, zlecić Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej zastępstwo sądowe Komitetu w odniesieniu do wszystkich albo niektórych spraw.
5.
Do zakresu działania Rady Naukowej należy nadzór nad działalnością dyrekcji oraz inne czynności, określone w statucie.
Art.  10.
1.
Szczegółową organizację i zakres działania Komitetu oraz skład Rady Naukowej i sposób powoływania jej członków określi statut, nadany przez Radę Ministrów i ogłoszony w Monitorze Polskim.
2.
Statut uwzględni w składzie Rady Naukowej przedstawicielstwo związków zawodowych i Związku Samopomocy Chłopskiej.
Art.  11.
1.
Stosunek służbowy pracowników Komitetu, z wyjątkiem zatrudnionych na mocy umowy o pracę, jest publiczno-prawny. Do tego stosunku stosuje się odpowiednio przepisy o państwowej służbie cywilnej.
2.
Pracownicy Komitetu podlegają przepisom uposażeniowym, obowiązującym dla pracowników państwowych. Do pracowników naukowych Komitetu stosują się w tym względzie przepisy, dotyczące państwowych pracowników nauki.
Art.  12.

Komitet jest wolny od podatków i opłat państwowych i samorządowych oraz innych danin publicznych.

Art.  13.

Komitet oznacza normy i standarty znakiem "PN" (Polska Norma) na prawach wyłączności.

Art.  14.
1.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego po porozumieniu się z zainteresowanymi ministrami może uznać w drodze rozporządzenia określone normy i standarty ustalone przez Komitet za obowiązujące na całym obszarze Państwa lub pewnej jego części lub dla pewnych gałęzi życia gospodarczego.
2.
Przewidziane w ust. 1 rozporządzenia, odnoszące się do norm i standartów budowlanych, wydaje Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Budownictwa.
3.
Rozporządzenia, określone w ust. 1 i 2, będą wydane po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych i Zarządu Głównego Związku Samopomocy Chłopskiej.
4.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego określi sposób prowadzenia przez Komitet rejestru ustalonych norm i standartów oraz wyda przepisy, dotyczące obwieszczeń Komitetu o ustaleniu norm i standartów.
Art.  15.
1.
Kto nie przestrzega norm i standartów, uznanych za obowiązujące, albo nieprawnie używa znaku PN - podlega karze aresztu do dwóch lat lub grzywny albo obu tym karom łącznie.
2.
Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze aresztu do sześciu miesięcy lub grzywny.
Art.  16.
1.
W sprawach, nie unormowanych niniejszą ustawą, pozostają w mocy przepisy ustawy z dnia 3 lipca 1947 r. o normach i standartach budowlanych (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 269).
2.
Dotychczas wydane zarządzenia na podstawie ustawy, powołanej w ust. 1, w sprawie ustalenia norm obowiązujących i zaleconych pozostają w mocy.
Art.  17.

Ustawa niniejsza nie narusza przepisów art. 19 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 434).

Art.  18.

Wykonanie ustawy porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

Art.  19.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.63.493

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Utworzenie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz polskie normy i standarty.
Data aktu: 20/12/1949
Data ogłoszenia: 29/12/1949
Data wejścia w życie: 29/12/1949