Stypendia dla studentów szkół wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 14 grudnia 1948 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Oświaty w sprawie stypendiów dla studentów szkół wyższych.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 18 marca 1933 r. o państwowych stypendiach oraz innych formach pomocy dla młodzieży szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 207) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustanawia się bezzwrotne stypendia dla niezamożnych i pilnych studentów szkół wyższych z sum wnoszonych corocznie do budżetu Ministerstwa Komunikacji.
2.
Ilość stypendiów oraz wysokość stypendium dla jednego studenta dla każdego kierunku i roku określa na każdy rok budżetowy Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
§  2.
1.
Stypendium może być przyznane studentom pierwszego i wyższych lat studiów, zasadniczo na okres odpowiadający normalnemu czasowi nauki aż do otrzymania dyplomu w danej dziedzinie i rodzaju uczelni.
2.
Nowe stypendium może być przyznane od 1 stycznia danego roku. Stypendium nie wypłaca się za miesiące lipiec, sierpień i wrzesień. Stypendium wypłaca się w ratach miesięcznych z góry.
§  3.
1.
Pierwszeństwo do uzyskania stypendium przysługuje:
1)
dzieciom pracowników (emerytów) resortu komunikacji oraz sierotom po nich;
2)
uczestnikom walki z okupantem w okresie 1939-1945 r.;
3)
osobom zasłużonym w pracy społecznej i w odbudowie gospodarczej kraju;
4)
osobom pochodzącym ze środowiska, które miało utrudniony dostęp do kultury, wykazującym ofiarność w zdobywaniu wiedzy.
2.
Okoliczności wskazane w ust. 1 pkt 2), 3) i 4) winny być stwierdzone zaświadczeniem odpowiednich władz państwowych bądź zaświadczeniem organizacyj, wydanym przez organa lokalne, a poświadczonym przez właściwe nadrzędne władze danej organizacji.
§  4.
W okresie pobierania stypendium na podstawie niniejszego rozporządzenia stypendysta nie może pobierać innego stypendium, przyjmować stałej pracy zarobkowej przeszkadzającej w studiach ani zobowiązywać się do przyjęcia służby po ukończeniu studiów w innym dziale pracy.
§  5.
1.
Podanie o stypendium należy wnosić na początku roku szkolnego do Ministerstwa Komunikacji za pośrednictwem delegatów do spraw młodzieży szkół wyższych.
2.
Podanie winno zawierać szczegółowe określenie obranego kierunku studiów, którym kandydat zamierza się poświęcić, oraz dział komunikacji, w którym zamierza pracować po ukończeniu studiów.
3.
Do podania należy dołączyć:
1)
życiorys;
2)
dokumenty, z których wynika data urodzenia i posiadanie obywatelstwa polskiego;
3)
zaświadczenia władz administracji ogólnej o stanie majątkowym kandydata i o zachowaniu się jego podczas okupacji;
4)
zaświadczenie zakładu naukowego stwierdzające odbyte studia i dotychczasowe postępy w nauce, a do podania nowowstępującego do uczelni – świadectwo ukończenia poprzedniej szkoły (odpis) oraz zaświadczenie o przyjęciu do uczelni, w której kandydat zamierza studiować;
5)
oświadczenie, że nie korzysta z innego stypendium;
6)
zobowiązanie do przepracowania na stanowiska wyznaczonym przez Ministerstwo Komunikacji okresu czasu 12 miesięcy za każdy rok szkolny pobierania stypendium;
7)
w razie niepełnoletności kandydata (poniżej 18 lat życia) – zobowiązanie rodziców lub opiekuna do zwrotu wypłaconych kwot stypendium, w przypadku uchylenia się stypendysty po dojściu do pełnoletności od zobowiązania się do odsługi pobranego przezeń stypendium oraz w przypadku, przewidzianym w § 15 ust. 3.
4.
Podpisy na zobowiązaniach wymienionych w ust. 3 pkt 6) i 7) winny być należycie uwierzytelnione.
§  6.
Delegat do spraw młodzieży szkół wyższych po zasięgnięciu opinii dziekana i komisji kwalifikacyjnej stowarzyszenia Bratniej Pomocy właściwej wyższej uczelni przesyła podanie wraz ze swoim wnioskiem do Ministerstwa Komunikacji.
§  7.
Przed przyznaniem stypendium kandydat będzie poddany badaniu zdrowia przez lekarza w celu stwierdzenia fizycznej zdolności do służby.
§  8.
1.
Stypendium przyznaje Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
2.
Wykaz przyznanych na dany rok stypendiów przesyła się Ministerstwu Oświaty, dziekanowi właściwego wydziału i kwesturze uniwersytetu.
§  9.
Stypendyści obowiązani są aż do czasu ukończenia studiów i otrzymania dyplomu przedkładać w terminie najpóźniej do 30 listopada każdego roku Ministerstwu Komunikacji zaświadczenia o dopełnieniu przez nich wszystkich obowiązków wymaganych programem nauki i o promowaniu ich na następny rok studiów.
§  10.
Stypendysta winien sprawować się nienagannie, pilnie się uczyć i wykazywać przynajmniej dostateczne postępy w nauce.
§  11.
1.
Stypendystom, którzy w myśl obowiązującego ich programu nauki winni przejść szkolenie praktyczne, przydziela się w okresie wakacji odpowiednie, płatne praktyki.
2.
Stypendyści, od których program nauki nie wymaga szkolenia praktycznego, mogą ubiegać się o płatną praktykę wakacyjną na własną prośbę skierowaną pisemnie do Ministerstwa Komunikacji za pośrednictwem uczelni. Czas trwania takiej praktyki określa Minister Komunikacji.
3.
Ilość praktyk wakacyjnych i wysokość wynagrodzenia określa corocznie Minister Komunikacji.
§  12.
Niezwłocznie po ukończeniu studiów i otrzymaniu dyplomu winien stypendysta zgłosić pisemnie Ministerstwu Komunikacji gotowość objęcia pracy, zgodnie z zobowiązaniem (§ 5 ust. 3 pkt 6).
§  13.
W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, Minister Komunikacji może odroczyć lub nawet zwolnić stypendystę całkowicie lub w części od zobowiązania (§ 5 ust. 3 pkt 6) pod warunkiem zwrotu pobranego stypendium.
§  14.
1.
Stypendysta traci prawo do dalszego pobierania stypendium w przypadkach wymienionych w art. 7 ustawy z dnia 18 marca 1933 r. o państwowych stypendiach oraz innych formach pomocy dla młodzieży szkół wyższych, a także w razie:
1)
utraty obywatelstwa polskiego;
2)
utraty zdolności do pracy w resorcie komunikacji;
3)
uchylenia się od obowiązku odbycia praktyki wakacyjnej lub niedostatecznej oceny wyników praktyki;
4)
stwierdzenia, że korzysta z innego stypendium lub innej pomocy państwowej lub społecznej.
2.
We wszystkich przypadkach wymienionych w ust. 1, stypendysta obowiązany jest zwrócić Ministerstwu Komunikacji całe pobrane stypendium wraz z ustawowymi odsetkami, najpóźniej w terminie rocznym od daty utracenia prawa do pobierania stypendium.
3.
Zwrot stypendium za niepełnoletniego stypendystę obciąża jego prawnych opiekunów.
§  15.
1.
Stypendysta obowiązany jest zwrócić całe pobrane stypendium w terminie rocznym w przypadkach:
1)
nieprzedstawienia w terminie, przewidzianym w § 9, zaświadczenia uczelni o wypełnieniu przez stypendystę wszystkich ciążących na nim obowiązków szkolnych i o otrzymaniu promocji na rok następny;
2)
utraty prawa do zajmowania stanowiska w służbie państwowej lub wydalenia go ze służby w drodze dyscyplinarnej przed upływem objętego zobowiązaniem okresu służby;
3)
zwolnienia na własną prośbę ze służby przed upływem objętego zobowiązaniem okresu służby.
2.
W przypadkach przewidzianych w ust. 1 pkt 1) w razie niepełnoletności stypendysty obowiązek zwrotu pobranego stypendium obciąża rodziców bądź opiekunów stypendysty.
§  16.
W razie przerwy w nauce, wypłata stypendium może ulec zawieszeniu na czas przerwy.
§  17.
Uczelnie powinny zawiadomić niezwłocznie Ministerstwo Komunikacji o wszelkich okolicznościach przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu, a powodujących utratę uprawnień do dalszego pobierania stypendium oraz o przerwach w nauce.
§  18.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.6.36

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Stypendia dla studentów szkół wyższych.
Data aktu: 14/12/1948
Data ogłoszenia: 12/02/1949
Data wejścia w życie: 12/02/1949