Określenie rodzajów studiów licealnych, odpowiadających rodzajom wyższych studiów, oraz egzaminy uzupełniające przy wstępowaniu do szkół wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 27 czerwca 1949 r.
w sprawie określenia rodzajów studiów licealnych, odpowiadających rodzajom wyższych studiów, oraz w sprawie egzaminów uzupełniających przy wstępowaniu do szkół wyższych.

Na podstawie art. 80 i 85 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R.P. Nr 66, poz. 415) zarządzam, co następuje:
§  1.
Na studia społeczne, ekonomiczne i humanistyczne w zakresie pedagogiki przyjmowani są absolwenci liceów wszystkich typów.
§  2.
Na studia humanistyczne w zakresie nauk filozoficznych przyjmowani są absolwenci liceów ogólnokształcących.

Absolwenci liceów innych typów mogą być przyjęci pod warunkiem złożenia egzaminu uzupełniającego:

a)
absolwenci liceów pedagogicznych oraz przemysłowych, z wyjątkiem absolwentów liceów przemysłu odzieżowego składają egzamin uzupełniający z języka łacińskiego w zakresie przewidzianym dla gimnazjów ogólnokształcących, a po dniu 30 czerwca 1950 r. w zakresie przewidzianym dla szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego,
b)
absolwenci liceów innych typów składają egzamin z języka łacińskiego, określony w poprzednim ustępie, oraz egzamin uzupełniający z matematyki w zakresie przewidzianym dla liceów ogólnokształcących, humanistycznych, a po dniu 30 czerwca 1950 r. w zakresie przewidzianym dla szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego.
§  3.
Na studia humanistyczne w zakresie filologii klasycznej, archeologii klasycznej oraz językoznawstwa indoeuropejskiego przyjmowani są absolwenci liceów ogólnokształcących klasycznych i humanistycznych.

Absolwenci liceów innych typów mogą być przyjęci pod warunkiem złożenia egzaminu uzupełniającego z języka łacińskiego w zakresie przewidzianym dla liceów ogólnokształcących humanistycznych, a po dniu 30 czerwca 1950 r. w zakresie przewidzianym dla szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego.

§  4.
Na studia humanistyczne kierunków nie wymienionych w §§ 1-3 oraz na studia prawne przyjmowani są absolwenci liceów ogólnokształcących.

Absolwenci liceów innych typów mogą być przyjęci pod warunkiem złożenia egzaminu uzupełniającego z języka łacińskiego w zakresie przewidzianym dla gimnazjów ogólnokształcących, a po dniu 30 czerwca 1950 r. - w zakresie przewidzianym dla szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego.

§  5.
Na studia w zakresie matematyki, fizyki, astronomii oraz na studia techniczne przyjmowani są absolwenci liceów ogólnokształcących humanistycznych, matematyczno-fizycznych i przyrodniczych, liceów pedagogicznych oraz liceów przemysłowych, z wyjątkiem absolwentów liceów przemysłu odzieżowego.

Absolwenci liceów ogólnokształcących klasycznych, liceów handlowych, administracyjnych, przemysłu odzieżowego, rolniczych i drogistowskich mogą być przyjęci pod warunkiem złożenia egzaminu uzupełniającego z matematyki i fizyki w zakresie przewidzianym dla liceów ogólnokształcących humanistycznych, a po dniu 30 czerwca 1950 r. w zakresie przewidzianym dla szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego.

§  6.
Na studia na wydziałach matematyczno-przyrodniczych z wyjątkiem studiów w zakresie matematyki, fizyki i astronomii, na studia w zakresie geografii, studia agrotechniczne, weterynaryjne i wychowania fizycznego przyjmowani są absolwenci liceów ogólnokształcących, liceów pedagogicznych i rolniczych.

Absolwenci liceów innych typów mogą być przyjęci pod warunkiem złożenia egzaminu uzupełniającego, w szczególności:

a)
absolwenci liceów handlowych, administracyjnych, przemysłowych, z wyjątkiem absolwentów liceów przemysłu odzieżowego, składają egzamin z biologii w zakresie przewidzianym dla liceów humanistycznych, a po dniu 30 czerwca 1950 r. w zakresie przewidzianym dla szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego,
b)
absolwenci liceów gospodarczych, przemysłu odzieżowego i drogistowskich składają ponadto egzamin z matematyki w zakresie przewidzianym dla liceów ogólnokształcących humanistycznych, a po dniu 30 czerwca 1950 r. w zakresie przewidzianym dla szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego.
§  7.
Na studia lekarskie, stomatologiczne i farmaceutyczne przyjmowani są absolwenci liceów ogólnokształcących.

Absolwenci liceów innych typów mogą być przyjęci pod warunkiem złożenia egzaminu uzupełniającego z języka łacińskiego w zakresie przewidzianym dla gimnazjów ogólnokształcących, a po dniu 30 czerwca 1950 r. w zakresie przewidzianym dla szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego.

Absolwenci liceów rolniczych, handlowych, administracyjnych, gospodarczych, przemysłu odzieżowego i drogistowskich składają ponadto egzamin z matematyki i fizyki w zakresie przewidzianym dla liceów humanistycznych, a po dniu 30 czerwca 1950 r. w zakresie przewidzianym dla szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego.

Od egzaminu z języka łacińskiego zwolnieni są kandydaci, którzy przedłożą świadectwo ukończenia gimnazjum ogólnokształcącego z oceną z języka łacińskiego.

§  8.
Na studia teologiczne przyjmowani są absolwenci liceów ogólnokształcących klasycznych.

Absolwenci liceów innych typów mogą być przyjęci pod warunkiem złożenia egzaminu uzupełniającego, w szczególności:

a)
absolwenci liceów humanistycznych składają egzamin z języka greckiego w zakresie przewidzianym dla liceów ogólnokształcących klasycznych,
b)
absolwenci liceów innych typów składają ponadto egzamin z języka łacińskiego w zakresie przewidzianym dla liceów ogólnokształcących humanistycznych, a po dniu 30 czerwca 1950 r. w zakresie przewidzianym dla szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego,
c)
absolwenci liceów zawodowych składają prócz egzaminu z języka greckiego i łacińskiego egzamin z propedeutyki filozofii.
§  9.
Na studia dyplomatyczno-konsularne, handlowe i spółdzielcze przyjmowani są absolwenci liceów ogólnokształcących, liceów pedagogicznych, handlowych, administracyjnych oraz przemysłu gospodniego.

Absolwenci liceów innych typów mogą być przyjęci pod warunkiem złożenia egzaminu uzupełniającego z języka obcego nowożytnego w zakresie przewidzianym dla liceów ogólnokształcących humanistycznych, a po dniu 30 czerwca 1950 r. w zakresie przewidzianym dla szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego.

§  10.
Na równi z ukończeniem liceum ogólnokształcącego należy uważać ukończenie szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego w roku szkolnym 1948/49 i 1949/50 lub ukończenie 3-letniej szkoły średniej ogólnokształcącej dla dorosłych o ustroju semestralnym (liceum dla dorosłych) nie później niż w roku szkolnym 1949/50.

Liceami zawodowymi w rozumieniu niniejszego rozporządzenia są licea zawodowe zorganizowane na podstawie ustawy z dnia 11 marca 1932 r. o ustroju szkolnictwa (Dz. U. R.P. Nr 38, poz. 389).

§  11.
Egzamin uzupełniający składa się przed komisjami egzaminacyjnymi, powołanymi przez kuratorów okręgów szkolnych.
§  12.
Słuchacze obowiązani są złożyć egzaminy uzupełniające najdalej do końca I roku studiów.
§  13.
Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Oświaty z dnia 25 listopada 1948 r. w sprawie określenia rodzajów studiów licealnych odpowiadających studiom wyższym na wydziałach (kierunkach studiów) prawnych, ekonomicznych, humanistycznych i społecznych oraz o egzaminach uzupełniających dla absolwentów innych liceów ubiegających się o przyjęcie na powyższe studia (Dz. U. R.P. z 1949 r. Nr 3, poz. 12).
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.40.291

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie rodzajów studiów licealnych, odpowiadających rodzajom wyższych studiów, oraz egzaminy uzupełniające przy wstępowaniu do szkół wyższych.
Data aktu: 27/06/1949
Data ogłoszenia: 12/07/1949
Data wejścia w życie: 12/07/1949