Dostawy, roboty i usługi na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych.

USTAWA
z dnia 18 listopada 1948 r.
o dostawach, robotach i usługach na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych.

Art.  1.
1.
Przepisy niniejszej ustawy mają zastosowanie do dostaw, robót i usług, dokonywanych na rzecz Skarbu Państwa, zakładów, instytucji, przedsiębiorstw państwowych, przedsiębiorstw pod zarządem państwowym, przedsiębiorstw pod nadzorem państwowym, przedsiębiorstw państwowo-spółdzielczych, central spółdzielczo-państwowych, związków samorządu terytorialnego i przedsiębiorstw samorządowych lub przez samorząd zarządzanych, związków międzykomunalnych oraz spółek prawa cywilnego i handlowego, w których Skarb Państwa, przedsiębiorstwa państwowe, samorządowe albo osoby prawne prawa publicznego posiadają udział, wynoszący ponad 50% kapitału zakładowego.
2.
Właściwi ministrowie określą, które instytucje przez Państwo subwencjonowane będą podlegać przepisom niniejszej ustawy.
3.
Przepisy niniejszej ustawy nie mają zastosowania do dostaw, robót i usług, dokonywanych na rzecz zakładów, instytucji i przedsiębiorstw, wymienionych w ust. 1, mających siedzibę poza granicami Państwa, do dostaw z zagranicy oraz dostaw, wykonywanych w ramach planowego rozdziału, dokonywanego przez Państwo.
Art.  2.

Przez użyty w niniejszej ustawie wyraz "zamawiający" należy rozumieć podmioty prawne, wymienione w art. 1, zaś przez wyraz "zamówienie" - powierzenie dostaw, robót lub świadczenia usług.

Art.  3.

Właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu może w drodze zarządzeń uregulować odmiennie tryb udzielania zamówień na dostawy niektórych surowców, półwyrobów i wyrobów, przetwarzanych przez zamawiającego lub na dostawy artykułów, nabywanych przez zamawiającego w celu dalszej odsprzedaży w ramach jego działalności.

Art.  4.
1.
Zamówienia powinny być w zasadzie planowane.
2.
Zamawiający powinien dołożyć starań, aby zamówienie było udzielone i wykonane w sposób najbardziej korzystny.
Art.  5.
1.
Zamówienia powinny być udzielane przedsiębiorstwom państwowym, przedsiębiorstwom pod zarządem państwowym, przedsiębiorstwom samorządowym, przedsiębiorstwom pozostającym pod zarządem związków samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwom państwowo-spółdzielczym i centralom spółdzielczo-państwowym.
2.
Właściwi ministrowie w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu oraz Prezesem Centralnego Urzędu Planowania mogą określić w drodze zarządzeń inne przedsiębiorstwa, które pod względem udzielania im zamówień będą traktowane na równi z przedsiębiorstwami, wymienionymi w ust 1.
Art.  6.
1.
Przedsiębiorstwom, nie wymienionym w art. 5, zamówienia mogą być udzielane tylko wówczas, jeżeli przedmiot zamówienia nie jest objęty działalnością przedsiębiorstw, wymienionych w art. 5, albo jeżeli te przedsiębiorstwa nie podejmują się wykonania zamówienia w ilości i w terminach koniecznych dla zamawiającego.
2.
Właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu co do dostaw, robót i usług, a z Ministrem Odbudowy co do robót budowlanych - może upoważnić podległe mu organy do udzielania zamówień przedsiębiorstwom, nie wymienionym w art. 5, na określony przeciąg czasu oraz do wysokości określonych sum.
3.
Uprawnienia właściwych ministrów, przewidziane w ust. 2, służą Szefowi Kancelarii Cywilnej Prezydenta Rzeczypospolitej lub Szefowi Kancelarii Rady Państwa co do dostaw, robót i usług oraz robót budowlanych, wykonywanych na zamówienie Kancelarii Cywilnej Prezydenta Rzeczypospolitej lub Kancelarii Rady Państwa.
4.
Rada Ministrów może określić górną granicę wartości dostaw, robót i usług, wymienionych w ust. 2.
Art.  7.

Przedsiębiorstwom, wymienionym w art. 5, zamówień udziela się w trybie bezprzetargowym.

Art.  8.

Przedsiębiorstwom, nie wymienionym w art. 5, zamówień udziela się w zasadzie w drodze pisemnego przetargu nieograniczonego.

Art.  9.
1.
Rada Ministrów w drodze rozporządzenia wyda przepisy, regulujące udzielanie zamówień, przeprowadzanie przetargów, zawieranie i wykonywanie umów, przyjmowanie dostaw, robót i usług, udzielanie zaliczek, oraz określi przypadki, w których dopuszczalne będzie udzielanie zamówień w drodze pisemnego przetargu ograniczonego, ustnego przetargu nieograniczonego i w trybie bezprzetargowym.
2.
Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia, jakie usługi podlegać będą przepisom niniejszej ustawy.
3.
Rada Ministrów może upoważnić poszczególnych ministrów do wydania dla podległego im działu administracji szczegółowych przepisów w zakresie, oznaczonym w rozporządzeniu, które będzie wydane na podstawie ust. 1.
Art.  10.

Czynności przetargowe, dokonane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, zachowują moc prawną, jednakże rozstrzygnięcie przetargu następuje na podstawie przepisów niniejszej ustawy.

Art.  11.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz właściwym ministrom.

Art.  12.
1.
Ustawa niniejsza wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.
2.
Równocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie przepisy w przedmiocie, unormowanym niniejszą ustawą, a w szczególności ustawa z dnia 15 lutego 1933 r. o dostawach i robotach na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz instytucji prawa publicznego (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 127).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.63.494

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Dostawy, roboty i usługi na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych.
Data aktu: 18/11/1948
Data ogłoszenia: 31/12/1948
Data wejścia w życie: 01/02/1949