Rozwiązanie nieczynnych związków zawodowych i ich zrzeszeń.

USTAWA
z dnia 25 czerwca 1948 r.
o rozwiązaniu nieczynnych związków zawodowych i ich zrzeszeń.

Art.  1.

Uznaje się za rozwiązane czynne przed dniem 1 stycznia 1945 r.:

1)
pracownicze związki zawodowe i ich zrzeszenia, które w okresie czasu od powyższej daty do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy nie zostały zarejestrowane w trybie, przewidzianym w dekrecie z dnia 8 lutego 1919 r. w przedmiocie tymczasowych przepisów o pracowniczych związkach zawodowych (Dz. Pr. P. P. Nr 15, poz. 209), lub w trybie, przewidzianym w art. 19-23 prawa o stowarzyszeniach z dnia 27 października 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr 94, poz. 808);
2)
stowarzyszenia funkcjonariuszów państwowych, które w tymże okresie czasu nie zostały zarejestrowane w trybie, przewidzianym w art. 19-23 prawa o stowarzyszeniach z dnia 27 października 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr 94, poz. 808).
Art.  2.

Zrzeszenie Pracowniczych Związków Zawodowych w Polsce przeprowadzi likwidację majątku rozwiązanych związków zawodowych i ich zrzeszeń oraz stowarzyszeń (art. 1).

Art.  3.
1.
Majątek, który stanowił własność rozwiązanego związku zawodowego lub rozwiązanego stowarzyszenia (art. 1), przechodzi na własność zarejestrowanego po dniu 1 stycznia 1945 r. związku zawodowego pracowników tej samej gałęzi pracy lub gałęzi pracy pokrewnej.
2.
W braku zarejestrowanego po dniu 1 stycznia 1945 r. związku zawodowego tej samej lub pokrewnej gałęzi pracy majątek rozwiązanego związku zawodowego lub rozwiązanego stowarzyszenia przechodzi na własność Zrzeszenia Pracowniczych Związków Zawodowych w Polsce.
3.
Majątek rozwiązanych zrzeszeń związków zawodowych przechodzi na własność Zrzeszenia Pracowniczych Związków Zawodowych w Polsce.
Art.  4.
1.
Na wniosek Komisji Centralnej Związków Zawodowych Minister Pracy i Opieki Społecznej sporządza wykazy rozwiązanych pracowniczych związków zawodowych i ich zrzeszeń oraz stowarzyszeń i ustala, na jakie obecnie czynne związki zawodowe lub Zrzeszenie Pracowniczych Związków Zawodowych majątek ich przechodzi.
2.
Wykazy, wymienione w ust. 1, ogłasza się w Monitorze Polskim.
Art.  5.
1.
Przejście z mocy niniejszej ustawy własności majątku na poszczególne związki zawodowe lub Zrzeszenie Pracowniczych Związków Zawodowych w Polsce wolne jest od podatku od nabycia praw majątkowych.
2.
Ujawnienie w księgach wieczystych tego przejścia wolne jest od opłat sądowych.
Art.  6.

Ustawa niniejsza nie obowiązuje na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.

Art.  7.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrom: Pracy i Opieki Społecznej oraz Administracji Publicznej.

Art.  8.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.34.230

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Rozwiązanie nieczynnych związków zawodowych i ich zrzeszeń.
Data aktu: 25/06/1948
Data ogłoszenia: 23/07/1948
Data wejścia w życie: 23/07/1948