Zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 15 listopada 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Sprawiedliwości, Zdrowia, Odbudowy oraz Rolnictwa i Reform Rolnych w sprawie zawiadomień o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych.

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 28 października 1947 r. w sprawie obowiązku zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 403) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu niniejszym jest mowa o dekrecie, rozumie się przez to dekret z dnia 28 października 1947 r. w sprawie obowiązku zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 403).
§  2.
1.
Za zajęcia zarobkowe, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, uważać należy wykonywanie prywatno-prawnych, zawodowych i odpłatnych świadczeń rzeczy lub usług w rozumieniu art. 1 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 3, poz. 23) oraz §§ 2-9 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 31 grudnia 1946 r. w sprawie wykonania dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 15, poz. 58).
2.
Zwolnienie od obowiązku zawiadomienia, przewidziane w art. 2 dekretu, nie rozciąga się na osoby wykonujące zajęcia zarobkowe, zwolnione całkowicie lub częściowo od podatku obrotowego z mocy art. 22 dekretu o podatku obrotowym.
§  3.
1.
Zawiadomienie o prowadzeniu przemysłu lub wykonywaniu innych zajęć zarobkowych wnosi się bezpośrednio do właściwych władz określonych w art. 1 ust. 1 i 2 dekretu, a odnośnie osób, objętych organizacjami samorządu gospodarczego, za pośrednictwem tych organizacji (izb przemysłowo-handlowych, izb rzemieślniczych).
2.
Przedsiębiorstwa posiadające dwa lub więcej oddzielnych zakładów winny dokonać zawiadomień o każdym z tych zakładów osobno.
3.
Właściwość miejscową władzy przemysłowej określa się podług miejsca, w którym przedsiębiorstwo lub zajęcie zarobkowe jest prowadzone. Jeżeli prowadzenie przedsiębiorstwa lub zajęcia zarobkowego nie jest związane ze stałą siedzibą, właściwa miejscowo jest władza, w której okręgu osoba obowiązana do zawiadomienia ma zamieszkanie. Jeżeli przedsiębiorstwo posiada dwa lub więcej oddzielnych zakładów, zawiadomienie o każdym z nich wnosi się do władzy przemysłowej dla niego właściwej.
§  4.
1.
W zawiadomieniu należy podać:
a)
imię, nazwisko, wiek, przynależność państwową i miejsce zamieszkania osoby obowiązanej do złożenia zawiadomienia,
b)
przedmiot przemysłu lub rodzaj zajęcia zarobkowego,
c)
miejsce prowadzenia przemysłu lub zajęcia zarobkowego,
d)
firmę, pod jaką prowadzi się przemysł lub zajęcie zarobkowe,
e)
oznaczenie sądu rejestrowego i numer rejestru handlowego, do którego wpisane jest przedsiębiorstwo,
f)
wskazanie organizacji samorządu zawodowego lub gospodarczego, do której należy obowiązany.
2.
Co do spółek należy ponadto podać dane określone w ust. 1 pkt a) co do każdego z członków zarządu osoby prawnej, a w spółkach nie będących osobą prawną - co do każdego spólnika.
§  5.
1.
Do zawiadomienia należy załączyć:
a)
posiadaną kartę rejestracyjną (art. 6 dekretu o podatku obrotowym) w odpisie poświadczonym przez obowiązanego do zawiadomienia,
b)
dowód wniesienia opłaty, określonej w rozporządzeniu Ministra Przemysłu i Handlu oraz Skarbu z dnia 15 listopada 1947 roku w sprawie wysokości opłat, związanych z dokonaniem zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych (Dz. U. R. P. Nr 71, poz. 443), lub oświadczenie o zwolnieniu od opłat na zasadzie art. 4 dekretu.
2.
Zawiadomienie, do którego nie dołączono dowodu wymienionego w ust. 1 pkt b), podlega zwrotowi i uważa się za niewniesione.
§  6.
1.
Przepisów §§ 4 i 5 nie stosuje się do przedsiębiorstw państwowych i przedsiębiorstw samorządu terytorialnego, o ile są prowadzone w zarządzie przedsiębiorstw państwowych i samorządu terytorialnego, ani do przedsiębiorstw znajdujących się pod zarządem państwowym lub samorządowym.
2.
W zawiadomieniach tych przedsiębiorstw należy podać:
a)
firmę lub oznaczenie przedsiębiorstwa lub zakładu,
b)
przedmiot przedsiębiorstwa lub zakładu,
c)
miejsce położenia przedsiębiorstwa lub zakładu,
d)
oznaczenie organizacji nadrzędnej, której jest podporządkowane przedsiębiorstwo lub zakład,
e)
imiona i nazwiska członków dyrekcji bądź kierowników przedsiębiorstwa lub zakładu oraz oznaczenie władzy powołującej te osoby.
§  7.
Ustanawia się następujące terminy do wnoszenia zawiadomień:
a)
dla osób prowadzących przemysł - do dnia 10 grudnia 1947 r.,
b)
dla osób prowadzących przemysł rzemieślniczy - do dnia 20 grudnia 1947 r.,
c)
dla wszystkich pozostałych osób - do dnia 31 grudnia 1947 r.
§  8.
1.
Dowodem wykonania obowiązku, wynikającego z art. 1 dekretu, jest zaświadczenie, wydane przez właściwe władze wymienione w art. 1 dekretu.
2.
Zaświadczenie winno zawierać:
a)
oznaczenie władzy, która zaświadczenie wydaje,
b)
datę i numer zaświadczenia,
c)
imię, nazwisko i miejsce zamieszkania osoby, która złożyła zawiadomienie,
d)
oznaczenie firmy, pod jaką prowadzony jest przemysł lub wykonywane jest zajęcie zarobkowe,
e)
przedmiot i miejsce prowadzenia przemysłu lub zajęcia zarobkowego,
f)
wysokość wniesionej opłaty,
g)
stwierdzenie, że zaświadczenie nie stanowi dowodu uprawnienia do prowadzenia przemysłu lub wykonywania zajęcia.
§  9.
1.
Organizacje samorządu gospodarczego prześlą w terminie 2-tygodniowym od dnia upływu terminu określonego w § 7 władzom przemysłowym pierwszej instancji otrzymane zawiadomienia wraz z załącznikami.
2.
W terminie miesięcznym od dnia upływu terminu określonego w § 7 organizacje samorządu zawodowego prześlą władzom przemysłowym drugiej instancji wykaz członków, którzy wykonując zajęcie zarobkowe określone w art. 1 dekretu nie dopełnili obowiązku zawiadomienia.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące...

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.71.442

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych.
Data aktu: 15/11/1947
Data ogłoszenia: 22/11/1947
Data wejścia w życie: 22/11/1947